Saçların Hızla Uzamasını Sağlayan Esansiyel (Uçucu) Yağlar

Bir saç bakım rutini söz konusu olduğunda, bitkisel yağ masajı kesinlikle ilk kuraldır. Kafa derisine düzenli olarak bitkisel yağ uygulanması, saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Masaj, saç foliküllerini uyarır, böylece kafa derisindeki kan akışı hızlanmış olur. Bu uygulama saçın hızlı uzaması için gerekli bakımı sağlarken, aynı zamanda saçların daha hacimli olmasına da yardımcı olur.

Saçların Hızlı Uzaması ve Genel Saç Sağlığı İçin En Faydalı Uçucu Yağlar

Bitkisel yağlar saçların daha hızlı uzamasını sağlar, saç dökülmelerini azaltır, kuru saçları nemlendirir ve saç derisinin pul pul dökülmesinin önüne geçer.

Zeytinyağı, hindistancevizi yağı, badem yağı veya hint yağı kafa derisine masaj yapmak için en popüler yağlardır. Ancak, birkaç damla esansiyel yağ karıştırarak bu yağların faydalarını artırabilirsiniz.

Esansiyel (uçucu) yağlar, bitki özlerinden elde edilen ve birçok tıbbi özelliğe sahip olan doğanın eşsiz armağanlarındandır. Ayrıca, uçucu yağlar kimyasal içermez ve tamamen doğaldır.

İşte saç uzaması için kullanabileceğiniz en iyi esansiyel yağlar.

1. Biberiye Esansiyel Yağı

Biberiye yağı saçın hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Buna ek olarak, içinde bulunan kükürt ve silis (silika), saç dökülmesi sorununun da önüne geçer. Dahası, antibakteriyel yapısı sayesinde saç derisini temizler, böylece kepek ve kaşıntı problemleri de önlenmiş olur.

  • 2-3 damla biberiye esansiyel yağını, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, hindistancevizi yağı, jojoba yağı, badem yağı veya avokado yağıyla karıştırın.
  • Bu karışımı saçınıza uygulayın ve 10 dakika boyunca parmak uçlarınızı kullanarak saç derisine masaj yapın.
  • En az 30 dakika yağı saçınızda bekletin, sonra saçlarınızı iyi bir şampuanla iyice yıkayın.
  • En iyi sonuç için bu işlemi haftada iki kez tekrarlayın.

2. Lavanta Esansiyel Yağı

Lavanta yağı antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Lavanta yağı ile saç derisine düzenli olarak masaj yapılması kan dolaşımını hızlandırarak saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur, aynı zamanda saç dökülmelerini de engeller. Ayrıca, lavanta yağı sebum üretimini dengeler ve saçı nemlendirerek kepek oluşumunun da önüne geçer.

4-5 damla lavanta yağını 2 çorba kaşığı dilediğiniz bir taşıyıcı yağa katın ve doğrudan kafa derisine uygulayın. Yıkamadan önce en az 20-30 dakika bekleyin. Ardından iyice yıkayın. Haftada 2 veya 3 kez bu hızlı saç uzatma yöntemini uygulayabilirsiniz.

Ayrıca lavanta yağını şampuanınıza ya da herhangi bir saç bakım ürününe ekleyerek de kullanabilirsiniz.

3. Nane Esansiyel Yağı

Nane yağı, hızlı saç uzatan bir diğer esansiyel yağdır. Saç derisine giden kan akışını arttırır ve saç köklerini canlandırır. Bu yağ aynı zamanda gözeneklerin açılmasına yardımcı olur ve hücrelerin yenilenmesini sağlar.

–2 yemek kaşığı ılık hindistancevizi yağı ile 5 damla nane uçucu yağını karıştırın. Bu karışımla kafa derisine masaj yapın ve 20 dakika bekledikten sonra yıkayın. Haftada 2 kez uygulayın.

–Diğer bir seçenek de, her zaman kullandığınız şampuanınıza 2-3 damla nane esansı yağı ekleyip, her zamanki gibi kullanmanızdır.

4. Çay Ağacı Esansiyel Yağı

Çay ağacı yağı, kafa derisini sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilecek güçlü temizleme, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu da saç sağlığı ve saçın hızlı uzaması için oldukça faydalıdır. Çay ağacı yağı da diğer esansiyel yağlar gibi güçlü antifungal özellikleri sayesinde kepek oluşumunu engeller.

2-3 damla çay ağacı esansiyel yağını 2 yemek kaşığı tatlı badem yağıyla karıştırın. Saç derisine bu yağla masaj yapın, 30 dakika bekletin ve daha sonra şampuanlayın. Haftada iki kez bu yöntemi uygulayın.

5. Limon Esansiyel Yağı

Temiz ve sağlıklı bir saç derisi saçların çok daha hızlı uzaması için çok önemlidir. Kepek, saç dökülmesine ve saç derisinde aşırı kaşıntıya neden olabilir. Bu sorunları çözmek için, limon esansiyel yağı oldukça etkilidir.

Antibakteriyel, antiseptik ve antifungal özelliklerinden dolayı limon otu, kafa derisindeki bakteriyel veya mikrobiyal büyümeyi sınırlandırır. Bu da saç derisini kepek ve diğer kafa derisi problemlerinden korumanıza yardımcı olur.

• Birkaç damla limon yağını şampuanınıza karıştırın.

• Şampuanı saç derisine uygulayın ve birkaç dakika masaj yapın.

• Ilık su kullanarak saçlarınızı durulayın.

• Haftada 2 veya 3 kez saçlarınıza limon esansiyel yağı bakımını uygulayın.

6. Kekik Esansiyel Yağı

Kekik esansiyel yağı, hem saç derisini uyararak hem de saç dökülmesini önleyerek saçların uzamasını teşvik edebilir. Saç derisi ve kepek sorunlarının hafifletilmesinde de oldukça yararlıdır.

  • 2 yemek kaşığı kekik esansiyel yağı, 2 yemek kaşığı ılık sızma zeytinyağı ve 3 damla lavanta yağını karıştırın.
  • Karışımla kafa derisine masaj yapın ve 30 dakika kadar bekletin.
  • Saçlarınızı şampuanlayarak yıkayın.
  • Haftada 2 veya 3 kez bu bakımı uygulayın.

7. Papatya Esansiyel Yağı

Papatya yağı saç sağlığı için son derece faydalıdır. Kepek, kaşıntılı deri, egzama, sedef ve diğer saç derisi problemlerinin tedavisinde yardımcı olabilir. Bu yağı sık sık kullanabilirsiniz ve yıkamanız da şart değil.

2 yemek kaşığı jojoba yağına 3 damla papatya esansiyel yağı ilave edin. Karışımı kafa derisine masaj yaparak uygulayın ve gece boyunca saçınızda bırakın. Sabah saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bunu haftada 2-3 kez tekrarlayın.

Diğer bir seçenek ise, 10 damla papatya esansiyel yağını 1 fincan suya karıştırıp, saçlarınızı yıkadıktan sonra son durulama suyu olarak kullanın.

Uyarılar:

  • Esansiyel yağlar deriye doğrudan uygulandığında cilt tahrişine ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden bu yağları mutlaka bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.
  • Hassas bir cildiniz varsa, uçucu yağları kullanmadan önce cildinizin küçük bir bölümünde test edin. Etkilenen bölgede kontakt dermatit, yanma hissi, rahatsızlık, ağrılı karıncalanma veya kızarıklık varsa, o zaman uçucu yağlar kullanmayın.

Saç Ekimi Nedir? Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu