Hamilelik (Gebelik) Hesaplama ve Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Kaç haftalık hamileyim? Kaç aylık hamileyim? Bebeğimin tahmini doğum tarihi ne zaman? Gebelik nasıl hesaplanır? Gebelik haftası nasıl hesaplanır? Doğum hesaplama, hamilelik hesaplama aracı, hafta hafta hamilelik… Aklınıza takılanlar ve merak ettiklerinizin cevabını hazırladığımız rehberde bulabilirsiniz.

Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hamilelik hesaplama işlemi için her zaman esas olan son adet tarihinizdir. Dolayısıyla hamilelik haftası ve bebeğin doğacağı tarihi hesaplamak için son regl döneminin ilk günü esas alınır. Tahmini doğum zamanını hesaplamak için son adet tarihinden başlayarak 3 ay geri gidip bu tarihe 7 gün eklemek yaklaşık bir doğum tarihine ulaşmanıza yardımcı olur.

Bu işlemi aşağıdaki gebelik hesaplama aracıyla kolayca yapabilirsiniz. Ancak tekrar hatırlatalım bu tarz hesaplar sadece tahmini sonuçlar verir. Zira biyolojik faktörler, son adet tarihini doğru hatırlayamama, erken doğum ya da günün geçmesi gibi faktörler de hamilelik sürecinde belirleyici olabilmekte ve yapılan hesaplarda biraz kayma yaşanabilmektedir.

Hamilelik dönemini hesaplamanın en doğru ve sağlıklı biçimi gebelik haftası hesaplama ile olur. Hamile kadınların çoğu genellikle “kaç aylık gebeyim” “Kaçıncı ayımdayım” gibi hamilelik ayı hesaplama yanılgısına düşerler.

Oysaki hamilelik süreci gebelik haftası hesaplama takvimi ile hesaplanır. Yani ay ay gebelik hesaplaması yerine, doktorların yaptığı gibi hafta hesabı ile yapılır. Gebelik süreci 40 haftadır ve doğumların çoğu 38-40 haftada gerçekleşir.

Adet düzensizliği olanlar gebelik haftasını nasıl hesaplar?

Adet düzensizliği nedeniyle son adet dönemini hatırlamayan ve bebeğin ölçümleri ile uyuşmayanlar için gebelik haftası ultrason ölçümüne göre hesaplanır. İlk aylarda yapılacak ölçümler ile gebelik haftası daha net öğrenilir. Ultrason ile bebeğinizin kafa çapı ve bacak kemiği uzunluğu ölçümleri yapılır ve bebeğin kaç haftalık olduğu tespit edilir.

Hamilelik Hesaplama Aracı

Aşağıdaki otomatik gebelik hesaplayıcı ile hem normal yolla hamile kalanların hem de tüp bebek tedavisiyle hamile kalanların hamilelik haftası hesaplanabilir. Uygun olanı işaretledikten sonra “Hesapla” butonuna tıklayın.

Hafta Hafta Hamilelik

Gebeliğin 1. 2. ve 3. haftası

Hamileliğinizin ilk haftaları hamilelik hesaplama rutininizin de başladığı dönemdir. Ancak, ilk 3 haftalık dönem için gebelikten söz edilemez. Çünkü, bebeğin rahime yerleşme süresi 4 haftadır. Yumurtlama en son adetten 2 hafta sonra başlar ve döllenme de bu günlerde oluşur. Bu sebeple hamileliğin 1. ve 2. haftasında aslında henüz ortada gebelik yoktur. 3. hafta ise döllenmeyle ve rahime doğru yolculukla geçer. Gebelik 4. haftada rahime ulaşır ve yerleşir.

4 haftalık gebelik 

Hamileliğin 4. haftası bebeğin embrio olarak adlandırıldığı ve yaklaşık 1-2 mm boyunda olduğu dönemdir. Bu dönemde bebek hala ultrasonla görünemeyecek kadar küçüktür ancak, küçük bir gebelik kesesi görünebilir. Embrio henüz hücre toplulukları şeklindedir, doku ve organları oluşmamıştır.

4 haftalık gebelik ile birlikte artık hafta hafta gebelik ve hamilelik hesaplama takibine başlayabilirsiniz. İlk haftalarda gelişmeye başlayan plasenta (bebeğin eşi) daha sonraki haftalarda anneden aldığı besinlerle bebeğin beslenme ihtiyacını karşılayacaktır.

Hamileliğin 4. haftasında anne adayında bir takım belirtiler oluşmaya başlar (memelerde hafif şişme ve hassasiyet gibi.) Bunun dışında bulantı, karnın şişmesi, meme uçlarının koyulaşması gibi belirtiler henüz bu dönemde görülmez.

Gebeliğiniz kesinleştiğinde yaşam tarzınızda değişiklik yapmanız gerekecek, sigara ve alkol tamamen kesilmeli, sağlıklı beslenme programı yapılmalı, uyku düzenine dikkat edilmeli ve fazla yorucu işler ya da egzersizlerden uzak durulmalıdır. Hamileliğin bu döneminde bazı vitamin ve mineral takviyeleri kullanılmalıdır. Bunun için gebeliğinizi öğrendiğinizde doktor muayenesine gitmeli ve doktorun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

5 haftalık gebelik/ Gebelik hesaplama
5 haftalık gebelik/ Gebelik hesaplama

5 haftalık gebelik

Hamilelik hesaplama aracına göre artık 5. haftadasınız ve bebeğin boyu 3-4 mm kadardır. Ancak, kilosu hala ölçülememektedir. Bebeğin kalp ve damar sistemi ile beyin ve sinir sistemi gelişmeye başlamıştır.

Ultrason ile hem bebek artık görülebilir hem de kalp atışları dinlenebilir. Baş kısmı belirginleşmeye başlayan bebeğin henüz kol ve bacak tomurcukları belirgin değildir.

Gebeliğin 5. haftasında bazı anne adaylarında bulantı, kusma, tiksinme, memelerde gerginlik, halsizlik ve sık idrara çıkma gibi belirtiler görülmeye başlar. Bulantı ve tiksinme gibi sebeplerden dolayı anne adayı bu dönemde biraz kilo kaybedebilir ama daha sonra toparlanmaya başlar. Bu haftalarda kırmızı yada kahverengi kanama ve lekeler fark ederseniz derhal doktorunuzla görüşün. Bu tür durumlar düşük riski belirtisi olabilir.

6 Haftalık Gebelik

6. haftada bebeğin kalp atışları artık rahatlıkla ultrason muayenesinde duyulabilir ve şekli iyice belirginleşir. Boyu 4-6 mm kadardır. Gözler, burun, kulak, göbek kordonu ve solunum ile sindirim sistemini oluşturacak ilk yapılar belirginleşir. El ve ayaklar yeni yeni tomurcuklanmaya başlamıştır ancak henüz ultrasonla görülemeyecek kadar küçüktür. 6. haftada hala bebek hareketleri hissedilemez.

Annenin 6. haftada bulantı, kusma, halsizlik ve göğüs hassasiyeti gibi şikayetleri artabilir ancak bu şikayetler 3. aydan itibaren geçecektir.

Doktorunuz da tavsiye ederse bu dönemde bol oksijenli ortamlarda hafif tempolu yürüyüşler size de bebeğinize de iyi gelecektir. Bu arada güneşten alacağınız D vitamini de sağlığınız için oldukça faydalıdır. Normal bir gebeliğiniz varsa ve doktor tarafından herhangi bir risk tespit edilmemişse, ilk aylar da dahil cinsel ilişki yasağı yoktur.

7 Haftalık Gebelik

Bebek bu hafta önceki haftanın 2 katı büyüklüğe ulaşır. Beyin, damarlar, böbrekler, omurga, gözler, bağırsaklar ve karaciğer hızla gelişmeye başlar. Genital organın bulunduğu kısım kabarmaya başlar ama henüz bebeğin cinsiyeti belli değildir. Kuyruk küçülmeye başlamıştır.

Anne adayının bu hafta da bulantı gibi şikayetleri devam ederken buna uykusuzluk da eklenebilir.Bu dönemde anne hasta kişilere yaklaşmamaya özen göstermelidir.

Gebelik 8. Hafta/Hamilelik Hesaplama Aracı
Gebelik 8. Hafta/ Hamilelik Hesaplama Aracı

8 haftalık hamilelik

Hamilelik hesaplama aracına göre 8 haftalık olduysanız, bu haftadan itibaren bebeğiniz hızla büyümeye başlayacak. Yaklaşık 1,5 cm. boyuna ulaşan bebeğin kilosu ise bu hafta 1 gram kadar olmuştur.

Yüz, gözler, kulak ve burun şekillenmeye devam ederken el ve ayaklar da oluşmuş olacak. Ancak 8. haftada parmak araları bitişiktir, sonraki haftalarda parmaklar ayrılmaya başlayacak.

Öte yandan artık bebeğiniz siz fark etmeseniz de yavaş yavaş hareket etmeye başlamıştır. 8 haftalık gebelik ile birlikte bebeğin kemikleri sertleşmeye, omurga belirginleşmeye başlar. Gözlerin renk pigmentleri de yine bu haftada gelişmeye başlar. Göbek kordonu da 8. haftada artık işlevine başlar.

Hamileliliğin 8. haftasında anne rahmi normalin iki katı büyüklüğüne ulaşır. Büyüyen rahim mesaneye baskı yaptığından idrar kesesi çabuk dolar ve anne sık sık idrara çıkmaya başlar. Bu dönemde bitkinlik ve sürekli uyuma isteği artar. Ayrıca, göğüs ucu genişleyerek koyulaşır ve göğüsler bir beden kadar büyür. (Hamilelik hesaplama aracına buradan dönebilirsiniz)

Gebelik 9. Hafta

9. haftada artık bebeğinizin ellerini görebilirsiniz. Başı bedeniyle aynı boyutta, kol ve bacak kasları ile refleksleri gelişmeye başlıyor ve rahatça hareket edebiliyor. Boyu 2 cm kadar, kilosu 2 gram kadardır.

Bu haftanın sonunda bebeğiniz artık embrio değil fetüstür. Cinsel organlar oluşmuştur ama cinsiyet henüz net olarak söylenemez. Bebek 9. haftada ilk kez içme eylemini gerçekleştirecek ve amnion sıvısını içmeye başlayacak.

Anne adayları bir miktar kilo almış olabilir. Yani satın aldığınız hamile kıyafetleri ve daha büyük beden sütyenler bu hafta artık giyilmeye başlanabilir. Ancak karın henüz çok belli olacak kadar şişmemiştir. Hatta bazı hamile kadınlar bulantı ve kusmadan kaynaklı zayıflamış da olabilir. Bu durum tedirginlik yaratmasın zira ilerleyen haftalarda kilo almalar başlayacaktır.

10. hafta-gebelik/ Hamilelik Haftası Hesaplama
10. hafta-gebelik/ Hamilelik Haftası Hesaplama

10. Hafta

3 cmm uzunluğunda ve 4 gram ağırlığında olan 10 haftalık bebeğin bu haftası aynı zamanda fetal dönemin de başlangıcıdır. Bebeğin tüm organları tamamlanmış ve hareketleri sıklaşmaya başlamıştır.

Ancak anne bu hareketleri hala hissedemese de ultrason ile hareketler izlenebilir. Dişler diş etlerinin altında oluşmaya başlamıştır, eklemler, diz ve dirsekler şekillenmiştir.

Bebeğiniz ilk defa 10. haftada idrarını yapmaya başlar, kuyruk iyice düzleşir, tırnaklar gelişmeye başalar, çekme-itme-tekme gibi hareketler başlar. Tabi bebek çok küçük olduğundan bu hareketler anne tarafından hissedilmez. Anne adayının önceki haftalarda olan bulantı, kusma halsizlik gibi şikayetleri hafifler ya da tamamen biter.

Gebeliğin 11. Haftası

Bebeğinizin bu haftaki kilosu yaklaşık 7 gram ve boyu da 4-5 cm kadardır. Bebeğinizin yüzü iyice belirginleşirken aynı zamanda ses telleri de gelişmeye başlar. Burun delikleri, dil ve damak oluşur, saç folikülleri belirir. En kritik olan organ gelişimi süreci bu hafta tamamlanır.

Bu dönem bebeğin en hassas olduğu dönemdir ve ilaçlara, toksik maddelere karşı hassasiyet gösterir.

Bebek iyice hareketlenmiştir ancak anne 11. ayda da bu hareketleri hissedemez. Ayrıca 11-14 hafta arasında ikili tarama testi yapılır. İkili tarama Down sendromu gibi kromozal problemlerinin varlığını tespit amaçlı yapılan bir testtir. 11. ayda mutlaka doktorunuzla bu konuyu konuşup, ikili tarama testinin yapılıp yapılmayacağına karar verin.

Gebeliğin 12. Haftası

Hamilelik hesaplama aracında 12 haftalık gebe olduğunuzu öğrendiniz. Bu dönemde bebeğin boyu genellikle 5-6 cm, kilosu 15 gram kadardır. Dış genital organlar şekillenmeye başlar, tırnaklar gelişimine devam eder, ağzıyla emme hareketi yapmaya başlar. Hamileliğin 12. haftası ilk trimester tamamlanır.

Gebelik 3 bölüme ayrılır ve her 3 aylık dönem trimester olarak adlandırılır. Yani 12. haftanın bitmesiyle ilk 3 ayınızı da geride bırakmış olursunuz.

Gebeliğin ilk trimesterinde genellikle 5 kilo kadar alınmış olabilir. Her hamileye doktor tarafından tavsiye edilen Folik Asit takviyesi genellikle 12. haftanın bitişiyle kesilir. Ancak doktorunuza danışmadan ilaçlarınızı kesinlikle bırakmayın. (Gebelik hesaplama aracına buradan dönebilirsiniz)

İlk Trimesteri yani ilk 3 aylık süreci tamamladık 🙂 Şimdi ikinci Trimester geçelim…

13 haftalık gebelik/ Hamilelik Haftası Hesaplama
13 haftalık gebelik/ Hamilelik Haftası Hesaplama

Gebeliğin 13. Haftası

Bu hafta bebeğiniz 25 gram ağırlığa ve 7 cm uzunluğa sahip oldu. Yüzü normal bir insan yüzüne benzemeye, önceki haftalarda küçük tomurcuklar halinde olan bacaklar ve kollar iyiden iyiye gelişmeye başladı.

13. haftada gelişmiş ultrason cihazlarıyla iyice bakıldığında bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir. Ancak, net olarak öğrenebilmek için birkaç hafta daha lazım.

Hamileliğin 13. haftası aynı zamanda bebeğin damaklarının altında dişleri oluşmuştur. Pankreastan insülin üretimi başlamıştır.

Bebeğin hareketleri artmıştır ancak anne hala bu hareketleri hissedemez. Hamileliğin ilk 3 ayını atlatan anne adayı artık daha rahattır. İkinci 3 aylık sürece girildikten sonra düşük riski neredeyse tamamen ortadan kalkar, bu sebeple çok daha huzurlu bir süreç başlamış olur.

Bu süreçte saç boyatma, egzersizler, cinsel ilişki vs. gibi konularda ilk 3 aya göre daha rahat davranılabilir.

14 Haftalık Hamilelik

14. haftada bebek 9 cm ve yaklaşık 45 gramdır. Bu hafta bebeğiniz parmağını emebiliyor, kaşlarını çatabiliyor ve hissedemeseniz de oldukça aktif bir şekilde hareket edebiliyor.

Gebelik hesaplama aracı 14. haftayı gösterdiğinde bebek nefes alıp vermeye başlar ancak bu solunumu amnion sıvısını ciğerlerine doldurup ağzından tekrar dışarı çıkararak yapar.

Bu hafta sindirim sistemi çalışır, ince tırnakları belirir, kemik ilği kan hücreleri üretir, boynu uzar ve çenesi göğsünden uzaklaşır, parmak izleri oluşur, gözlerini kısmaya, yüzünü buruşturmaya başlar. Gebeliğin 14. haftası annede uykusuzluk ve sersemlik şikayetleri belirebilir, idrara çıkma sıklığı artar, aşermeler başlar.

15 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz 10 cm ve 70 gramdır. Kulakları kafasının iki yanında, gözleri yüzünün ön tarafındadır. Bu hafta bebeğin cildinde tüylenmeler oluşur, dilinde tat tomurcukları  gelişir, kemikleri sağlamlaşmaya başlar ve en harika haber de bebek artık annesinin sesini duyabilir.

15. hafta da anne karnı belirginleşmeye başlar. Bu haftadan itibaren göbek bölgesine baskı yapmayacak şekilde yatış pozisyonu alınmalı, araçlarda emniyet kemeri göbek altından geçirilmelidir. Ayrıca, dar kıyafetler yerine daha rahat olanlar seçilmelidir.

16 Haftalık Gebelik

Hamilelik hesaplama aracı ile hamileliğinizin 16. haftasında olduğunu öğrendiniz. 16. haftada bebek 100 gram ve 11 cm’dir. Bu hafta bebeğinizin hareketlerini belli belirsiz hissetmeye başlayabilirsiniz. Bebeğin hareket alanı genişlemiştir ve daha özgür hareket edebilir ve kafasını da dik tutabilir. Tırnakları neredeyse tamamen gelişmiştir.

Bebeğinizin cinsiyetini bu hafta muhtemelen öğrenebilirsiniz. 16-20 hafta arası zeka testi de denilen üçlü tarama testi yapılır. Bazı hamilelerde bu dönem hormonların etkisiyle cinsel istekte artış olabilir. Yine önceki haftalarda olduğu gibi doktorunuz aksini söylemediği takdirde cinsel ilişki serbest.

Hamileliğin 17. Haftası

Bebeğiniz gebeliğin 17. haftası itibariyle 13 cm. boya ve 140 gram ağırlığa sahip, avucunuza sığacak kadar büyüdü. Bu haftadan sonra hızla kilo almaya başlayacak. Yutkunma, emme, gözünü açma-kapama gibi refleksleri artacak. 17. haftada bebeğin kaşları ve kirpikleri uzamaya başlayacak. Sese karşı duyarlılığı artacak.

Anne bu haftada bebeğinin hareketlerini daha iyi hissetmeye başlayacağından anne-bebek etkileşimi de kuvvetlenecek. Annedeki halsizlik yerini yüksek enerjiye bırakacak.

18 haftalık gebelik

Hafta hafta gebelik hesaplama yaparak 18. haftaya ulaştınız ve bebeğinizin 14 cm, 200 gram olduğunu öğrendiniz. Bebeğinizin tüm duyuları 18. haftada tam olarak gelişmiş olur.. Bebeğin ilk dışkısı (mekonyum) doğumdan sonra atılmak üzere bağırsaklarda birikmeye başlar. Hıçkırıklar, tekmeler yine bu haftayla artarak devam eder.

19 Haftalık hamilelik

15 cm, 250 gram olan bebeğin cildi bu dönemde verniks caseosa adlı bir tabaka ile kaplanır. Bu tabaka bebeğin cildinin buruşmasını ve zarar görmesini engeller. Plasenta büyümeyi sürdürerek bebeğin besin ihtiyacını karşılamaya devam eder.

Bu dönemde rahim iyice büyüdüğünden karın bölgesinde şişkinlik ve hazımsızlık problemleri görülebilir. Annenin uyurken sol tarafa yatması tavsiye edilir.

20 haftalık gebelik

Gebeliğin 20. haftası oldu ve bebeğiniz yaklaşık 300 gram ağırlığa ve 25 cm. uzunluğa erişti. Saçlar uzamaya ve lanugo denen tüyler tüm bedeni sarmaya başlar bu haftada. Bebek soluk alıp verme alıştırmalarına devam eder.

Kız bebeklerin rahim kısmı oluşmaya başlar. 20. haftada anne karnı göbek hizasına kadar çıkmıştır ve bu durum ara ara sancı ve kasık ağrılarına sebep olabilir.

Hafif tempolu yürüyüşler ve zorlamayacak egzersizler yapmaya devam edebilirsiniz, bu vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olacaktır. 20. haftada yapılacak ultrason ile bebeğinizin cinsiyetini öğrenme şansınız artar.

21 haftalık hamilelik

27 cm, 350 gram olan bebeğin bu haftadan sonra uzaması daha yavaş olacak ve bundan sonraki süreçte kilo artışı hızlanacak. Bebeğin bacakları vücuduyla orantılı hale gelecek ve oturur pozisyona benzer bir duruş şekline geçecek ve baş aşağı duracak.

Anne adayı bu süreçte hamile eğitim programlarına dahil olarak hamilelikle ve doğumla ilgili bilgilerden faydalanabilir, nefes teknikleri öğrenebilir ve ıkınma alıştırmaları yapabilir. Hamile eğitim programları sizi bilinçlendirerek korku ve endişelerinizden kurtulmanıza yardımcı olur.

Gebeliğin 22. ve 23. Haftası

22-23 haftalık gebelik/ Hafta Hafta Hamilelik
22-23 haftalık gebelik/ Hafta Hafta Hamilelik

Hamilelik hesaplama aracı ile gebelik haftanızı öğrendiniz. Bu haftalarda bebeğinizin boyu yaklaşık 30 cm, kilosu ise 430-500 gram kadardır.

Bebeğinizin akciğerleri hızla gelişimine devam ederken, görme, dokunma, duyma ve tat alma duyuları da daha çok gelişmiştir.

Bebek annesinin kalp atışlarını ve soluk alış verişini rahatlıkla duyabilir. Kaşlar, kirpikler, parmak izleri tamamen gelişmiştir. Erkek bebek testisleri karından testis torbalarına iner. Kemikler sertleşir, pankreas gelişir.

Bu haftada bebeğinizin attığı tekmeleri gayet net hissedersiniz. Özellikle gürültülü bir ortamda seslere tepki olarak iyice hareketlenebilir, tekmelerini arttırabilir. Anne bu hafta ödemlerle mücadele etmek zorunda kalabilir.

Fırsat buldukça uzanıp ayaklarınızı yükseğe kaldırarak şişliklere bir nebze önlem alabilirsiniz. Ayrıca, vücudunuzdaki tüyler hormonlara bağlı olarak artış gösterebilir. Bol bol sıvı tüketmeye özen göstermeniz gereken bu haftalarda aynı zamanda tetanos aşısı da olmanız gerekecek.

24 ve 25 haftalık gebelik

Bu haftalarda bebeğiniz 30-34 cm boya ve 600-650 gram ağırlığa sahiptir. Saç,kirpik ve kaş gelişimi tamamlanır, yüzü tamamen oluşur, artan yağ dokusu ile kilo artışı sürer, akciğerler bu haftalarda hızla gelişir, burun delikleri açılmaya başlar, ince deri kalınlaşır, beyin gelişimi hızlanır. Bebeğin cildi ve saçlarına gerçek rengini verecek olan pigmentler henüz oluşmadığından, cilt ve saçlar hala beyazdır.

Hamilelikte ağız ve diş sağlığı problemleri yaşanabileceğinden, ağız bakımınızı ihmal etmemeli, doktor muayenelerinizi aksatmamalısınız.

24-28 hafta arasında glukoz tolerans testi yapılır ve hamilelikten kaynaklı şeker hastalığının başlayıp başlamadığı öğrenilir. Bu haftalar içinde anne karnı iyice büyüdüğü için bel ağrısı şikayetleri olabilir.

26 Haftalık Gebelik

Bu hafta bebeğiniz yaklaşık olarak 35 cm boya ve 750 gram kadar ağırlığa sahip. Önceki haftalarda gözlerini açamayan bebek bu hafta göz kapaklarını tamamen açıyor. Akciğerlerinde hava kesecikleri oluşuyor.

Karnın büyümesiyle hafif ağrı ve baskılar oluşabilir. Yürüyüşlerinize devam edin, bol bol dinlenin ve uyurken gerekirse bacaklarınızın arasına yastık koyun.

27 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 27. Haftası
Hamileliğin 27. Haftası / Hafta Hafta Hamilelik

27. hamilelik haftasında bebek sık sık uyur, bol bol hareket eder. Hamileliğin her dönemini hamilelik hesaplama aracını kullanarak gebelik takibi yapmalı ve doktorunuzun önerilerine dikkatle uymalısınız.

Hafta hafta gebelik hesaplama sonuçları bu hafta bebeğinizin boyunu 37 cm, ağırlığını ise 875 gram göstermektedir.

Bebeğin tat tomurcukları 27. haftada oldukça gelişmiştir ve annenin yediklerinin tatlarını rahatlıkla algılayabilir.

Bu hafta bebek iyice büyümüştür ve buna bağlı olarak annenin iştahı da artabilir. Annenin yedikleri ve içtikleri direkt olarak bebeği de etkileyeceğinden mutlaka sağlıklı gıdalar tüketilmelidir. Kabızlık ve gaz problemleri yaşanabilir.

Bu durumda doktorunuzun tavsiyelerine uyarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bu dönemde ara ara yüksek tansiyon sorunu yaşayabilirsiniz. Tansiyonunuz yükselirse durumu doktorunuza bildirin.

28 Haftalık Gebelik

Bebek bu hafta baş aşağı olacak şekilde doğum pozisyonuna geçmeye başlıyor. Bu haftada oldukça hareketli ve yaklaşık 1000 grama ulaşmış durumda. Her ne kadar ciğerleri gelişmiş olsa da bu haftalarda doğan bebeklerde solunum sıkıntısı olabilmektedir.

Bebek bu dönemde iyice büyümüştür, annesinin sesini tanıyabilir, uykusunda rüya görebilir.  Annede huzursuz bacak sendromu bu aylarda oldukça yoğun hale gelebilir, bu durumda doktorunuza danışmalı gerek görülürse demir takviyesi almalısınız.

29 Haftalık Gebelik

Hamilelik hesaplama aracınız 29. haftada olduğunuzu ve artık doğumun çok yaklaştığını haber veriyor. Bebeğin böbrek üstü bezleri androjen-östrojen üretimine başlayarak anne vücudunu süt üretmesi için uyarır.

Bebeğinizi bu dönemde beyin kıvrımları gelişir ve kafada büyüme olur. Ayrıca kemiklerin gelişimi için de önemli bir haftadır. Bebek her gün yarım litre kadar idrar yapar.

Hemoroid sorunu yaşamamak için çok fazla oturmamaya çalışın. Bu haftadan itibaren bir doğum çantası hazırlamanızda fayda var. İshal sorununuz varsa bunu mutlaka doktorunuza bildirin. Çünkü hamilelikte ishal doğal bir durum değildir ve bir problem olduğunu işaret ediyor olabilir.

Hamileliğin 30. Haftası

Bebek 40 cm ve 1300 gram ağırlıktadır. Bu hafta bebeğin vücudu kemik iliği kan hücreleri üretebilecek kabiliyete ulaşır. Bebeğin kalıcı dişleri oluşmuştur. Beyindeki yağ hücreleri vücut ısısını ayarlamaya başlamıştır. Lanugo denen vücut tüyleri bu hafta itibariyle azalmaya başlıyor.

Görme duyusu iyice gelişim gösteriyor. Bağırsak ve sindirim sistemi de olgunlaşmıştır. Bu hafta ile birlikte anne adayının kasılmalarında artış olabilir. Doğum belirtileri nelerdir ve doğumun başladığı nasıl anlaşılır gibi konularla ilgili bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Gebeliğin 31. Haftası

Gebelik hesaplama sonuçlarına göre bebeğinizin en hareketli dönemlerine gelmiş bulunuyorsunuz. Öyle ki, bu hareketlilik uykunuzun bölünmesine bile sebep olabilir.

Bebek 40 cm ve 1500 gram ağırlıktadır. Bu süreçte beyni daha hızlı çalışmaya başlıyor ve bilgileri işleyebiliyor. Bebeğinizin cildi bu hafta pembeleşmeye başlıyor. Akciğer ise artık neredeyse tamamen gelişmiştir.

31. haftada rahim iyice büyümüş ve mideyi sıkıştırmaya başlamıştır. Bu sebeple hazımsızlık ve mide yanması yaşayabilirsiniz. Bu hafta kasılmalarınız artabilir. Bu kasılma ve sancıların sıklığını mutlaka gözlemleyin. Olası bir erken doğum riskini önceden fark etmeniz için bu oldukça önemlidir.

32 Haftalık Gebelik

Bu hafta bebek gününün neredeyse tamamını uyuyarak geçirir. Akciğerler hala gelişirken diğer organlar neredeyse gelişimini tamamlamıştır. Bu süreçte kilo alımı hızlanmaya başlayacaktır. Gerçek saçları bu dönemde çıkmaya başlamıştır.

Bu haftadan itibaren doğuma hazırlık planları yapmalısınız; Sancılarınız başladığında hastaneye en kolay nasıl ulaşılabileceği, kimin ve kimlerin anne ile beraber olacağı vs. gibi…

33 Haftalık Gebelik

Hamilelik hesaplama aracı bu hafta 33. haftanız olduğunu söylüyor. Bebeğiniz 2000 gram oldu bile. Bağışıklık sistemi de iyice gelişti ve gelişmeye devam ediyor. Kafatası kemikleri henüz yeterli sertliğe ulaşmadı. Bu sayede bebeğin kafası doğum kanalından daha rahat geçecek. Amnion sıvısı bu haftadan sonra azalmaya başlayacağından bebeğin hareketleri de azalacaktır.

34 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz 45 cm ve 2150 gram oldu. Bu haftadan sonra erken doğum endişeleriniz kalmasın zira 34. haftada doğan bebeklerin ciğerleri ve diğer organları gelişimleri neredeyse tamamlamış olur ve solunum problemi riski oldukça düşüktür.

Doğuma ortalama birkaç hafta kalmıştır. Normal doğum süresi genel olarak 40 hafta sayılsa da bazı gebelikler 37-38 ve 39. haftalarda da gerçekleşebilmektedir.

Bu haftalar erken doğum olarak değerlendirilmez. Yani 37. hafta itibariyle gerçekleşecek doğumlar oldukça normal olarak kabul edilir ve 37-40 hafta arasında artık her an sancılarla beraber doğum başlayabilir. 34. hafta ile birlikte muayene sıklığı artar, haftada veya 15 günde bir olacak şekilde doktorunuzu göreceksiniz.

35 Haftalık Gebelik

Yaptığınız gebelik hesaplama sonuçları 35. haftanın haberini veriyor. Bebek 46 cm, 2400 gram olmuştur. Yağ dokusundaki artış devam eder, eller ve ayaklar tombullaşır, erkek bebeğin testislerinin dışarı çıkışı tamamlanır, karaciğer atıkları işleyebilir durumdadır, böbrekler tamamen gelişmiştir ve bebek iyice büyüdüğünden rahim içinde fazla hareket alanı kalmamıştır.

Bu sebeple bebeğin hareketlerindeki azalmaları hissetmeniz gayet doğaldır. Karında kasılmalar ve sertleşmelerin yoğun olarak hissedildiği bir sürece girdiniz. Ancak bu kasılmalar aşırı olursa doktorunuzla görüşmelisiniz.

36 Haftalık Gebelik

Bu hafta bebeği amniyotik sıvıya karşı koruyan doku ve vücuttaki tüyler yok olacak. 36. haftada bebek aşağıya doğru kayar ve rahim yavaş yavaş açılmaya başlar.

Bebeğin büyümesi bu hafta itibariyle yavaşlayacaktır. Yağ birikimi sebebiyle bebeğin vücudunda katmanlar oluşacaktır. Annenin meme uçlarında çatlaklar oluşabilir ve ara ara süt gelebilir.

37 Haftalık Gebelik

Hamilelik hesaplama aracı bu hafta 37. haftanız olduğunu ve bebeğinizin yaklaşık 48 cm uzunlukta ve 2800 gram ağırlıkta olduğunu söylüyor. Artık doğum iyice yaklaşmıştır ve bu haftayla birlikte yaşanacak doğumlar erken doğum olarak adlandırılamaz, bebek neredeyse tamamlamıştır.

Bağışıklık sistemi gelişimini sürdürse de doğumdan sonra bebeğin beslenme kaynağı olan anne sütü bağışıklığının gelişmesinde çok daha büyük bir rol oynayacaktır. Şimdiden anne sütünü arttırma yolları hakkında bilgi edinmenizde fayda var.

38 Haftalık Gebelik

Yaklaşık 50 cm boyuna ulaşan bebeğin kilosu ise 3000 gram olmuştur ve artık doğumu beklemeye başlamıştır. Bebeğinize kavuşmanıza 2 hafta ya da daha az bir zaman kaldığına göre her an doğuma hazırlıklı olmalısınız.

39 ve 40 Haftalık Gebelik

Doğum sonrası bebeğin vücut ısısını koruyacak olan yağ tabakası  ve diğer fonksiyonlar tamamen oluştu. Bu haftalarda doğum hazırlıklarının son rötuşlarını yapın ve çocuğunuzu kucağınıza almaya hazırlanın. Artık doğumun başlaması an meselesi.

Genelde anne adayları 39. haftada doğumu gerçekleştirmiş olur ama sancıları henüz başlamamış olan anneler 40. haftaya kadar bekleyebilir. 39-40 haftalarında bebek 3400 gram ve yaklaşık 52 cm’dir. Bebek doğduğunda genellikle uzağı göremez ve görüşü oldukça bulanıktır. Fakat ebeveynlerini seslerinden tanıyacaktır.

Son olarak, hamilelik hesaplama ve takibini ay ay hamilelik takibi şeklinde değil de hafta hafta hamilelik hesaplama ve takip etme şeklinde uygulamanız çok daha sağlıklı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Yani ayları değil haftaları baz almalısınız.

Dikkat! Okuduklarınız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Detaylı bilgi edinmek için mutlaka doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu