Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Hamilelikte cinsel ilişki

Hamilelik haberini alan bir anne adayı şüphesiz ilk başta büyük bir sevinç yaşar. Bu mutluluk duygusunu takip eden en baskın diğer his ise bebeğine karşı oluşmaya başlayan koruma içgüdüsü olacaktır. Anne adayları, bebek henüz karnındayken bile, bebekleriyle duygusal bir bağ kurarlar.

Bu durum baba adayına biraz uzak olan bir durum olsa da, babanın da doğacak olan bebek ile ilgili korkuları yok demek değildir.

Kısacası hamilelik süreci, düzenli bir cinsel yaşamı olan çiftler için ilişki açısından soru işaretleriyle dolu olan bir süreçtir. Çünkü anne – babalık konusunda tecrübesiz olan her çift, hamilelikte cinsel ilişki sırasında bebeğe bir zarar geleceğini düşünebilir. Kafanızı kurcalayan her türlü soru için “Hamilelikte Cinsel İlişki” konulu bu içerikten yararlanabilirsiniz.

Uzmanlar Hamilelikte Cinsel İlişki İçin Ne Diyor?

Uzmanlara göre anne-baba adaylarının, bebek haberini aldıktan sonra birbirlerine karşı bakış açısı bir anda değişir ama aslında bu duruma hiç gerek bulunmamakta. Yine uzmanlara göre karnındaki bebeğin konforunu düşünen anne ve bu konuda ne yapacağını bilmeyen baba için cinsel sınırlama değil sadece dikkat ve hassasiyet gerekli.

Uzman açıklamaları, anne, beslenme, uyku ve sosyal yaşamına elbette dikkat etmeli ama gebelik sürecinde cinsel ilişkiye devam etmekte de herhangi bir sakınca olmadığı yönündedir.

Yapılan kamu oyu araştırmalarına göre ülkemizde bebek haberi alan çiftler ne yazık ki genellikle cinsel anlamda boş bir sayfa açıyor ve adeta değişime uğrayan cinsel birliktelikleri konusunda sıkı bir diyete giriyor. Bu anlamda cinsellik 9 aylığına rafa kaldırılıyor. Öte yandan bir de bu durumun üzerine ‘kutsal anne’ tabusu,  hamilelere dokunulmaz inancı eklenince, iki taraf da duygularına gem vurmak durumunda kalıyor.

Bilimsel açıklamalara geri dönecek olursak, sağlıklı bir hamilelik sürecinde son aylar hariç cinsel birliktelik yaşamanın bebeğe bir zararı bulunmuyor. Yalnızca hamileliğin son haftalarında sperm sıvısında bulunan prostoglandin maddesi, uterus kaslarını kastığından erken doğuma neden olabiliyor. Bu nedenle de hamileliğin son haftalarında ilişkiye girmek yasaklanıyor.

Hamileyken ilişki pozisyonlarına dikkat edin!

Bir anne adayı olarak eğer gebelik süreciniz sağlıklı geçiyorsa ve doktorunuz ilişki konusunda her hangi bir sakınca görmüyorsa kendinizi güvende ve rahat hissedeceğiniz pozisyonlar seçmelisiniz.

Misyoner pozisyonu bu konuda 3 – 6 aya kadar önerilmektedir. Sırt üstü yatılmaması gereken 16-20. haftalarda ise bu pozisyon önerilmez.

Hamileyken cinsel ilişki konusunda misyoner pozisyonu rahmin ana toplardamara baskı yapmasına ve kalbe doğru akan kan akışının azalmasına sebep olur.

Hamilelikte Cinsel İlişki Hangi Durumlarda Yasaklanır?

Hamilelikte cinsellik, sağlıklı partnerler için hamilelik sürecinde güvenli bir eylemdir. Bunun dışında anomali içeren; plasenta previa, membran rüptürü, erken doğum riski gibi kişilerde hekimler kısıtlamalar getirilebilir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu