Hamilelikte Cinsel İlişki Güvenli mi?

Hamilelik haberini alan bir anne adayı şüphesiz ilk başta büyük bir sevinç yaşar. Bu mutluluk duygusunu takip eden en baskın diğer his ise bebeğine karşı oluşmaya başlayan koruma içgüdüsü olacaktır. Anne adayları, bebek henüz karnındayken bile, bebekleriyle duygusal bir bağ kurarlar.

Bu durum baba adayına biraz uzak olan bir durum olsa da, babanın da doğacak olan bebek ile ilgili korkuları yok demek değildir.

Kısacası hamilelik süreci, düzenli bir cinsel yaşamı olan çiftler için ilişki açısından soru işaretleriyle dolu olan bir süreçtir. Çünkü anne – babalık konusunda tecrübesiz olan her çift, hamilelikte cinsel ilişki sırasında bebeğe bir zarar geleceğini düşünebilir. Aklınıza takılan sorular için “Hamilelikte Cinsel İlişki Güvenli Mi” konulu bu içerikten yararlanabilirsiniz.

Uzmanlar Hamilelikte Cinsel İlişki İçin Ne Diyor?

Uzmanlara göre, anne-baba adaylarının, bebek haberini aldıktan sonra birbirlerine karşı bakış açısı bir anda değişir ama aslında bu duruma hiç gerek bulunmamaktadır.

Yine uzmanlara göre, karnındaki bebeğin konforunu düşünen anne ve bu konuda ne yapacağını bilmeyen baba için cinsel sınırlama değil sadece dikkat ve hassasiyet gereklidir.

Yapılan araştırmalara göre, ülkemizde bebek haberi alan çiftler genellikle cinsel birliktelikleri konusunda sıkı bir diyete giriyor. Bu anlamda cinsellik 9 aylığına ve hatta daha uzun süreliğine rafa kaldırılıyor.

Bilimsel açıklamalara geri dönecek olursak, sağlıklı bir hamilelik sürecinde son aylar hariç cinsel birliktelik yaşamanın bebeğe bir zararı bulunmuyor.

Sonuç olarak, “hamilelikte cinsel ilişki güvenli mi” sorusunun yanıtı “Doktoru aksini söylemediği sürece bir kadının hamileliği boyunca seks yapmaya devam etmesi tamamen güvenlidir.” Ve hatta hamilelikte cinsel ilişkinin birçok faydası da vardır. Aşağıda bu faydalardan da bahsedeceğiz.

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Faydaları

Bazı insanlar cinsel aktivitenin veya orgazmın bebeğe zarar verebileceğine, düşük yapma olasılığını artırabileceğine veya erken doğumu tetikleyebileceğine inanır. Ancak sağlıklı bir hamilelikte kesinlikle bu tür riskler yoktur.

Hamilelikte cinsel ilişki;

 • Kan dolaşımını iyileştirir– Hamilelik sırasında, hem annenin hem de bebeğin gereksinimlerini karşılamak için vücuttaki kan akışı iki katına çıkar. Herhangi bir nedenle dolaşım yavaşlarsa, cinsel ilişki sırasında salgılanan hormonlar kan akışının daha sağlıklı hale gelmesine yardımcı olur.
 • Daha iyi orgazm- Hamilelikte östrojen ve progesteron olmak üzere iki hormonun üretimindeki artış nedeniyle, kadınlar bu dönemde hamilelik öncesi dönemlerine göre daha iyi orgazm yaşarlar. Hamilelik sırasında vücutta artan östrojen seviyesi, pelvik bölgede daha fazla kan akışına yol açarak kadınları daha fazla uyarır.

(Yine de her kadının hamilelik dönemindeki deneyimleri farklı olabilir. Bazıları için cinsellik isteği azalır; diğerleri için de artabilir.)

 • Mutluluk hissi- Orgazm, anne ve bebeğin mutlu ve rahat hissetmesine yardımcı olabilecek endorfin salgılar.
 • Daha sağlıklı uyku- Hamilelik sırasında düzenli cinsel ilişki yaşamak kandaki endorfin düzeyini artırarak annelerin daha iyi uyumasına yardımcı olur. Bu şekilde, aynı zamanda hamileliğin yorgunluk ve diğer rahatsız edici semptomlarıyla mücadele de kolaylaşır.
 • Daha iyi bağışıklık- Hamilelik sırasında bir kadının bağışıklığı düşüktür. Bu süre zarfında cinsel ilişkiye girmek vücuttaki IgA seviyesini yükseltir ve böylece bağışıklığı güçlendirir.
 • Formda kalmak- Seks kalori yakar ve her iki eşin de formda kalmasına yardımcı olabilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Hangi Durumlarda Yasaklanır?

Hamilelikte cinsellik sağlıklı partnerler için güvenli bir eylemdir. Ancak, aşağıdaki yüksek riskli gebelik türlerinden herhangi birine sahipseniz, doktorunuz cinsel ilişki konusunda sınırlama getirebilir:

 • Düşük yapma riski veya geçmişte düşük öyküsü
 • Erken doğum riski
 • Bilinen bir neden olmadan vajinal kanama, akıntı veya kramp
 • Amniyotik kesenin sıvı sızdırması
 • Serviksin erken açıldığı servikal yetersizlik
 • Çoklu gebelik

Ayrıca Okuyun:

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu