Hıçkırık Nasıl Geçer? Hıçkırığı Kesen En Etkili Yöntemler

Hıçkırık nasıl geçer, ne iyi gelir, kesin çözüm var mıdır, hıçkırık için doğal çözümler nelerdir, hıçkırık neden olur gibi hıçkırıkla ilgili tüm sorularınızın cevabı yazımızda…

Hıçkırık Nasıl Geçer? Çözüm yolları
Hıçkırık Nasıl Geçer? Kesin Çözüm

Hıçkırık nedir? Karın boşluğu ile göğüs boşluğu arasında yer alan ve bu iki boşluğu birbirinden ayıran büyük kasa diyafram denir. Diyaframın istemsiz olarak kasılması olayı da hıçkırık olarak adlandırılır. Hıçkırık rahatsız edici bir durum olsa da genellikle kısa ömürlüdür. Bununla birlikte, bazı insanlarda tekrarlayan kalıcı hıçkırık atakları görülebilir. Kronik hıçkırık olarak da bilinen bu kalıcı ve sürekli tekrarlayan hıçkırıklar, genellikle 48 saatten uzun sürer ve bazen geçmesi için ilaç kullanmak gerekebilir.

Hıçkırığı tetikleyen nedir, bir insanı neden hıçkırık tutar? Hıçkırığın fiziksel veya duygusal çeşitli nedenleri olabilir. Genellikle yemeği fazla kaçırmak veya fazla hızlı yemek, gazlı içecekler, stres, heyecan, kaygı, gerginlik, hava yutmak ve ani ısı değişimleri gibi faktörler hıçkırığın tetikleyicileri arasındadır. Ancak sürekli tekrarlayan ve kalıcı hıçkırıklar altta yatan bir hastalığa işaret edebilir (menenjit, inme, guatr, reflü, ülser, bağırsak hastalıkları, bronşit, astım, kalp zarı iltihabı ve şeker hastalığı gibi).

Hıçkırıktan Kurtulmanın En Etkili Yolları

Vereceğimiz bu ipuçları genellikle geçici olan hıçkırık nöbetleri içindir. 48 saatten fazla süren kronik hıçkırık probleminiz varsa, mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, uzun süren inatçı hıçkırıklar herhangi bir hastalığın sinyali olabilir.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

İşte, hıçkırıktan kurtulmak için uygulanabilecek bazı yöntemler:

 • Soğuk su için

Bir bardak soğuk suyu yavaş yavaş yudumlayarak içmek sinirleri uyararak hıçkırığın geçmesine yardımcı olabilir. Alternatif olarak, küçük bir buz küpünü hıçkırık hafifleyene kadar emin ya da buzlu suyla gargara yapın.

 • Bal yiyin

1 tatlı kaşığı bal ağzınıza alın ve yutmadan önce biraz erimesine izin verin. Aynı işlemi toz şekerle de yapabilirsiniz.

Bir tutam toz şekeri dilinizin üzerine koyun ve birkaç saniye bekledikten sonra yutun. Ardından bir yudum su için. Şeker vagus sinirini harekete geçirerek hıçkırıktan kurtulmanıza yardımcı olur. Diyabetiniz varsa diğer alternatifleri deneyin.

 • Limon suyu için

Limonun ekşi tadı sinirleri harekete geçirerek rahatsızlık veren hıçkırığı durdurur. Bunun için 1 tatlı kaşığı limon suyu içebilir ya da bir parça limona biraz tuz serpip emebilirsiniz.

 • Sirke için

1 çay kaşığı sirke içerek hıçkırığın hızla giderilmesini sağlayabilirsiniz.

 • Hıçkırığı geçirmek için dile dokunma tekniği

Henüz nasıl işe yaradığı açıklanamayan bir tekniktir. Beynin odağını nasıl değiştirdiği bilinmese de çoğu insanda işe yaramaktadır. Hıçkırmak istemiyorsanız dilinize dokunmanız yeterlidir. Bir parmağınızla dilinize hafifçe dokunup o şekilde 1 dakika civarı beklediğinizde hıçkırıktan kurtulmanız mümkündür.

 • Nefesinizi tutun

Hıçkırık nasıl geçer sorusuna yanıt aradığınızda, genellikle en eski ve en etkili yöntemlerden biri olan “nefesini tut” cevabını alırsınız. Nefesinizi tuttuğunuzda kandaki karbondioksit oranı artar ve beyin kısa süreli bir karmaşa yaşar. Bu esnada diyafram gevşer ve kasılmayı durdurur. Yapmanız gereken derin bir nefes almak ve mümkün olduğunca nefesinizi tutmak. Bunu hıçkırık durana kadar tekrarlayın.

Bir diğer yöntem ise, nefesinizi tutarken 3-4 kez yutkunmaya çalışın. Bu biraz zor olabilir ama hıçkırığı geçiren etkili yöntemdir.

 • Başka bir şeye odaklanın

Dikkatinizi başka bir şeye verdiğinizde genellikle hıçkırık kendiliğinden geçer.

 • Karotis arterlere masaj yapın

Boynun her iki tarafında bulunan atardamarlara karotis arter ya da diğer adıyla şah damarı denir. Uzanın ve başınızı sola çevirin. Boynunuzun sağında bulunan artere dairesel hareketlerle 10 saniye kadar masaj yapın. Bu masaj kan akışını düzenler ve sinirleri harekete geçirerek hıçkırığın geçmesine yardımcı olabilir.

Hıçkırık nasıl geçer sorusunu denenmiş ve çoğu zaman işe yarayan yöntemlerle yanıtlamaya çalıştık. Yukarıdaki öneriler bazı insanlarda işe yarasa da herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Peki siz inatçı hıçkırıktan kurtulmak için neler yapıyorsunuz? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

6 Yorum

 1. Hıçkırık tuttuğunda su içerim veya nefesimi tutarım. Ama bazen yeterli olmayabiliyor. O hıçkırık bazen gün boyunca rahat bırakmıyor. Hıçkırık varken başka şeylere odaklanmak da ne mümkün. Limonu mutlaka deneyeceğim. Anlık bir etki ve refleks yaratarak hıçkırığı geçirebileceğini düşünüyorum. Teşekkür ederim faydalı bilgiler için.
  Sevgiler..

 2. Merhaba, Değerli Blog Arkadaşım; İnsana Davet sitesinde “Blog Keşif Etkinliği ve Önemli Duyuru” başlıklı yazımızda size de yer verdik. Hemde önemli bir duyuru içeriyor… Bakmak isterseniz beklerim…Selam ve Dua ile…

 3. Dil tutmayı ilk kez duydum ve denedim. Vallaha geçti hemde tutar tutmaz. Mantığını hiç anlamadım ama sağolun iyi geldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu