Hastalıklara Yol Açabilecek Sağlıklı Gıdalar!

Her zaman sağlıklı ve doğal gıdalar tüketmek en doğru seçimdir, ancak uzmanlara göre dikkatli bir şekilde tüketilmeyen her besin hastalık riski taşır; çok sağlıklı olsa bile. Özellikle son zamanlarda “organik” diye lanse edilen ve doğayla iç içe yetişen meyve ve sebzelerde bu risk daha yüksek.

İşte dikkatsizce tüketildiğinde hasta olmanıza neden olabilecek gıdalar.

Brüksel Lahanası

Yıkanıp temizlenmesi oldukça zor olan Brüksel lahanası bakterilerin rahatlıkla çoğalabileceği nemli ve sıcak ortamlarda yetişir. O nedenle tüketirken dikkat edilmediği taktirde sağlık sorunlarına yol açabilir.

1996’dan bu yana Brüksel lahanası kaynaklı yaklaşık 30 Salmonella ve E.coli salgını rapor edildi. Bunların sonuncusu 2014’te 115 insanı etkiledi ve hastaların %25’i hastahanelerde uzun sürelerde tedavi edilebildi.

Brüksel Lahanası
Brüksel Lahanası

Brüksel lahanasını çiğ ya da az pişmiş yemek bu tarz bakteriyel enfeksiyonların bulaşma riskini arttırır. Bu nedenle Brüksel lahanası ve diğer benzer yapraklı sebzeler tüketilmeden önce mutlaka iyice yıkanmalı ve eğer temizlemesi zorsa iyice pişirilmelidir. Zira yüksek sıcaklık bitkinin üzerindeki bakterileri yok edecek, riski en aza indirecektir.

Çiğ İstiridye

Çiğ İstiridye
Çiğ İstiridye

İstiridyeler doğal su filtreleyicileridir ve içinde bulundukları suyu filtrelerken üzerlerinde patojenleri biriktirirler. Bu da bakteri ve virüsler için kusursuz bir kuluçka mekanı haline gelmelerine neden olur. İşin kötü yanı, elinize alacağınız bir istiridyenin kontamine yani bakteriler tarafından kirletilip kirletilmediği kolaylıkla anlaşılmaz.

Kontamine istiridyeler Vibrio ve Norovirüs (mide gribi) salgınlarına yol açabilir.

Vibrio salgınlarından etkilenen insan sayısı 2006-2008 yıllarından 2013’e kadar tam %75 arttı. Ağustos 2015’te Applied and Environmental Biology dergisinde yayınlanan bir makaleye göre insan vücudunda varlığını sürdüren norovirüslerin %80’i 1.077 istiridye türünde de bulunmakta.

Bu da norovirüslerin istiridyeden insana geçmesini kolaylaştıran bir etken. Bu virüsleri bünyesinde barındıran istiridyelerin çoğunluğu kıyıya yakın sularda yaşıyor. Bu da bu istiridyelerin insanların kolaylıkla kirletebileceği alanlar da bulunması demek. Görüldüğü üzere insanoğlu doğayı kirleterek aslında yine kendisine zarar veriyor. Bu zarardan kaçınabilmek için istiridyeler de mutlaka doğru bir şekilde pişirildikten sonra tüketilmelidir.

Çiğ Yumurta

Çiğ Yumurta
Çiğ Yumurta

Pastörize edilmemiş çiğ yumurtayı tüketmenin birçok sağlık sorununa sebep olabileceği zaten neredeyse herkes tarafından biliniyor.

Yumurtaların kabuk içi bölgesi, Salmonella bakterisinin çoğalmasına uygun bir ortamdır. Eğer yumurta iyice pişirilmezse içindeki bakteri ve patojenler hayatta kalabilir. O yüzden yumurta çiğ ya da az pişmiş değil, tam pişmiş bir şekilde tüketilmeli ya da bunun yerine pastörize yumurtalar tercih edilmelidir.

Her 20.000 yumurtadan biri Salmonella tehlikesi taşıyor. Bu yumurtanın sizi bulma olasılığı oldukça düşük gibi gözükse de gerekli tedbirleri almakta her zaman fayda olduğunu bilip, bilinçli bir şekilde tüketmek gerekir.

Çiğ Süt

Çiğ Süt
Çiğ Süt

1993 ve 2006 yılları arasında Amerika’da resmi olarak yaklaşık 1500 insan çiğ süt veya süt ürünleri tükettikleri için hastalandı. Pastörize edilmemiş süt tüketmek gıda zehirlenmesi açısından pastörize edilmiş muadillerine oranla 150 kat daha fazla risk taşıyor.

Çiğ süt ve süt ürünlerinde Salmonella, E.coli ve Campylobacter gibi bakteriler oldukça rahat çoğalabiliyorlar. Pastörize edilmeden tüketilen süt ve süt ürünleri ishal, menenjit, böbrek yetmezliği gibi bir dizi hastalığa ve hatta ölüme dahi sebep olabiliyor.

 

Bunların yanı sıra aşırı tüketildiğinde son derece zararlı olabilecek bazı bitkiler de şunlardır:

 • Aslan kuyruğu: Sağlıklı bir kişinin fazla olmamak kaydıyla tüketebileceği bu bitkiyi hamileler kesinlikle kullanmamalıdır. Özellikle çalışırken ya da trafiğe çıkılması gereken durumlarda alınmaması gerekir.
 • Cadı fındığı: Güzel bir görüntüsü olan cadı fındığı bitkisi, gözlerde ağrıya ve görme problemlerine neden olabilir.
 • Cüce palmiye: Büyük palmiye ağaçlarına benzer görüntüsü olan cüce palmiye, 2 aydan uzun süre tüketildiğinde zararlı etkiler gösterebilir.
 • Çuha çiçeği: Risk oluşturan bitkiler arasında yer alan çuha çiçeği, solunum sıkıntısı, balgam ve yüksek ateşe neden olabilir.
 • Mate: Özellikle kilo vermek için tüketilen mate, fazla tüketildiğinde spazm, uykusuzluk, mide bulantısı, ishal ve ateşe neden olabilir.
 • Meryem ana dikeni: Hamile, emziren, çocuklar ve alerjik hastalıkları olanlar bu bitki konusunda mutlaka doktorlarından onay almalıdırlar.
 • Mürver: Küçük siyah üzüme benzeyen mürver, düzenli olarak ve 1 haftadan uzun süre tüketildiğinde solunum güçlüğü ve ateşe neden olabilir.
 • Sahil çamı: Farklı şekillerde değerlendirilebilen sahil çamı, 18 yaş altındakilere, hamile ve emziren kadınlara tavsiye edilmez.
 • Tavşan memesi: İsmi çok fazla bilinmeyen tavşan memesi bitkisi, ciltte sertleşmeye, bacaklarda şişmeye ve ülsere neden olabilir.

Yukarıda listelediğimiz gıdalar ve bitkiler dikkatli tüketildiğinde herhangi bir sorun yaşanmaz. Bu nedenle tüketmeden önce gerekli tedbirleri almak ve mümkünse doktora danışmak oluşabilecek problemleri önlemenizi sağlayacaktır.

4 Yorum

 1. Bir ara marulda da brüksel lahanası gibi bir hastalık durumu vardı. Çiğ süt veya tam ısıtılamamış sütler de ciddi sorun oluşturuyor. Çok iyi bir konuyu işlemişsiniz teşekkürler.

  1. Bu tür gıdaları tüketirken dikkatli ve özenli olmakta fayda var. Ziyaret ve yorum için teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu