Hamilelikte Şişkinlik Sorunu İçin İpuçları

Anne adayı, hamilelik dönemi boyunca çeşitli fiziksel, zihinsel ve duygusal değişimler yaşar. Büyüyen uterusu ve şişen göğüslerinin yanı sıra, hafif mide ekşimesi ve sık sık şişkinlik gibi birçok durumla karşılaşır. Bu yazıda, hamilelikte şişkinlik neden olur ve nasıl yönetilir sorularının yanıtını bulabilirsiniz…

Hamilelikte Şişkinlik Neden Olur?

Hamile bir kadının sık sık şişkinlik sorunu yaşamasının farklı nedenleri vardır. Bazıları şunlardır:

 1. Hamilelik sırasında progesteron seviyeleri yüksektir. Progesteron, kadın üreme sağlığının gelişimine yardımcı olmakla birlikte vücuttaki bağırsak kaslarını gevşetir. Kaslar yavaş hareket ettiğinden sindirim süreci yavaşlar ve bağırsağın gazla dolmasına neden olur. Bu durum, mide ve bağırsak gazının çıkartılması ile rahatlama sağlar.
 2. Gebelikte gerilmiş rahim karın boşluğuna baskı uygular. Bu aynı zamanda sindirimi yavaşlatır ve gaz birikmesine neden olur.
 3. Doğum öncesi vitaminler ve demir tabletleri bazı kadınlarda kabızlığa neden olur. Bu durum da, kalın bağırsakta gaz birikmesine ve dolayısıyla daha fazla şişkinliğe neden olabilir.

Hamilelik Sırasında Görülen Şişkinlik İçin Çözüm Yolları

Hamilelik Sırasında Görülen Şişkinlik İçin Çözüm Yolları

Hamilelik sırasında şişkinlik için tıbbi tedavi genellikle gereksizdir. Bunun yerine diyet değişiklikleri ve egzersiz programları önerilir.

Aşırı şişkinlik tamamen önlenemese de, aşağıdaki yöntemler kullanılarak yönetilebilirler:

 1. Yeterli sıvı ve daha fazla su içmek, bağırsaklarda gaz birikimini dolaylı olarak gideren kabızlığın etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, irritabl bağırsak sendromu söz konusuysa, bol su içmek faydalı olur.
 2. Gazlı içeceklerden ve kızartılmış gıdalardan kaçınmak, hamilelikte aşırı şişkinlik sorununu önlemeye yardımcı olur.
 3. Şişkinliği artırıcı şekerler içeren meyve sularından kaçınmak önemlidir. Kızılcık, portakal, üzüm ve ananas şişkinlik yapan şekerler içerdiğinden, hamilelik süresince bunları sınırlamak faydalı olabilir.
 4. Taze meyve, kurutulmuş meyve ve tam tahıllar ile lif alımını kademeli olarak artırmak faydalı olabilir.
 5. Fasulye, lahana, baklagiller, brokoli ve karnabahar gibi gaza neden olan yiyecekleri daha az tüketmek şişkinlik problemini azaltabilir.
 6. Kafein ve alkolden uzak durmak da önemli.
 7. Yürüme ve hafif egzersizler gibi fiziksel aktiviteler, hamile bir kadının günlük rutininin bir parçası olmalıdır. Bu tür egzersizler sindirimi hızlandırır, kabızlığı önler ve gebelik şişkinliğine iyi gelir (Ayrıca okuyun- Hamilelikte Spor Yapmanın Yararları ve Hamile Egzersizleri)
 8. Sindirim sürecini kolaylaştıracak küçük sık öğünler yemek şişkinlik oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Yiyecekler düzgün sindirilmediğinde ve kalın bağırsağa itildiğinde, orada yaşayan bakteriler yiyeceklere etki ederek gaz salgılar. Bu nedenle, yiyecekleri çok çiğnemek gaz birikmesini azalır.
 9. Sindirim ve asimilasyon sırasında gaz saldıklarından kök sebzeler, bezelye, fasulye, lahana vb. besinlerin alımını azaltmak sindirimi iyileştirebilir. Bu sağlıklı besin maddelerini diyetten kesmek yerine, gazı azaltmak için bu sebzelerle birlikte biber, zencefil vb. tüketilebilir. (Ayrıca okuyun- Hamilelikte Kesinlikle Yenmemesi Gereken Gıdalar)
 10. Yatmadan hemen önce yemek yemekten kaçın kaçınmak hamilelikte şişkinlik problemini en aza indirir.
 11. Hamilelikte giyilen giysilerin bol ve rahat olması da önemlidir. Dar giysiler mide ve bağırsakları sıkıştırıp şişkinliğe ve gaz sancılarına neden olabilir.
 12. Son olarak, stresi mümkün olduğunca uzaklaştırmaya çalışmak, süreci daha kolay hale getirir. Bunun için nefes egzersizleri, hamile yogası gibi yöntemler oldukça fayda sağlar.

Şişkinlik, anne karnındaki bebeği etkilemez. Ancak hamile anneler, şişkinliğe neden olabilse de yeşillikleri veya demir takviyesini, besin yönünden zengin yiyecekleri tamamen tüketmekten vaz geçerlerse, anne karnındaki bebek için beslenme yetersizliğine neden olabilir. 

Bu nedenle, hamile kadınlar artan şişkinlikten rahatsız olmamalı ve bebeğin güçlü ve sağlıklı büyümesine yardımcı olacak doğru miktarda besin, vitamin ve mineral sağlayan yiyecekler tüketmelidir. Dayanılmayacak derecede şişkinlik sorunu yaşamamak için yukarıdaki önerilerle birlikte mutlaka doktor talimatlarına uymaları oldukça önemlidir.

Hamilelik sırasında şişkinlik normal kabul edilir ve genellikle zararsızdır. Bununla birlikte, nadir durumlarda başka bir sağlık problemine işaret ediyor olabilir.

Şişkinlik sorunu sürekli yaşanıyorsa ve beraberinde aşağıdaki durumlar söz konusuysa mutlaka bir doktora görünmek gerekir:

 • Kilo kaybı
 • İshal
 • Yorgunluk ve sersemlik
 • Anemi semptomları
 • Karın sağ üst kısmında ağrı
 • Aşırı bulantı
 • 1 haftadan fazla süren kabızlık
 • 30 dakikadan uzun süren sancılar

Sonuç Olarak;

Şişkinlik gebeliğin yaygın bir semptomudur. Progesteron hormonu, büyüyen rahim ve bazı gıdalar gebelikte şişkinliğin ana nedenleri arasındadır. Rahatsız edici ve bazen ağrılı şişkinlik çoğunlukla kabızlıktan kaynaklanır ve hamileliğiniz ilerledikçe durum daha da kötüleşebilir. Yukarıda da belirtildiği gibi, bazı yaşam tarzı değişiklikleri bu sorunu hafifletmeye yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu