Horlama İçin Alternatif Çözüm Önerileri

Horlama hem sizin hem de partnerinizin uyku kalitesini olumsuz etkileyen bir problemdir. Peki horlama neden olur, nasıl geçer? Horlama için bitkisel çözümler var mı? Bu yazıda horlamayı durdurmaya yardımcı olabilecek çözüm önerilerinden bahsedeceğiz. İşte detaylar…

Horlama Nedenleri

Uyku esnasında gevşeyen boyun kasları üst solunum yollarının daralmasına ve bu nedenle ciğerlere yeterli havanın geçmesine engel olabilir. Bu da dokularda titreşim yaratarak horlama olarak adlandırılan seslerin oluşmasına yol açar. Hava yolu daraldıkça titreşimler artarak horlamanın şiddetini de arttırır. Bu durumla genellikle sırt üstü yatınca karşılaşılır.

Horlamanın genel olarak diğer nedenleri ise şunlardır:

 • Uyku apnesi
 • Bademcik ve geniz eti büyümesi
 • Ağız ve burunda yapısal bozukluk
 • Fazla kilolu olmak
 • Burun tıkanıklığı
 • Uyku öncesi alkol alma
 • Uyku problemleri

Horlama İçin Doğal Çözüm Yolları

Horlama nasıl geçer? Horlamaya Çözüm

Horlamadan kurtulmanın çeşitli doğal yöntemler mevcut olsa da, bazı ciddi vakalar için mutlaka tıbbi tedavi (bazı durumlarda cerrahi müdahale) gerekir. Bununla birlikte aşağıdaki doğal yöntemleri de deneyebilirsiniz. İşte horlama için doğal çözüm önerileri:

 • Fazla kilolardan kurtulun- Aşırı kilolu olanlarda horlama riski diğerlerine oranla çok daha yüksektir. Bunun nedeni, boyun kaslarını daha çok daraltan ekstra yağa sahip olmalarıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzı ile fazla kilolardan kurtulmak horlamayı da ortadan kaldırabilir.
 • Uyku pozisyonunuzu değiştirin- Nefes alış-verişinin düzenli olması ve havanın kolayca akması için sırt üstü yatmaktan kaçının. Sırt üstü uyumak hava yollarının daralmasına neden olabilir, bu da horlama ile sonuçlanır. Bu nedenle yan tarafınızda uyumanız horlamaya çözüm olabilir. Derin uykudayken vücudun sırt üstü pozisyona geçmesini önlemek için bir vücut yastığı kullanabilirsiniz. Sırt üstü dönmeyi engelleyen giyilebilen aparatlar da kullanabilirsiniz, ancak bunun yerine pijamanızın arka kısmına tenis topu dikerek de yan tarafa yatmayı kolaylaştırabilirsiniz.
 • Kafa kısmını yükseltin- Horlamayı önlemenin bir diğer yolu da başınızı yükselterek uyumaktır. Bunun 2-3 yastık kullanabilirsiniz. Yatak başını yükseltmek dilin hava yolunu tıkamasını önleyerek horlamayı durdurabilir.
 • Alkolü sınırlayın- Uykudan önce alkol almak horlama olasılığını arttırır. Çünkü alkol solunum yollarının kas tonusunu azaltarak hava yolu direncini ve buna bağlı olarak da horlama riskini arttrır.
 • Sigarayı bırakın- Düzenli sigara içenlerde de horlama olasılığı yüksektir. Sigara havayolu dokularında tahrişe ve iltihaplanmaya yol açar, bu da horlamaya neden olabilir.
 • Odanızı nemli tutun- Horlamanın nedenlerinden biri de kuru havadır. Kuru hava burun tıkanıklığına ve dolayısıyla horlamaya neden olur. Burun tıkanıklığını önlemek için yatak odanızda bir hava nemlendiricisi kullanmanız horlamaya çözüm olabilir.
 • Bol su için– Gün içerisinde yeterince su içmek vücudunuzun ve solunum yollarının nemli kalmasını sağlayarak horlamayı önleyebilir.
 • Süt ürünlerine dikkat- Süt ve süt ürünleri, aynı zamanda glüten içeren gıdalar solunum yolu iltihaplanmasına neden olabilir. Horlama sorununuz varsa, yatmadan önce bunları tüketmekten kaçının.
 • Yeterince uyuyun- Yorgunluk horlama yapar mı? Aslında evet; yorgunluk solunum yolu kaslarınızda gevşeme yaratarak horlamaya neden olabilir. Bu nedenle her gece kesintisiz iyi bir uyku almaya dikkat edin. Uyumanıza yardımcı olabilecek papatya çayı gibi rahatlatıcı bitkiler kullanabilirsiniz (Papatyanın ve Papatya Çayının Mucizevi Faydaları).
 • Çarşafları düzenli değiştirin- Horlamanızın nedeni yatağınızdaki alerjenler de olabilir. Solunum sorunlarına neden olabilecek alerjenleri azaltmak için çarşafları ve yastık kılıflarını düzenli olarak değiştirin. Ayrıca kronik alerji problemleri de burundan solunumu zorlaştırarak ağızdan nefes almanıza neden olur. Bu da horlama olasılığını arttırır. Alerjiniz için doktorunuza danışarak tıbbi destek alabilirsiniz.

Ayrıca okuyun- Alerjik Rinit (Bahar Alerjisi) Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

  • Ağızlık kullanın-  Ağız içi aparatlar hava kanallarını açık tutmaya yardımcı olarak solunumu kolaylaştırır ve horlamayı önler. Bu tür aparatlar için diş hekiminizle görüşüp durumunuza uygun bir aparat yaptırabilirsiniz.
  • Nane yağı kullanın- Uyku sırasında horlamayı önlemek için solunum yollarını açmaya yardımcı olan nane yağını uykudan önce burnunuzun altına sürebilir ya da nemlendirici buhar makinenize nane yağı damlatabilirsiniz. Ayrıca naneli bir gargara kullanarak boğazınızı rahatlatabilirsiniz.
  • Zeytinyağı kullanın- Güçlü bir antiinflamatuar olan zeytinyağı, hava yollarını temizlemek ve şişliği azaltmak için oldukça etkilidir. Horlamayı durdurmak için yatmadan önce 1-2 yudum zeytin yağı içebilirsiniz. Ayrıca balla karıştırıp tüketmek daha hızlı sonuç almanızı sağlayabilir.
  • Burun spreyi- Tıkanmış ve dar olan solunum yolları horlamaya neden olur. Burun spreyleri solunum yolu iltihaplanmalarını azaltarak tıkanıklığı açabilir.
  • Dil ve boğaz kaslarını geliştirin- Gün içerisinde sık sık şarkı söylemenin dil ve boğaz kaslarını geliştirerek horlamayı azalttığı kanıtlanmıştır. Siz de hem şarkı söyleyerek hem de dil egzersizleri yaparak horlamadan kurtulabilirsiniz.
  • Pranayama tekniğini öğrenin- Doğru nefes alma tekniklerinden biri olan pranayama yoganın temelini oluşturur. Rahatlamak ve uzun yıllar boyunca uyku apnesi ve diğer uyku bozukluklarını gidermek için kullanılmış olan bu olağanüstü teknik horlama için de bir çözüm olabilir. Horlamayı önlemek ve tamamen kurtulmak için bu tekniği uygulamanız faydalı olacaktır.

Nefesinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenebileceğiniz Pranayama’yı mutlaka öğrenin ve uygulayın. Bu, sadece horlamadan kurtulmak için değil, genel olarak fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığınız için de büyük fark yaratacaktır.

Horlamadan kurtulmak için yukarıdaki çözüm yollarını denediğiniz halde hiçbiri işe yaramadıysa, horlama nedeniniz daha ciddi bir duruma işaret ediyor olabilir. Böyle bir durum söz konusuysa cerrahi müdahale gerekebilir. Bunun için mutlaka doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.

7 Yorum

 1. Süt ürünlerinin horlamaya olan etkisini duymamıştım. Çok faydalı bir makale olmuş. zeytinyağının faydası ise ilginçmiş. Böyle kıymetli bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim

 2. Evet genellikle de kilolu olanlarda, genizeti olanlarda ve sigara kullananlarda horlamanın fazla olduğunu biliyordum. Horlama için verdiginiz Doğal Çözüm Yolları ve tavsiyeler çok önemli. Hayat kalitemizi yükseltmek biraz da bize bakıyor gibi 🙂 teşekürler .

 3. Horlama için doğal çözüm yolları çok fazlaymış, mutlaka bize uyan bir şeyler bulunur bu listeden. Pranayama tekniğini duymamıştım daha önce, videolu anlatım da güzel olmuş. Teşekkürler.

 4. Eşime diyorum ki, “gece çok horladın hanım”. Abartıyorsun der. Bir hafta sonra eşim, dün gece ne horladın ama be!! der bana. Senin kadar değil der geçiştiririm.

  Biz karı koca kabullenemedik bu haspayı. Sorsan ikimiz de hiç horlamayız. Geçen hafta kızım telefonumdan bir dostumuzun telefonuna bakmak için odamıza gelmiş.

  Sabah Kahvaltısı:
  Anne baba yahu ikiniz de amma horluyordunuz gece…Evet zaman zaman alkol alırız, sigara içeriz. Şimdi yazınızda etken faktörler bunlar olduğunu okuyunca kötü oldum. Çok zarar veriyoruz kendimize. Üzüldüm ve çok kızdım hem eşime hem kendime..

  Hakkaten faydalı bir makale olmuş. Ellerinize sağlık..

 5. Bir çok kişide mevcut olan bir sıkıntı ama tabi çare aramıyorlar sanırım sorsan kimse horlamıyor. Ki babamın yattığı yeri çok sallamışlığım var uyansın diye ama yazık hep deprem oldu sanıyor 🙂 Ben horlamam ama 🙂 güzel çözüm önerileri mevcut çok arkadaşımız fayda sağlayacaktır. Horlama nasıl geçer diye merak eden de epey fazla ama kendileri için değil tabi 🙂 çok teşekkür ederiz.

 6. Horlama için alternatif çözüm yolları başlıklı yazınızda çok önemli tavsiyeler var. Bana göre bunlardan en önemlisi fazla kilolardan kurtulmaktır. Çok teşekkür ederim.

 7. Horlama dediğiniz gibi hayat kalitesini kesinlikle düşürüyor. Yukarıda yazılanları okuyunca cerrrahi müdahale dışındakiler genellikle pansuman oluyor. İyi bir KBB uzmanı bulmak şart😔

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu