Hipotiroide Rağmen Kilo Verebilmek!

Hipotiroid (Düşük Tiroit)’e Rağmen Kilo Vermek Mümkün mü?

Hipotiroidizm yaşayan hastaların en çok yakındığı durum, aşırı kilo alımı ve kilo verememektir. Birdenbire beklemedikleri bir kilo artışıyla karşılaşınca umutsuzluğa kapılırlar.

Hipotiroidizmde ortaya çıkan tiroid hormonunun eksikliği vücudun hemen hemen tüm metabolik süreçlerini yavaşlatır. Bu nedenle, hipotiroidizm, etkilenen hastalar çok az yerse bile, kilo alımını tetikler. Ek olarak, vücutta ödem birikebilir. Bu da vücut ağırlığını arttırır. Hipotiroidizme rağmen kilo vermek kolay değil, yine de mümkündür.

 • Tiroid hormonlarını alın

İstenmeyen kilo alımının nedeni – tiroid hormonlarının eksikliği – ortadan kaldırılmadığı sürece, hipotiroidizm olan insanlar kilo vermekte zorlanacaktır. İlk olarak, yapay tiroid hormonu L-tiroksin alımı ile tıbbi gözetim altında başlamak gerekir. Eksik endojen hormonları değiştirir. Bu, metabolizmanın tekrar “hızlanmasına” izin verir – başarılı kilo kaybı için ön şarttır. Kesinlikle doktora danışmadan ilaç kullanımına başlamayın.

 • Sabırlı olun

Hipotiroidizmin neden olduğu aşırı kilolardan kurtulmak sabır gerektirir. Çünkü vücut , kendisini kilo kaybına karşı koruyacaktır. Mehter adımı gibi ilerler ve uzun zaman alır. Ancak alelacele, bir an önce kilo vermek adına sağlıksız diyetler uygulamak size hiç bir fayda sağlamayacaktır. Gerekirse bir diyetisyenden yardım almaktan çekinmeyin. Kilo vermeniz, yaşınıza, hastalığınızın durumuna da bağlıdır.

 • Doğru diyet ve egzersiz

Sağlıklı kilo kaybı temel olarak iyi bir diyet ve egzersiz dengesi üzerine kuruludur. Doktorlar ve / veya beslenme uzmanları uygun bir diyet oluşturmaya yardımcı olabilir. Kalorisi azaltılmış, ancak dengeli ve çeşitli karma bir diyetten oluşacak bir beslenme düzenini benimsemek ömür boyu rahatlık sağlayacaktır. Hastanın uymasını kolaylaştırmak için bireysel beğeniler ve hoşlanmadıkları durumlar dikkate alınmalıdır.

Doktor veya spor terapisti ile görüşerek en sağlıklı sonucu elde edebilirsiniz. Diğer şeylerin yanı sıra, halihazırdaki zindelik durumu, eşlik eden olası hastalıklar ve zaten aşırı kiloya neden olan sağlık sorunları (örneğin diz hasarı) önemli bir rol oynamaktadır bu süreçte. Eğitim programı oluşturulurken ayrıca eklemleri ve omurgayı koruyan ve hastayı eğlendirecek sporlar veya egzersiz biçimleri seçilmelidir. Bu, tiroid problemi olmayan insanlar için ve ayrıca hipotiroidizm olanlar için de geçerlidir:

Kilo vermek düzenli ve tutarlı egzersiz eğitimi gerektirir ve zevk alan kişiler kolayca uygulayabilirler. Severek uygulanan bir egzersiz programının vereceği fayda da o oranda daha fazla olacaktır. Ayrıca tiroit hastalarının ilave strese hiç ihtiyaçları olmadığı gibi, stresten kurtulmalarına yarayacak, rahatlatacak bir program seçilmelidir. İlave olarak yoga da daha fazla rahatlama sağlamak için yapılabilir.

 • Küçük organ, büyük etki

Tiroid bezi büyük etkilere sahip küçük bir organdır; özellikle, ürettiği hormonlar triiyodotironin (T3) ve tiroksin (T4) vücut fonksiyonlarının çoğunu etkiler – kalp atışı, metabolizma, ısı üretimi ve kan basıncı gibi. Tiroid dengesiz hale geldiğinde etkileri buna bağlı olarak büyüktür. Genellikle halk arasında önemsememeye bir eğilim olsa da, başına gelince insan hayat kalitesini nasıl olumsuz yönde etkilediğini fark eder.

Konuk Yazar: Deryanın Spor Günlüğü

9 Yorum

 1. Detaylarıyla hastalık hakkında bilgi vermişsin Derya.
  Bayağı dikkat etmek gerekiyor ama sonuç alınıyor demek ki. Zaten mücadele etmek için rahatsızlığı tanımak gerekiyor. Çok kişiye faydalı olacak bir paylaşım. Emeğine sağlık…

 2. Tesekkürler Ece ablacigim. Kendim yillardir yasadigim icin sürekli arastiriyorum da. Dilerim bircok kisiye faydasi olur 😊

 3. Derya Hanım ne güzel bilgiler vermiş. Tiroit sorunu bende de var. Evet dediğiniz gibi organ küçük ama işlevleri çok büyük. Özellikle beslenmeye çok dikkat etmek lazım. Beslenmede hata yapılınca anında bozuluyor benim tiroit değerlerim. Maalesef şu sıra çok dikkatli olamadım bu konuda. Ve yeniden bozulduğunu hissediyorum. Tabii ki troide rağmen kilo vermek mümkün. Bazen bunu bahane ediyorlar gibi geliyor bana. Teşekkürler güzel bilgiler verdiniz.

  1. Tiroit vücudun bir çok işlevinden sorumlu olduğu için mutlaka çok dikkat edilmesi gerekiyor. Sevgili Derya bu konudan muzdarip olanlar için güzel bir yazı hazırlamış gerçekten de. Değerli yorumunuz için biz teşekkür ederiz Dert A nası 🙂

  2. Ben bu yorumlari geç gördüm çok teşekkür ederim ve geçmiş olsun. Disiplin ve kararlılıkla üstesinden gelinmeyecek bir şey yok bence 😊

 4. Yine çok harika bir konu seçmişsiniz troid kilo vermeyi zorlaştıran bir rahatsızlık. Tavsiyelerinize uyarak kilo vermek daha kolay. Paylaşım için çok teşekkürler.

 5. Yıllardır hipotiroidle mücadele ediyorum. Bilgilendirici bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu