Hamilelikte Ayakkabı Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Geren 10 Detay

Vücudunuz gebelik sürecinde birçok değişim yaşar ve bu değişimlerden biri de kilo artışıdır. Ekstra ağırlık, ayakların şişmesine ve ağrılara yol açabilir. Hamilelikte ayaklarınız için yapabileceğiniz en iyi şey rahat ayakkabı giymektir. Bu yazımızda hamilelikte ayakkabı seçimi nasıl olmalı, topuklu giymek zararlı mı, gebelikte rahat ayakkabı giymenin önemi nelerdir gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Hamilelikte Doğru Ayakkabı Giymek Neden Önemlidir?

Hamilelik sırasında ve sonrasında ayak sağlığını korumak için doğru ayakkabıları giymek hayati önem taşır.  Gebeliğin ilerleyen aylarında kilo artışıyla birlikte vücut şekil değiştirdiğinde, ağırlık merkezi de değişir. Bu sadece yürüyüş şeklinizi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda sırtınızı, bileklerinizi ve ayaklarınızı da etkiler. Bu nedenle birazdan okuyacağınız, hamilelikte sıkça görülen problemleri önlemek için rahat ayakkabı giymek kesinlikle bir zorunluluktur diyebiliriz.

İşte, hamilelikte sıklıkla yaşanan sorunlar ve bu süreçte rahat ayakkabı giymenin faydaları:

  • Ayak ve Bacakların Şişmesi: Gebelik süresince rahim büyür ve bu nedenle pelvik alandaki basınç artar. Pelvik bölgedeki basıncın artması, kan akışını yavaşlatır. Bu durum ayak ve ayak bileklerinin etrafında sıvı birikmesine ve şişmeye neden olur. Dolayısıyla ayaklarınızın ağrımaması ve rahat hareket için hamilelikte doğru ayakkabı seçimi yapmak gerekir.
  • Kan Dolaşımı: Dolaşım, özellikle vücudumuzun ekstremiteleri için önemlidir. Bazı ayakkabılar genellikle parmak uçlarına doğru daralır. Ancak, bu alan özellikle hamilelik sırasında şişen ve neredeyse bir beden büyüyen ayaklar için en çok ihtiyaç duyulan alandır. Bu nedenle ayağı sıkmayan ve ayak çevresinde daha fazla hareket alanı sunan ayakkabılara yönelmek her zaman en doğrusu olacaktır. Hamilelikte yavaş kan dolaşımı bacaklarınızda varis oluşmasına neden olabilir. Varisler mor veya mavi renkte görünür ve bu çıkıntılı damarlar bacaklarınızda ağrı ile birlikte kötü bir estetik görünüme sebep olur. Bazı kadınların cildinde ise kaşıntı veya tahrişler de görülebilir.
  • Sırt Ağrısı: Uzun süre yanlış ayakkabı giymek siyatik ve dejeneratif omurga bozuklukları gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Fakat bu problemlere sahip insanların çoğu, bu sorunların genellikle yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklı olduğunun farkında olmazlar. Yüksek topuklu ayakkabılar giymek özellikle hamileyseniz, topuklarınızın etrafında ağrıya neden olabilir ve omurganıza fazla yüklendiğinizden dolayı sırt ağrıları da kaçınılmaz olur.
  • Eklem Ağrısı: Eğer ayakkabılarınız herhangi bir şok emilimine sahip değilse, özellikle dizler çevresinde eklem ağrısı yaşanır. Bu sorun, yürümenin ilk birkaç dakikasında görünmeyebilir, ancak hamileliğinizin ikinci veya üçüncü trimesterinizdeyseniz, artan ağırlık eklemlerinizi zorlamaya başlayacaktır. Bu problemi çözmeye yardımcı olmanın yollarından biri, ayak kemerleri etrafında destek sağlayan ayakkabılar tercih etmektir.

Hamileyken Yüksek Topuklu Ayakkabı Giyilebilir Mi?

Hamilelik sırasında yüksek topuklu ayakkabı giymek zararlı mı? Hamile bir kadının ağırlık merkezi yer değiştirir ve omurgasının üzerindeki yük artar. Bu bağlamda, hamile kadınların bacak ve sırt ağrısı çekmeleri olağandır. Ayrıca, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde dengede duramama gibi problemler yaşamaları da gayet normaldir.

Tüm bunlardan dolayı, hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmamak için bir süre yüksek topuklu ayakkabılar, özellikle stilettolar unutulmalıdır. Hamile kadınlar için yüksek kaliteli ve konforlu ayakkabılar üreten birçok üretici firma var. Bu modeller pek ucuz olmasa da, sağlığınız için satın almaya değer.

Hamilelikte Ayakkabı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Ayaklarınızın, hamileliğiniz boyunca taşımak zorunda olduğu ağırlığı dikkate alarak yapacağınız ayakkabı seçimi, tüm hamilelik sürecinizi etkileyecektir. Mutlu ayaklar için doğru ayakkabıyı bulmaya çalışın.

1. Hamilelik sırasında sıvı retansiyonu nedeniyle, ayak boyutu gün içinde sürekli dalgalanma gösterebilir. Bu yüzden iyi bir ayakkabı bulmakta zorlanabilirsiniz.

Uzmanlar, günün ilerleyen saatlerinde, yani öğleden sonra veya akşam saatlerinde, ayakların daha fazla şişme eğiliminde olduğunu söylüyor. Bu nedenle ayakkabı alışverişi için öğleden sonra veya akşam saatlerini seçin.

Hamileliğiniz boyunca ayaklarınız şişmeye devam edebilir, bu yüzden ayarlanabilir özelliklere sahip ayakkabılar seçmek, ayakkabılarınızın her zaman ayaklarınızla uyumlu olmasına yardımcı olabilir. Ayarlanabilir kayışlar, ayağınızın genişliğine göre ayar yapmanıza olanak tanır, böylece ayaklar şiştiğinde rahatsız olmazsınız.

2. Hamilelik sırasında kilo alımı ayaklarda, özellikle de bileklerde ek bir stres yaratır. Bileklere iyi destek sağlayan ayakkabılar, ayaklarımıza uygulanan basıncı azaltabilir ve hamilelik sırasında yaşanan ayak ağrısını ortadan kaldırabilir. Ortez, ayakkabının içine yerleştirilen özel olarak kalıplanmış ek parçalardır.

Destekleyici olamayacak kadar düz olan ek parçaların aksine, ortezler, yürürken, ayakta dururken ve koşarken ayaklara uygulanan basıncı dağıtarak ayağa destek sağlar. Ortez, hareket esnasın ayak bileği ve diz yaralanması riskini en aza indirir.

3. Hamileliğin ikinci üç aylık dönemi, bacaklarda şişme ve hızlı yorgunluk ile karakterize olan en zor dönemdir. Bu hoş olmayan semptomları azaltmak için, yuvarlak uçlu ve en fazla 2-3 cm topuklu ayakkabılar seçebilirsiniz. Ayakkabının yapıldığı malzeme için, yumuşak deri, süet veya kumaş tercih etmek gerekir.  Ayaklarınızda ciddi sorunlarınız varsa, doktorunuzun reçete edeceği veya özel bir mağazadan satın alabileceğiniz ortopedik ayakkabılar oldukça faydalı olacaktır.

Son üçüncü trimesterde bebeğin sağlığına dikkat etmek çok önemlidir. Bu nedenle, hamilelikte ayakkabı seçimi yaparken güvenilir ve rahat olduğundan emin olmalısınız. Bu dönemde, ayaklardaki yükü mümkün olduğunca dağıtmak gerekir.

4. trimesterde seçebileceğiniz en güvenli ve en rahat ayakkabılar genellikle bale ayakkabıları, spor ayakkabılar, mokasen veya ugg botları olabilir.

5. Ayakkabınızın hava alması çok önemli. Ayaklarınız şiştiğinde, ayakkabılar daha fazla nemi içinde hapseder ve nem bakteriler için en uygun üreme alanıdır.

Bu yüzden hamilelikte ayakkabı seçimi yaparken hava alan ve kolayca kuruyan hafif malzemeden yapılmış olanları seçmeye dikkat edin. Kanvas ayakkabılar bunun için iyi bir seçenektir.

6. Hamilelikte düz ayakkabı giymek en iyisidir, ancak düz giyemiyorsanız, geniş ve alçak topuklu ayakkabılar tercih etmeniz önerilir. Topukların en fazla 2-3 cm olmasına ve sivri olmamasına dikkat edin.

Düşük geniş topuklar ayaklarınızı destekler ve vücut ağırlığınızı eşit olarak dağıtmanıza yardımcı olur. Ayrıca ağrılarınızın hafiflemesini sağlarken, düşme gibi riskleri de en aza indirir.

7. Yaz aylarında gündelik ve basit bir ayakkabı giymek istiyorsanız, düz sandaletler tercih edebilirsiniz. Sandaletler, ayaklarınızın rahat nefes almasını sağlar.

8. Hamileyken, ayakkabılarınızı bir beden büyük seçmeniz tavsiye edilir. Daha büyük bir ayakkabı, ayaklarınızı daha rahat hissettirir.

9. Özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde İyi kemer ve ayak bileği desteğine sahip ayakkabılar tercih edilmelidir. İyi bir desteğe sahip olan ayakkabılar sadece konfor sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hamilelik sırasında yaşayabileceğiniz eklem ağrılarını ve düşme, burkma gibi riskleri de azaltır.

10. Hamilelikte ayakkabı seçimi için dikkat etmeniz geren en önemli noktalardan biri de, ayakkabının rahat giyilmesi (eğilmeye gerek kalmayacak şekilde) ve tabanının kaymaz malzemeden yapılmış olması. Gebelikte ayakkabı seçerken bu detaylara mutlaka dikkat edin.

Dokuz aylık hamilelik sürecini rahatça geçirmenize yardımcı olacak en doğru ayakkabıyı seçmeniz son derece önemli. Seçim konusunda karar vermekte zorlanıyor ve hangi ayakkabının doğru seçim olacağından emin olamıyorsanız, bu konuda doktorunuz mutlaka size rehberlik edecektir. Bu nedenle doktorunuza danışmayı düşünebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Hamileliliğin başlamasıyla beraber anne adayları kendine çok dikkat etmeli. Özellikle hamileliğin son aylarında verdiğiniz önerileri dikkate almalarında fayda var. gerçekten önemli noktalara değinmişsiniz emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu