Hamileyken Fit Olmak : Hem Hamile Hem Fit Olunur mu?

Evliliğinizin meyvesi olan bebeğinizle birlikte müjdeli hamilelik haberini aldınız ve 9 ay 10 sürecek olan tatlı bekleyiş start aldı. Eh, bu müjdeli haber sevinçten aklınızı başınızdan alsa da günümüz trendlerine uygun bir anne olarak hem bebek yapmak, hem de fit kalmak istiyor olabilirsiniz. Bunu nasıl başaracağınızı bilmiyorsanız işte size hamileyken fit olmak ile ilgili formüller…

Hamile-spor-egzersiz
Hamilelik

Hamileliğin En Büyük Yalanı; Nasıl Olsa Fazla Kiloları Doğumdan Sonra Veririm!

Öncelikle hemen belirtelim fit kalmak uğruna yeteri kadar beslenmemek hem bebeğinize zarar verecek, hem de sizin tüm enerjinizi kaybetmenize neden olacaktır. Bu nedenle sağlıklı bir hamilelik geçirerek sağlıklı ‘bir bebek ve anne ikilisi’ olabilmeniz, aşırı değil ama yeterli ve sağlıklı beslenmeye bağlıdır.

Bu arada günümüzde bu konu ile ilgili öylesine çılgınlıklar duyuyoruz ki… Hamileliğin en çok yediren ve kilo aldıran ayları 8. ve 9. aylarıdır. Bu aylarda bazı hamile anne adaylarının daha çok yiyerek kilo aldığından bebeğini 7. ayda, sırf fazla kilo almamak uğruna, sezaryenle aldırarak dünyaya getirdiğini bile duyabiliyoruz. Bu tarz haberleri duyduğumuzda kanımız donmuyor değil. Böylesi çılgınlıklar yapmak yerine tüm anneler doktorları ile birlikte doğru ve yeterli beslenme programı oluşturarak iyi beslenmeli ve bilinçli davranmalıdır. Hatırlatırız, önünüzde 9 ay 10 gün sürecek meşakkatli ama harika bir yolculuk var bunun tadını çıkarın.

Şimdi gelelim doğru beslenerek fit kalan anne adayı olmak konusuna… Öncelikle birden iki kişilik bir bünyeyi paylaşmaya başlayacağınızdan minik fetüsü aç bırakmamak için besin depolarınızın dolu olmasını unutmamalısınız. Burada ki kilit soru ise depoyu ne ile ve nasıl doldurduğunuzdur. Haliyle bu dönemde ilk olarak alışma sürecinde 2 saatte bir acıkma ataklarına hazırlıklı olmalısınız. Bunun için öncelikle öğünlerinizi kesinlikle kaçırmamalı ve az önce de dediğimiz gibi besin depolarınızı dolu tutmalısınız. Hem bu sayede karnınızda bulunan minik bebeğiniz de öğünlü beslenme alışkanlığını şimdiden edinecektir.

Biraz Daha Ye Kızım…!!

Eşinizin, annenizin kardeşinizin, arkadaşlarınızın ya da yakın çevrenizin hamilelikte sizi aşırı şımartarak bol bol ağzınıza bir şeyler tıkıştırarak, nonstop besleme ataklarına hazırlıklı olmalısınız.

Her ikramı kabul etmeyin tadımlık alın ve doyduğunuzda reddetmeyi bilin. Bazı ikramları geri çevirmeniz gerekebilir. Zira hamilelik esnasında tüm yedikleriniz bebeğe gitmez, fazlalıklar size hediye olarak yapışır kalır. Bebek için en faydalı gıdalar; omega 3 içerikli balıklar, et – süt – yumurta gibi protein ağırlıklı besin türleridir.Bu arada protein kaynağı gıdalarınızın iyi piştiğinden ve pastörize ürünler olduğundan da emin olmalısınız.

Unutmayın! Bebeğiniz sizin tükettiğiniz gıdaların sadece ¼ ü kadarını alabilecektir.

Buna ek olarak hamilelikte mide bulantıları kandırıcı ve karışıklık yaratan durumlardandır. Ama zamanla hangisinin gerçek acıkma, hangisinin hamilelik bulantısı olduğunu ayırt edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ara öğünlerinizde midenizi rahatlatacak olan meyve ya da  tahıllı atıştırmalıklara yönelebilirsiniz. Yanı sıra güvendiğiniz ve katkısız olduğuna inandığınız diyet ürünlerden de korkmadan kullanabilirsiniz. Örneğin doymuş yağlardan uzak tam tahıllılar bu açıdan tam size göre.

Light ürünler, light yoğurtlar, sütler ve içecekler size zarar vermeyecektir. Hatta bu tür az yağlı süt – yoğurt ürünlerini gün içinde dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak takıntı yapmayın ama kilo gözlemlemesi açısından sık sık tartılın deriz.

Unutmayın! İlerleyen hamilelik aylarında eklenen kilo fazlalığınız 10 – 15 kilo aralığını aşmamalı.

Doğru Olan; Hem Dengeli Hem Çeşitli Beslenmek

Doğal taze folik asit, demir, protein, vitamin C ve kalsiyum zengini beslendiğinizde bebeğiniz iyi derecede doyacaktır.

Bu dönemde pastalar, börekler, tatlılar ve kızartmalardan tadımlık alsanız da olur. Zira normal zamanlarda olduğunuz kadar aktif olamayacağınızı unutmamalısınız. Yanı sıra lifli gıdalar sizi tok tutacağından bol bol tüketebilirsiniz.

Hamileyken Fit Olmak

Hamilelikte pelvik bölge hassas olduğundan fetüsün emniyeti açısından egzersizlere 3 aydan önce başlamamalısınız. Yorucu olmayan ve güzel havalarda yapabileceğiniz yarım saatlik orta tempodaki yürüyüşler tüm kaslarınızı çalıştıracaktır. Hamilelikte yaptığınız hiçbir egzersiz sizi nefes nefese bırakmamalı ve yormamalıdır. Bu yüzden sık sık dinlenme molaları vererek kendinizi aşırı zorlamamalısınız. Bu konuda yerde yapılan plates egzersizlerinden yararlanabilirsiniz (örn; deniz kabuğu strech ya da kedi strech gibi).

Hamile Yogası
Hamile Yogası İle Hamilelik Daha Rahat

Hamile yogası da doğru nefes ve esneklikte kendinizi iyi hissetmeniz açısından size ve bebeğinize çok faydalı olacaktır. Dilerseniz bu egzersizleri kendi kendinize hamile yogası videoları izleyerek evdeki rahat ortamınızda yapabileceğiniz gibi topluca yapılan hamile yogası kurslarına katılarak toplu şekilde de uygulayabilirsiniz. Buradaki çoklu sinerji size çok iyi gelecektir.

Hafif müzik eşliğinde dans edebilir, hamileler için uygun olan su içindeki egzersizlerden yapabilirsiniz. Aynı zamanda soluma egzersizleri yaparak da kan dolaşımınızı düzenleyebilir kendinize ve bebeğinize sağlık katabilirsiniz. Zira nefes egzersizi, hamileliği rahat geçirmenizi sağlayabileceği kadar doğum olayını da kolaylaştıracaktır.

Ayrıca okuyun: Doğru Nefes Alma Teknikleri | Nasıl Nefes Aldığınızı Test Edin

Bu egzersizler sayesinde sırt ağrılarınız hafifler, sırt kaslarınız ve tüm vücudunuz esneyerek rahatlar. Kan dolaşımınız hızlanır, metabolizmanız yavaşlamaz, psikolojik açıdan kendinizi daha iyi hissedersiniz fit bir hamilelik evresi geçirirsiniz. Ayrıca doğumunuz da çok daha rahat ve sağlıklı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu