Hepatit A, B ve C Arasındaki Fark Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Hepatit Nedir?

Hepatit kısaca karaciğer iltihaplanması olarak adlandırılabilir. Uyuşturucu kullanımı, aşırı alkol tüketimi veya belirli tıbbi durumlardan kaynaklansa da bu hastalığa çoğunlukla bir virüs neden olur. Hepatitin en yaygın türleri hepatit A, B ve C’dir ve bu enfeksiyonlar bazı ortak semptomlar paylaşmalarına karşın aralarında  önemli farklar vardır.

Hepatit A enfekte bir kişinin dışkısından, Hepatit B vücut sıvıları yoluyla ve Hepatit C kan yoluyla yayılabilir. Enfekte olan birine sadece dokunmakla hepatit olmayacağınızı bilmenizde fayda var.

Ancak, her ihtimale karşı, hastalığa maruz kalmamak için ellerinizi düzenli aralıklarla yıkayın, koruyucu eldivenler kullanın ve asla iğne vb. araçları ortak kullanmayın.

Hepatit A Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Hepatit A Virüsü, birkaç semptomla birlikte hafif veya ciddi şekilde seyredebilir. Semptomlar genellikle mide bulantısı, karnın sağ üst kısmında ağrı, ateş, eklem ağrısı, iştah kaybı ve sarılık olarak kendini gösterir. Bu semptomlar bazı insanlarda kısa sürelidir, bazılarında ise haftalarca sürebilmektedir.

Hepatit A virüsü nasıl bulaşır?  Virüs esas olarak fekal (dışkısal)-oral yoldan bulaşır. Enfekte olmuş bir insanla sürekli aynı ortamı paylaşmak, uyuşturucu kullanmak, hepatit A virüsü taşıyan biriyle oral veya anal cinsel ilişkide bulunmak, sağlıksız koşullarda çalışmak gibi çeşitli faktörler hepatit A bulaşma riskini arttırabilir.

Hepatit A’nın kronik bir aşaması yoktur. Genellikle destekleyici tedaviler önerilir ve bu tedavi dinlenmeyi, sağlıklı beslenmeyi ve karaciğeri zayıflattığı bilinen alkol ve diğer maddelerden korunmayı içerir. Kalıcı bir etkisi yoktur ve bir kez enfekte olduğunda hasta bu virüse karşı bağışıklık kazanır. Ayrıca Hepatit A virüsüne karşı koruyucu bir aşı da bulunmaktadır.

Hepatit B Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B ciddi, viral bir enfeksiyondur. Hepatit B’nin semptomları hepatit A’nın semptomlarıyla aynıdır: Sarılık, ateş, iştah kaybı, karın ağrısı, eklem ağrısı, bulantı, kusma, halsizlik ve yorgunluk yaygın olarak görülür.

Hepatit B nasıl bulaşır?  Genellikle cinsel ilişki, enfekte kanla doğrudan temas ve ortak iğne kullanımı ile bulaşan bu hastalık, enfeksiyonlu bir annenin yeni doğan bebeğine de geçer. Ancak, genel olarak Hepatit B, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olarak kabul edilir.

Kronik hepatit B siroz, karaciğer kanseri, karaciğer yetmezliği, böbrek hastalıkları ve anemiye yol açabilir. Hepatit B için önleyici bir aşı bulunmaktadır, ancak virüs bulaştıktan sonra hastalık çok ilerlediyse, hastanın hayatta kalabilmesi için karaciğer nakli gerekebilir.

Hepatit virüsü taşıyan bir annenin, doğum sırasında veya doğumdan sonra çocuğuna virüsü bulaştırma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle tüm hamileler hepatit B için test edilmelidir. Doğumdan 12 saat sonra bebeklere hepatit B aşısı yapılmalıdır. Bu, hepatit B’nin anneden bebeğe bulaşmasını önleyebilir.

Tedaviler her bir hepatit tipine göre farklılık gösterir. Hepatit A ve B birkaç hafta içinde kendi kendine geçebilir. Ancak enfeksiyon altı haftadan uzun sürerse, tıbbi yardıma ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle herhangi bir belirti fark ederseniz mutlaka doktorunuza görünün.

Hepatit C Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Hepatit C, Hepatit virüslerinin en ciddi olanıdır. Bir kez maruz kaldığında, çoğunlukla kronikleşir ve ciddi bir karaciğer hasarı ortaya çıkana kadar da herhangi bir semptom görünmeyebilir.

Erken başlangıç ​​semptomları yaşayanlar genellikle yorgunluk, kas ve eklem ağrısı ya da sindirim rahatsızlıklarından şikayet ederler. Sarılık, hepatit C’de sık rastlanan bir bulgu değildir. Zamanla, karaciğer hasarı arttıkça semptomlar vücutta morarma, karın içinde sıvı birikmesi, zihinsel bulanıklık ve muhtemelen koma şeklinde seyreder.

Hepatit C nasıl bulaşır? Enfekte olan anneden doğma, kan nakli, ortak iğne kullanımı (tıbbi iğne veya dövme yaptırırken tek kullanımlık iğnelerin kullanılmaması vs.). Ayrıca birden çok partnere sahip olma ve sağlıksız bir cinsel ilişki de Hepatit C riskini arttırabilir. Bununla birlikte, Hepatit C cinsel yolla bulaşan hastalıklar sınıfında kabul edilmez.

Tedavi edilmeyen hepatit C hastalarında, siroz, karaciğer yetmezliği ya da kanseri gelişebilir. Ayrıca, hastalar tedavi edilmiş olsalar da bu virüse karşı bağışıklık kazanmış olmazlar. Dolayısıyla tekrar bu hastalığa yakalanma riskleri vardır. Hepatit C için önleyici bir aşı bulunmamaktadır.

Hepatit C ciddi bir enfeksiyondur ve mutlaka tedavi gerektirir. Hepatit C karaciğere zarar verebilir ve siroz, karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliği gibi yaşamı tehdit eden hastalıklara dönüşebilir.

Genel Olarak Hepatit Belirtileri

Hepatit belirtileri, tipine bağlı olarak değişebilir. Hepatitin en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Koyu idrar
 • Mide bulantısı, kusma
 • Karın ağrısı
 • Sarılık
 • Soluk veya kil renkli dışkı
 • Düşük dereceli ateş
 • İştah kaybı
 • Yorgunluk
 • Eklem ve kas ağrıları
 • Kurdeşen-Kaşıntı

Hepatit ve Karaciğer Nakli

Hepatitten dolayı karaciğer ciddi şekilde hasar görürse, karaciğer nakli gerekebilir. Bunun için genellikle canlı donör kullanılır ve cerrah donörün sağlıklı karaciğerinin küçük bir kısmını alıp hastaya nakleder.

Karaciğerin kendini yenileyebilme ve yeniden canlanma yeteneğinden dolayı bu tarz nakillerin yapılması mümkün olabilmektedir.

2 Yorum

 1. Hepatit türleri arasındaki farkları bilmek çok önemli. Erken teşhis her zaman olduğu gibi bu hastalıkta da hayat kurtarabilir. Karaciğer kendisini çok çabuk yenileyen bir organ. Öyle ki canlı donörden alınan bir bölümü dahi bir kimsenin hayatını kurtarabiliyor. Çok değerli bilgiler vermişsiniz. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu