Hızlı Zayıflamak Mı, Yoksa Sağlıklı Kilo Vermek Mi?

Hızlı kilo vermek ve hayalinizdeki ideal ölçülere ulaşmak için çok mu sabırsız davranıyorsunuz? Tartıdaki değerler günden güne hızlı bir düşüş gösteriyor olsa da acaba bu hız ne kadar sağlıklı. Peki siz yaptığınız şeyin sağlıklı kilo vermek olduğunu söyleyebilir misiniz?

Kilo vermede amaç vücuttan yağ kaybetmek olsa da sağlıksız bir diyet programı yağ yerine su ve kas kaybına neden olabilir. Siz kilo verdiğiniz yanılgısına kapılırsınız ama kaybettiğiniz o kaslar vücudunuzun dengesini bozar. Anormal su kaybı ise vücut için yararlı minerallerin gereksiz yere dışarı atılması demek. Bu yüzden yapılan rejimlerde veya uygulanılan diyetlerde hızlı kilo verme, hızlı zayıflama gibi kavramların bulunmaması gerekiyor.

Fazla kilolardan kurtulmak sabır, kararlılık, emek ve biraz da zaman isteyen bir süreç. Genellikle, hızla verilen kiloları geri almak kolaydır. Her ne kadar kişiden kişiye farklılık gösterse de haftada bir kilo kaybedilmesi, zayıflama aşamasında normal kabul edilmektedir. Sağlıklı kilo verme konusunda uyulması gereken en temel kurallar ise; sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve kaliteli uyku düzenine sahip olmaktır.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme
Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı bir beslenme programında daha az kalori alarak, su ve posa içeriği yüksek besinleri tüketmek doğru bir seçim olacaktır. Yani, protein, karbonhidrat, yağ, lif, vitamin ve minerallerin öğünlerde dengeli bir şekilde alınması gerekiyor. Ayrıca sağlıklı yemek pişirme yöntemlerinin tercih edilmesi de önemli: kızartma yapmak yerine ızgara, haşlama, buharda veya fırında pişirmenin daha sağlıklı geri dönüşleri olacaktır. Bunlarla beraber tuz kullanımının da sınırlanması bir diğer önemli konu.

Susuzluğun kan şekeri seviyesi ve doğal olarak enerji düzeyi üzerinde doğrudan etkisi bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın. Günde mutlaka 2-2,5 litre su içmenin yanı sıra bitkisel çaylar ve doğal taze sıkılmış meyve suları da içebilirsiniz.

Egzersiz

Egzersiz

Sağlıklı kilo vermek için uygulamanız gereken bir diğer önemli konu ise egzersiz yapmaktır. Düzenli olarak egzersiz yapmak hem metabolizmanızı hızlandıracak, hem de iştahınızı kontrol edebilmenize yardımcı olacaktır. Bu sürece hafif egzersizlerle başlayıp her defasında egzersiz temposunu ve süresini yavaş yavaş arttırabilirsiniz.

Sağlıklı Uyku

Sağlıklı Uyku-Sağlıklı Zayıflama
Sağlıklı Uyku-Sağlıklı Zayıflama

Uyku düzeni de kilo almak veya vermek arasında duran kritik noktalardan birisi. Uykusuzluk aşırı gerginliğe neden olduğundan aşırı yemek yeme isteğini kolaylıkla tetikler ve metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Uyku düzenine dikkat edilmesi bu süreçte oldukça ve elbette her daim oldukça önemli.

Sağlıklı kilo vermek, yukarıda da bahsettiğimiz gibi biraz daha sabır gerektirir ama sonuçları daha kalıcı ve tatmin edici olur. Hızlı zayıflamak ise hem beraberinde birtakım sağlık sorunları doğurur hem de biraz kontrolü kaçırdığınızda verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri almanıza neden olur. Kilo vermeniz gerekiyorsa, bu durumu mutlaka göz önünde bulundurarak harekete geçin.

Ayrıca okuyun:

16 Yorum

 1. Bence zayıflamaktan daha önemli olan sağlıklı kilo vermektir faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim..

 2. Sağlıklı beslenme ve egzersiz benim de sağlıklı kilo verme konusunda dikkat ettiğim konular. Yemek tercihlerimi sağlıklı beslenme kurallarına dikkat ederek yapmaya çalışıyorum. Egzersiz olarak da yürüyüş yapıyorum.

  1. Harika 🙂 Bu konuda dikkatli olmanıza sevindim. Yürüyüş basit gibi görünse de etkili bir egzersizdir.

 3. Hızlı zayıflamak değil sağlıklı kilo vermek elbette. Hızlı zayıflamak genelde şok diyetlerle oluyor. Bu durum insanda hoş hisler uyandırmıyor tabii. O ölüm diyeti bittikten sonra birden bire yemeye başlanınca kilolar tekrar alınabiliyor. Üstelik bu tür diyetler sağlığa çok zararlı. Bu arada görseldeki uyku bandına bayıldım. Uyku bantsız asla uyumam direk ilgimi çekti o yüzden.

 4. Tabi ki gönül sağıklı kilo vermekten yana lakin ben de başladım mı bir diyete top yekün olacak, yemek yemeyeceksin, ağır spor yapacaksın, galiba biraz mevsimlik düşünüyorum bu durumları 😀

  1. Sağlıklı kilo vermek için sağlıklı beslenme ve düzenli spor olmazsa olmaz. Kilo problemi yaşıyorsanız, yemeyi tamamen kesmek çözüm değil, mazallah sağlık da topyekün elden gider o zaman 😱 Aman Dikkat! 😊

 5. Sağlıklı zayıflamak daha önemli elbette hızla zayıflamaktan. Sağlıklı zayıflamak için de beslenme ve düzenli ve kontrollü bir şekilde yapılan egzersiz olmazsa olmaz. Teşekkürler bu faydalı yazınız için😊

  1. Beğenmenize sevindim İbrahim Bey 😊 Ziyaretiniz için biz teşekkürler ederiz. Tekrar görüşmek üzere 🤗

 6. Hızlı zayıflamak ve sağlıklı kilo vermek arasındaki farklı yazdığınız için teşekkürler. Zayıflamak konusunda insanlar çok yanlış bilgilere sahipler. Sırf zayıflayacağım diye, yağ almayı tamamen bırakanlar var mesela. Sağlıklı bir yağ önerdiğimde bile, içinde çok yağ var diyorlar. Bu ayrımı iyi yapabilmek gerekiyor. Hızlı zayıflamak mı sağlıklı kilo vermek mi yazınız mutlaka herkese yardımcı olacaktır.

  1. sağıklı zayıflamak için sağlıklı-dengeli beslenmek şart. Katkınız için çok teşekkürler.
   Sevgiler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu