Himalaya Tuzu Nedir – Faydaları Nelerdir -Nasıl Kullanılır

Himalaya Tuzu

Tüm dünyada bulunan tuz, tarihler boyunca önemli bir ticaret konusu olmuştur. Ayrıca çoğu besinlerin içeriğinde bulunan tuz, vücut sıvılarının dengelenmesinde ve kan basıncının düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Ancak fazla tuz tüketimi birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Öte yandan günümüzde neredeyse her evde kullandığımız rafine tuzların insan vücuduna zararları uzmanlar tarafından uzun bir süredir dile getirilmekte ve mutlaka tuzun mümkün olduğunca azaltılması tavsiye edilmektedir.Zira kalp damar hastalıkları ve  tansiyona bağlı rahatsızlıklar başta olmak üzere birçok hastalığın sebeplerinden biridir tuz.

Peki tuzu tamamen mi hayatımızdan çıkarmalıyız yoksa vücuda faydalı ya da en azından zararı olmayan tuz yok mu? diyeceksiniz. Elbette var. Mesela himalaya tuzu! hiç duymuş muydunuz? Maalesef tüm dünyada bilinirliği ve kullanımı çok öncelerden başlamasına rağmen ülkemizde popülaritesi yeni yeni artmaya başlamıştır.

Himalaya Tuzu Nedir?

Himalaya Tuzu ve Faydaları
Himalaya Tuzu ve Faydaları

Yaklaşık olarak İki yüz elli – üç yüz milyon yıl önce deniz sularının ısı sebebiyle kurumasının ve aynı zamanda yüksek basınç etkisiyle kristalleşmesinin sonucunda himalaya tuzu oluşmuştur.

Dünyadaki Himalaya tuz yataklarının en önemlisi Pakistan’da bulunmaktadır. Doğal olan Himalaya tuzunun tabiattaki tek saf tuz olduğu düşünülüyor. Himalaya tuzunun, kimyasal işlemlerden geçmiş ve alüminyumla beyazlaştırılmış, her gün sofralarımıza konan tuzla uzaktan yakından alakası yoktur. Bunu başta belirtmek faydalı olacaktır.

Himalaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Himalaya tuzu tam bir şifa deposudur. Sağlıklı bir yaşam isteyen insanların kullanımına hemen başladığı Himalaya tuzunun faydaları saymakla bitmez. Şifa deposu doğal himalaya tuzu, tansiyondan kansere, baş ağrısından burun tıkanıklığına, dişe, göze, cilde… aklınıza gelebilecek bir çok rahatsızlığa iyi gelir. Himalaya tuzu insan vücudunda enerjiye dönüşerek vücudun çalışma sistemini dengeler.

İlgili: Himalaya Tuzu Lambası ve Faydaları

Öte yandan moleküler yapısı nedeniyle hücre zarından tek geçebilen bu tuz, yüksek tansiyona, şeker hastalığına, astıma, romatizmaya, kalp damar sertliğine, kemik erimesine, strese, migrene, sedef hastalığına, egzamaya, alerjiye, cilt hastalıklarına, el ve ayaktaki siğillere, kireçlenmeye, depresyona, strese, nefes darlığına, böbrek taşlarının ufalanmasına, gut hastalığına, dolaşım sistemi hastalıklarına, kanserli hücre yapılarının oluşumunu engellemeye ve  alzheimer gibi bir çok hastalığa iyi gelmektedir.

Ayrıca Himalaya tuzunun binlerce yıl öncesinde, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmışken günümüzde doğal tedavi amaçlı bu tuz mağaralarından faydalanılmaktadır. Çünkü tuz mağaraları çok eski devirlerden itibaren bugün yaşadığımız zaman dilimine kadar şifa vermesi amacıyla sürekli kullanıla gelmiş ve insanlığın hizmetine sunulmuştur.

Görüldüğü gibi doğanın bir nimeti olan bu tuzunun sayısız faydaları bulunmakta. İşlenmemiş, kirlenmemiş, tabiattaki tek saf tuz olan himalaya tuzunu sofralarda, bakım kürlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı