Hormonal Dengesizlik Kilo Alma Nedeniniz Olabilir!

Sürekli fazla kilolarla mücadele ediyor ancak bir türlü kilo veremiyorsanız, bu durumun sorumlusu hormonlarınız olabilir. Kilo vermek için sadece sağlıklı beslenmek yetmez, aynı zamanda vücudun salgıladığı hormonları dengede tutmak da gerekir. Hormonal dengesizlik ergenlik, menopoz, genler, kötü yaşam tarzı, stres, zayıf metabolizma, yaş, hamilelik, glukoz alımı ve bazı ilaçların yan etkisi gibi bir çok faktörün sonucu olarak ortaya çıkabilir ve en nihayetinde tüm bunlar kilo alımı ve hatta kilo verememe gibi problemlere yol açabilir.

Hormonlar, ruh halinizden enerji seviyenize ve elbette kilonuza kadar birçok şeyi etkiler. Bu nedenle hormonları kontrol altında tutmak son derece önemlidir.

Peki, bunu nasıl başarabiliriz? Kilo alımına neden olan hormonal dengesizlik için neler yapabiliriz? İşte o hormonların listesi ve hormon seviyelerini nasıl dengede tutacağınıza dair bazı ipuçları.

Hormonlar, Hormonal Dengesizlik ve Hormonları Dengeleme

1. Östrojen

Hem yüksek hem de düşük östrojen seviyeleri kilo alımına neden olabilir. Vücuttaki yüksek östrojen seviyeleri, yumurtalık hücreleri tarafından bu hormonun aşırı üretilmesinden kaynaklandığı gibi östrojen açısından zengin bir beslenme şekline bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Sağlıklı bir vücut, gerekli oranda insülin üretir ve kan şekerini kontrol altında tutar.  Fakat vücudun östrojen seviyesi yükseldiğinde, insülin üreten hücreler zorlanır, bu da insüline dirençli olmanıza ve yüksek kan şekerine neden olur. Sonuç olarak bu durum size fazla kilo olarak yansır.

Östrojen seviyelerini dengede tutmak için alkol alımından ve işlenmiş etlerden kaçınmalı, kırmızı et tüketimini azaltmalı, şeker tüketiminden kaçınmalı, bol bol taze sebze ve meyve, tam tahıllı gıdalar tüketmelisiniz. Ayrıca düzenli olarak egzersiz yapmak da oldukça fayda sağlayacaktır.

2. Tiroid

Soluk borusunun üç tarafını çevreleyen tiroid bezi üç hormon üretir: T3, T4 ve kalsitonin hormonları. Bu hormonların yetersiz üretimi hipotiroidizme yol açar. Hipotiroidizm genellikle kilo alımına neden olan bir hormonal dengesizliktir. Bu hormonu dengede tutmak için;

 • İyi pişmiş yemekler yiyin ve çiğ sebze tüketmekten kaçının.
 • İyotlu tuz tüketin.
 • İstiridye ve kabak çekirdeği gibi çinko kaynakları tüketin.
 • Balık yağı ve D vitamini takviyeleri alın.
 • Doktorunuzun reçete ettiği tiroid ilaçlarınızı mutlaka düzenli olarak kullanın.

3. İnsülin

İnsülin
İnsülin

İnsülin, pankreas tarafından salgılanan, glikozun enerji olarak kullanılmak üzere hücrelere taşınmasına veya yağ olarak depolanmasına yardımcı olan bir hormondur. Bu, kandaki glikoz seviyesinin korunmasına yardımcı olur.

İşlenmiş gıdalar, alkol, yapay tatlandırıcılar (ve yapay tatlandırıcı içeren yiyecek-içecekler), aşırı meyve tüketmek insülin direncine yol açabilir.

Sonuç olarak bu, kilo alımına ve Tip 2 diyabete neden olabilir. İnsülin hormonunu dengede tutmak için;

 • Kan şekerinizi kontrol ettirin ve doktorunuzdan bu konuda bilgi alın.
 • Kan şekerini dengede tutmak için her sabah aç karnına elma sirkesi karıştırılmış bir bardak su içerek güne başlayın.
 • İşlenmiş yiyecek, alkol, gece geç saatlerde atıştırmalar ve yapay tatlandırıcılardan kaçının.
 • Mevsim sebze ve meyveleri tüketin (özellikle yeşil yapraklı sebzeler).
 • Omega-3-yağ asidi seviyenizi arttırmak için yağlı balık, fındık, zeytinyağı, keten tohumu gibi besinler tüketin.
 • Kalorisi düşük ama besin değeri yüksek gıdalar tüketin.
 • Her gün en az 2 litre su için.

4. Kortizol

Kortizol, adrenal bezlerin ürettiği bir steroid hormondur ve stresli, depresif, endişeli, öfkeli, fiziksel veya ruhsal olarak çökmüş hissettiğinizde salgılanır. Kortizol, vücudun belirli bir işlevi yerine getirmesi için hangi tür enerjinin (karbonhidrat, protein veya yağ) gerekli olduğuna karar vererek enerjiyi düzenler.

Kortizol, yağları yağ rezervlerinden kaslara taşıyarak enerjiyi harekete geçirmeye yardımcı olur. Ancak kötü yaşam tarzı ​​ve kötü beslenme alışkanlıkları nedeniyle, vücut sürekli bir stres durumunda olabilir ve bu da çok fazla korizol üretimine yol açar.

Aşırı kortizol kalp hastalığı riskini arttırır ve aynı zamanda kilo alımına (özellikle karın bölgesinde ve iç organlarda yağ birikmesine) neden olur.

Kortizol seviyesini kontrol altında tutmak için vücudun strese tepkisini azaltmanız gerekir. Bunun için:

 • Stresinizi azaltmak için kendinize mutlaka zaman ayırın; Meditasyon yapın, kitap okuyun, sevdiğiniz filmleri izleyin veya sizi rahatlatacak herhangi bir hobi ile ilgilenin.
 • Sizi yargılamayan ve sizi iyi hissettiren insanlarla vakit geçirin.
 • Derin nefes egzersizleri yapın.
 • Magnezyum takviyesi veya B vitamini alın.
 • Her zaman yeterli ve kaliteli uyku düzenine sahip olun.
 • Alkol, işlenmiş gıdalar ve kızarmış yiyeceklerden kaçının.

5. Leptin

Fruktoz, leptin hormonunda dengesizlik yaratır.
Fruktoz, leptin hormonunda dengesizlik yaratır.

Leptin, açlığı inhibe ederek vücuttaki enerji dengesini düzenleyen bir hormondur.

Ancak, fruktoz içeriği zengin gıdalar tükettiğimizde, aşırı fruktoz, karaciğerde, göbekte ve vücudun diğer bölgelerinde yağ birikmesine neden olur.

Bu yağ hücreleri ise leptin salgılar. Leptin salgılanması aşırı olduğunda vücut buna karşı duyarsızlaşır ve bu da doyma hissini beyne ileten sinyalleri engeller. Bunun sonucunda da kilo almak kaçınılmaz olur (kynk).

Leptin seviyesini dengelemenin yolları şunlardır:

 6. Ghrelin

“Açlık hormonu” olarak da bilinen ghrelin, iştahı uyarır ve vücutta yağ birikimini artırır. Genellikle midede salgılanan ghrelinin az miktarda ince bağırsak, beyin ve pankreas tarafından da salgılanır.

Yüksek seviyelerde olan ghrelin hormonu kilo alımına yol açar ve özellikle obezite hastalığı olanların bu hormona duyarlılığı daha fazla olduğundan kilo vermeleri daha zor olur.

Ghrelin hormonu seviyesini düşürmek için;

 • 2-3 saatte bir küçük porsiyonlar halinde taze meyve, sebze, protein ve lif oranı yüksek gıdalar ve sağlıklı yağlar tüketin.
 • Yemekten 20 dakika önce 2-3  bardak su için.
 • Düzenli egzersiz yaparak vücudunuzu aktif tutun.
 • Sorun devam ederse mutlaka doktorunuzla görüşün.

7. Progesteron

Progesteron ve östrojen hormonları vücudun düzgün çalışması için mutlaka dengeli olmalıdır. Progesteron seviyesi menopoz, stres, doğum kontrol hapları kullanımı veya vücutta östrojene dönüşen antibiyotik ve hormon içeren gıdaların tüketimine bağlı olarak düşebilir ve bu durum kilo alımı ve depresyon gibi problemlere dönüşebilir.

Progesteron seviyesini dengede tutmak için;

 • Doğum kontrol haplarının size uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzla görüşün ve en uygun doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi alın.
 • İşlenmiş et tüketmekten kaçının.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Nefes egzersizleri yapın.
 • Stresten uzak durmak için yaşam tarzınızı değiştirin.

 8. Melatonin

Uyku hormonu melatonin ve kilo
Uyku hormonu melatonin ve kilo

Melatonin, vücudun sirkadiyen ritmini, yani uyuma ve uyanma döngüsünü kontrol eder ve  bu hormon epifiz bezi tarafından salgılanır.

Uyku esnasında, hücreler yenilenir, kas ve kemik yoğunluğunu arttıran büyüme ve gelişme hormonları salgılanır.

Ancak sağlıklı bir uyku söz konusu değilse, vücutta stres meydana gelir ve stres iltihaplanmaya iltihaplanma da kilo artışına yol açabilir.

Melatonin seviyesini arttırmak için;

 • Uyuduğunuz odanın karanlık ve hafif serin olduğundan emin olun.
 • Mutlaka 7-8 saat uyuyun
 • Gece geç saatlerde atıştırmayın.
 • Uyumadan önce etrafınızdaki elektronik cihazları kapatın.
 • Melatonin içeren gıdalar tüketin (badem, kiraz, kakule, kişniş, ayçekirdeği gibi).

Hormonlara bağlı kilo alımı ile mücadele etmek ve hormonlarınızı dengeye sokmak zor ve zaman alıcı olabilir. Ancak genel sağlığınız için hormonal dengesizlik sorunundan kurtulmanız hayati öneme sahiptir.

Kilo alımı çok yönlü bir problemdir ve bunun tam olarak nedenini öğrenmeden ve doktor tavsiyesi almadan, kesinlikle herhangi bir ilaç kullanımına başlamayın. Doktorunuzla görüştükten ve sorununuzun hormonal olup olmadığını öğrendikten sonra doktorunuzun önerdiği talimatlara uyun.

2 Yorum

 1. Hormonlarin az çalışması veya çok fazla çalışması kilo alma ve kilo vermede etken dir hormonal denge bozukluğu ve kilo verememe konusun da geniş olarak ele alinan iceeik beni bayağı bilgilendirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu