Hipotiroide Rağmen Kilo Verebilmek!

Konuk yazar Derya Soygül'den hipotiroidi olup da kilo veremeyenler için önemli tavsiyeler

Hipotiroid (Düşük Tiroit)’e Rağmen Kilo Vermek Mümkün mü?

Hipotiroidizm yaşayan hastaların en çok yakındığı durum, aşırı kilo alımı ve kilo verememektir. Birdenbire beklemedikleri bir kilo artışıyla karşılaşınca umutsuzluğa kapılırlar.

Hipotiroidizmde ortaya çıkan tiroid hormonunun eksikliği vücudun hemen hemen tüm metabolik süreçlerini yavaşlatır. Bu nedenle, hipotiroidizm, etkilenen hastalar çok az yerse bile, kilo alımını tetikler. Ek olarak, vücutta ödem birikebilir. Bu da vücut ağırlığını arttırır.

Hipotiroidizme rağmen kilo vermek kolay değil, yine de mümkündür.

  • Tiroid hormonlarını alın

İstenmeyen kilo alımının nedeni – tiroid hormonlarının eksikliği – ortadan kaldırılmadığı sürece, hipotiroidizm olan insanlar kilo vermekte zorlanacaktır. İlk olarak, yapay tiroid hormonu L-tiroksin alımı ile tıbbi gözetim altında başlamak gerekir. Eksik endojen hormonları değiştirir. Bu, metabolizmanın tekrar “hızlanmasına” izin verir – başarılı kilo kaybı için ön şarttır. Kesinlikle doktora danışmadan ilaç kullanımına başlamayın.

  • Sabırlı olun

Hipotiroidizmin neden olduğu aşırı kilolardan kurtulmak sabır gerektirir. Çünkü vücut , kendisini kilo kaybına karşı koruyacaktır. Mehter adımı gibi ilerler ve uzun zaman alır. Ancak alelacele, bir an önce kilo vermek adına sağlıksız diyetler uygulamak size hiç bir fayda sağlamayacaktır. Gerekirse bir diyetisyenden yardım almaktan çekinmeyin. Kilo vermeniz, yaşınıza, hastalığınızın durumuna da bağlıdır.

  • Doğru diyet ve egzersiz

Sağlıklı kilo kaybı temel olarak iyi bir diyet ve egzersiz dengesi üzerine kuruludur. Doktorlar ve / veya beslenme uzmanları uygun bir diyet oluşturmaya yardımcı olabilir. Kalorisi azaltılmış, ancak dengeli ve çeşitli karma bir diyetten oluşacak bir beslenme düzenini benimsemek ömür boyu rahatlık sağlayacaktır. Hastanın uymasını kolaylaştırmak için bireysel beğeniler ve hoşlanmadıkları durumlar dikkate alınmalıdır.

Doktor veya spor terapisti ile görüşerek en sağlıklı sonucu elde edebilirsiniz. Diğer şeylerin yanı sıra, halihazırdaki zindelik durumu, eşlik eden olası hastalıklar ve zaten aşırı kiloya neden olan sağlık sorunları (örneğin diz hasarı) önemli bir rol oynamaktadır bu süreçte.

Eğitim programı oluşturulurken ayrıca eklemleri ve omurgayı koruyan ve hastayı eğlendirecek sporlar veya egzersiz biçimleri seçilmelidir. Bu, tiroid problemi olmayan insanlar için ve ayrıca hipotiroidizm olanlar için de geçerlidir:

Kilo vermek düzenli ve tutarlı egzersiz eğitimi gerektirir ve zevk alan kişiler kolayca uygulayabilirler. Severek uygulanan bir egzersiz programının vereceği fayda da o oranda daha fazla olacaktır. Ayrıca tiroit hastalarının ilave strese hiç ihtiyaçları olmadığı gibi, stresten kurtulmalarına yarayacak, rahatlatacak bir program seçilmelidir. İlave olarak yoga da daha fazla rahatlama sağlamak için yapılabilir.

  • Küçük organ, büyük etki

Tiroid bezi büyük etkilere sahip küçük bir organdır; özellikle, ürettiği hormonlar triiyodotironin (T3) ve tiroksin (T4) vücut fonksiyonlarının çoğunu etkiler – kalp atışı, metabolizma, ısı üretimi ve kan basıncı gibi. Tiroid dengesiz hale geldiğinde etkileri buna bağlı olarak büyüktür. Genellikle halk arasında önemsememeye bir eğilim olsa da, başına gelince insan hayat kalitesini nasıl olumsuz yönde etkilediğini farkeder.

Konuk Yazar: Derya Soygül / Deryanın Spor Günlüğü

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

2 Yorum

  1. Detaylarıyla hastalık hakkında bilgi vermişsin Derya.
    Bayağı dikkat etmek gerekiyor ama sonuç alınıyor demek ki. Zaten mücadele etmek için rahatsızlığı tanımak gerekiyor. Çok kişiye faydalı olacak bir paylaşım. Emeğine sağlık…

  2. Tesekkürler Ece ablacigim. Kendim yillardir yasadigim icin sürekli arastiriyorum da. Dilerim bircok kisiye faydasi olur 😊

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yayınlar

Başa dön tuşu
Kapalı