Hamilelik&Anne&Bebek

Hamilelik (Gebelik) Hesaplama ve Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Kaç haftalık hamileyim? Kaç aylık hamileyim? Bebeğimin tahmini doğum tarihi ne zaman? Gebelik nasıl hesaplanır? Gebelik haftası nasıl hesaplanır? Doğum hesaplama, hamilelik hesaplama aracı, hafta hafta hamilelik… Aklınıza takılanlar ve merak ettiklerinizin cevabını hazırladığımız rehberde bulabilirsiniz.

Not: Bu rehber kullanım rahatlığı açısından 3 sayfaya bölünerek hazırlanmıştır. Sayfa bitiminde diğer sayfaya geçmek için “Sonraki Sayfa (1. 2, 3…)” butonuna basın. Ayrıca biraz aşağıda bulunan hamilelik hesaplama aracı bölümünden hafta hafta gebelik hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hamilelik hesaplama işlemi için her zaman esas olan son adet tarihinizdir. Dolayısıyla hamilelik haftası ve bebeğin doğacağı tarihi hesaplamak için son regl döneminin ilk günü esas alınır. Tahmini doğum zamanını hesaplamak için son adet tarihinden başlayarak 3 ay geri gidip bu tarihe 7 gün eklemek yaklaşık bir doğum tarihine ulaşmanıza yardımcı olur.

Bunu bir örnekle açıklayalım:

Bu işlemi aşağıdaki gebelik hesaplama aracıyla kolayca yapabilirsiniz. Ancak tekrar hatırlatalım bu tarz hesaplar sadece tahmini sonuçlar verir. Zira biyolojik faktörler, son adet tarihini doğru hatırlayamama, erken doğum ya da günün geçmesi gibi faktörler de hamilelik sürecinde belirleyici olabilmekte ve yapılan hesaplarda biraz kayma yaşanabilmektedir.


Hamilelik dönemini hesaplamanın en doğru ve sağlıklı biçimi gebelik haftası hesaplama ile olur. Hamile kadınların çoğu genellikle “kaç aylık gebeyim” “Kaçıncı ayımdayım” gibi hamilelik ayı hesaplama yanılgısına düşerler. Oysaki hamilelik süreci gebelik haftası hesaplama takvimi ile hesaplanır. Yani ay ay gebelik hesaplaması yerine, doktorların yaptığı gibi hafta hesabı ile yapılır. Gebelik süreci 40 haftadır ve doğumların çoğu 38-40 haftada gerçekleşir.

Adet düzensizliği olanlar gebelik haftasını nasıl hesaplar?

Adet düzensizliği nedeniyle son adet dönemini hatırlamayan ve bebeğin ölçümleri ile uyuşmayanlar için gebelik haftası ultrason ölçümüne göre hesaplanır. İlk aylarda yapılacak ölçümler ile gebelik haftası daha net öğrenilir. Ultrason ile bebeğinizin kafa çapı ve bacak kemiği uzunluğu ölçümleri yapılır ve bebeğin kaç haftalık olduğu tespit edilir.

Hamilelik Hesaplama Aracı

Aşağıdaki otomatik gebelik hesaplayıcı ile hem normal yolla hamile kalanların hem de tüp bebek tedavisiyle hamile kalanların hamilelik haftası hesaplanabilir. Uygun olanı işaretledikten sonra “Hesapla” butonuna tıklayın.

Hafta Hafta Hamilelik

Gebeliğin 1. 2. ve 3. haftası

Hamileliğinizin ilk haftaları hamilelik hesaplama rutininizin de başladığı dönemdir. Ancak, ilk 3 haftalık dönem için gebelikten söz edilemez. Çünkü, bebeğin rahime yerleşme süresi 4 haftadır. Yumurtlama en son adetten 2 hafta sonra başlar ve döllenme de bu günlerde oluşur. Bu sebeple hamileliğin 1. ve 2. haftasında aslında henüz ortada gebelik yoktur. 3. hafta ise döllenmeyle ve rahime doğru yolculukla geçer. Gebelik 4. haftada rahime ulaşır ve yerleşir.

4 haftalık gebelik 

Hamileliğin 4. haftası bebeğin embrio olarak adlandırıldığı ve yaklaşık 1-2 mm boyunda olduğu dönemdir. Bu dönemde bebek hala ultrasonla görünemeyecek kadar küçüktür ancak, küçük bir gebelik kesesi görünebilir. Embrio henüz hücre toplulukları şeklindedir, doku ve organları oluşmamıştır. 4 haftalık gebelik ile birlikte artık hafta hafta gebelik ve hamilelik hesaplama takibine başlayabilirsiniz. İlk haftalarda gelişmeye başlayan plasenta (bebeğin eşi) daha sonraki haftalarda anneden aldığı besinlerle bebeğin beslenme ihtiyacını karşılayacaktır.


Hamileliğin 4. haftasında anne adayında bir takım belirtiler oluşmaya başlar (memelerde hafif şişme ve hassasiyet gibi.) Bunun dışında bulantı, karnın şişmesi, meme uçlarının koyulaşması gibi belirtiler henüz bu dönemde görülmez. Gebeliğiniz kesinleştiğinde yaşam tarzınızda değişiklik yapmanız gerekecek, sigara ve alkol tamamen kesilmeli, sağlıklı beslenme programı yapılmalı, uyku düzenine dikkat edilmeli ve fazla yorucu işler ya da egzersizlerden uzak durulmalıdır. Hamileliğin bu döneminde bazı vitamin ve mineral takviyeleri kullanılmalıdır. Bunun için gebeliğinizi öğrendiğinizde doktor muayenesine gitmeli ve doktorun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

5 haftalık gebelik/ Gebelik hesaplama
5 haftalık gebelik/ Gebelik hesaplama

5 haftalık gebelik

Hamilelik hesaplama aracına göre artık 5. haftadasınız ve bebeğin boyu 3-4 mm kadardır. Ancak, kilosu hala ölçülememektedir. Bebeğin kalp ve damar sistemi ile beyin ve sinir sistemi gelişmeye başlamıştır. Ultrason ile hem bebek artık görülebilir hem de kalp atışları dinlenebilir. Baş kısmı belirginleşmeye başlayan bebeğin henüz kol ve bacak tomurcukları belirgin değildir.

Gebeliğin 5. haftasında bazı anne adaylarında bulantı, kusma, tiksinme, memelerde gerginlik, halsizlik ve sık idrara çıkma gibi belirtiler görülmeye başlar. Bulantı ve tiksinme gibi sebeplerden dolayı anne adayı bu dönemde biraz kilo kaybedebilir ama daha sonra toparlanmaya başlar. Bu haftalarda kırmızı yada kahverengi kanama ve lekeler fark ederseniz derhal doktorunuzla görüşün. Bu tür durumlar düşük riski belirtisi olabilir.

6 Haftalık Gebelik

6. haftada bebeğin kalp atışları artık rahatlıkla ultrason muayenesinde duyulabilir ve şekli iyice belirginleşir. Boyu 4-6 mm kadardır. Gözler, burun, kulak, göbek kordonu ve solunum ile sindirim sistemini oluşturacak ilk yapılar belirginleşir. El ve ayaklar yeni yeni tomurcuklanmaya başlamıştır ancak henüz ultrasonla görülemeyecek kadar küçüktür. 6. haftada hala bebek hareketleri hissedilemez.
Annenin 6. haftada bulantı, kusma, halsizlik ve göğüs hassasiyeti gibi şikayetleri artabilir ancak bu şikayetler 3. aydan itibaren geçecektir. Doktorunuz da tavsiye ederse bu dönemde bol oksijenli ortamlarda hafif tempolu yürüyüşler size de bebeğinize de iyi gelecektir. Bu arada güneşten alacağınız D vitamini de sağlığınız için oldukça faydalıdır. Normal bir gebeliğiniz varsa ve doktor tarafından herhangi bir risk tespit edilmemişse, ilk aylar da dahil cinsel ilişki yasağı yoktur.

7 Haftalık Gebelik

Bebek bu hafta önceki haftanın 2 katı büyüklüğe ulaşır. Beyin, damarlar, böbrekler, omurga, gözler, bağırsaklar ve karaciğer hızla gelişmeye başlar. Genital organın bulunduğu kısım kabarmaya başlar ama henüz bebeğin cinsiyeti belli değildir. Kuyruk küçülmeye başlamıştır.

Anne adayının bu hafta da bulantı gibi şikayetleri devam ederken buna uykusuzluk da eklenebilir.Bu dönemde anne hasta kişilere yaklaşmamaya özen göstermelidir.

Gebelik 8. Hafta/Hamilelik Hesaplama Aracı
Gebelik 8. Hafta/ Hamilelik Hesaplama Aracı

8 haftalık hamilelik

Hamilelik hesaplama aracına göre 8 haftalık olduysanız, bu haftadan itibaren bebeğiniz hızla büyümeye başlayacak. Yaklaşık 1,5 cm. boyuna ulaşan bebeğin kilosu ise bu hafta 1 gram kadar olmuştur. Yüz, gözler, kulak ve burun şekillenmeye devam ederken el ve ayaklar da oluşmuş olacak. Ancak 8. haftada parmak araları bitişiktir, sonraki haftalarda parmaklar ayrılmaya başlayacak.

Öte yandan artık bebeğiniz siz fark etmeseniz de yavaş yavaş hareket etmeye başlamıştır. 8 haftalık gebelik ile birlikte bebeğin kemikleri sertleşmeye, omurga belirginleşmeye başlar. Gözlerin renk pigmentleri de yine bu haftada gelişmeye başlar. Göbek kordonu da 8. haftada artık işlevine başlar.

Hamileliliğin 8. haftasında anne rahmi normalin iki katı büyüklüğüne ulaşır. Büyüyen rahim mesaneye baskı yaptığından idrar kesesi çabuk dolar ve anne sık sık idrara çıkmaya başlar. Bu dönemde bitkinlik ve sürekli uyuma isteği artar. Ayrıca, göğüs ucu genişleyerek koyulaşır ve göğüsler bir beden kadar büyür. (Hamilelik hesaplama aracına buradan dönebilirsiniz)

Gebelik 9. Hafta

9. haftada artık bebeğinizin ellerini görebilirsiniz. Başı bedeniyle aynı boyutta, kol ve bacak kasları ile refleksleri gelişmeye başlıyor ve rahatça hareket edebiliyor. Boyu 2 cm kadar, kilosu 2 gram kadardır. Bu haftanın sonunda bebeğiniz artık embrio değil fetüstür. Cinsel organlar oluşmuştur ama cinsiyet henüz net olarak söylenemez. Bebek 9. haftada ilk kez içme eylemini gerçekleştirecek ve amnion sıvısını içmeye başlayacak.

Anne adayları bir miktar kilo almış olabilir. Yani satın aldığınız hamile kıyafetleri ve daha büyük beden sütyenler bu hafta artık giyilmeye başlanabilir. Ancak karın henüz çok belli olacak kadar şişmemiştir. Hatta bazı hamile kadınlar bulantı ve kusmadan kaynaklı zayıflamış da olabilir. Bu durum tedirginlik yaratmasın zira ilerleyen haftalarda kilo almalar başlayacaktır.

10. hafta-gebelik/ Hamilelik Haftası Hesaplama
10. hafta-gebelik/ Hamilelik Haftası Hesaplama

10. Hafta

3 cmm uzunluğunda ve 4 gram ağırlığında olan 10 haftalık bebeğin bu haftası aynı zamanda fetal dönemin de başlangıcıdır. Bebeğin tüm organları tamamlanmış ve hareketleri sıklaşmaya başlamıştır.

Ancak anne bu hareketleri hala hissedemese de ultrason ile hareketler izlenebilir. Dişler diş etlerinin altında oluşmaya başlamıştır, eklemler, diz ve dirsekler şekillenmiştir.

Bebeğiniz ilk defa 10. haftada idrarını yapmaya başlar, kuyruk iyice düzleşir, tırnaklar gelişmeye başalar, çekme-itme-tekme gibi hareketler başlar. Tabi bebek çok küçük olduğundan bu hareketler anne tarafından hissedilmez. Anne adayının önceki haftalarda olan bulantı, kusma halsizlik gibi şikayetleri hafifler ya da tamamen biter.

Gebeliğin 11. Haftası

Bebeğinizin bu haftaki kilosu yaklaşık 7 gram ve boyu da 4-5 cm kadardır. Bebeğinizin yüzü iyice belirginleşirken aynı zamanda ses telleri de gelişmeye başlar. Burun delikleri, dil ve damak oluşur, saç folikülleri belirir. En kritik olan organ gelişimi süreci bu hafta tamamlanır. Bu dönem bebeğin en hassas olduğu dönemdir ve ilaçlara, toksik maddelere karşı hassasiyet gösterir.


Bebek iyice hareketlenmiştir ancak anne 11. ayda da bu hareketleri hissedemez. Ayrıca 11-14 hafta arasında ikili tarama testi yapılır. İkili tarama Down sendromu gibi kromozal problemlerinin varlığını tespit amaçlı yapılan bir testtir. 11. ayda mutlaka doktorunuzla bu konuyu konuşup, ikili tarama testinin yapılıp yapılmayacağına karar verin.

Gebeliğin 12. Haftası

Hamilelik hesaplama aracında 12 haftalık gebe olduğunuzu öğrendiniz. Bu dönemde bebeğin boyu genellikle 5-6 cm, kilosu 15 gram kadardır. Dış genital organlar şekillenmeye başlar, tırnaklar gelişimine devam eder, ağzıyla emme hareketi yapmaya başlar. Hamileliğin 12. haftası ilk trimester tamamlanır. Gebelik 3 bölüme ayrılır ve her 3 aylık dönem trimester olarak adlandırılır. Yani 12. haftanın bitmesiyle ilk 3 ayınızı da geride bırakmış olursunuz. Gebeliğin ilk trimesterinde genellikle 5 kilo kadar alınmış olabilir. Her hamileye doktor tarafından tavsiye edilen Folik Asit takviyesi genellikle 12. haftanın bitişiyle kesilir. Ancak doktorunuza danışmadan ilaçlarınızı kesinlikle bırakmayın. (Gebelik hesaplama aracına buradan dönebilirsiniz)

İlk Trimesteri yani ilk 3 aylık süreci tamamladık 🙂 Şimdi ikinci Trimester için bir sonraki sayfaya geçelim…

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler

YORUM YAP!

Kapalı
Kapalı