Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı Hayati Öneme Sahip!

⇒ Hamilelikte ağız ve diş sağlığı dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biridir! Bu nedenle her anne adayı hem kendi sağlığı hem de karnındaki bebeğin sağlığı için bu konuya büyük önem göstermelidir.

Hamile olduğunuzu ilk öğrendiğiniz anı hatırlıyor musunuz? Haberi aldığınızdaki ilk his ve ellerinizi karnınıza koyduğunuzda hissettikleriniz! Bir heyecan patlaması ve açıklanamaz bir sevinç. Hamileliğinizin belirginleştiği ilk günden son ana kadar, çevrenizdeki herkes öneride bulunmak için yarışır. Adeta hepsi birer gebelik bakım uzmanı olur; ne yiyeceğinizden ne kadar yiyeceğinize, nasıl oturup kalkacağınıza, yapacağınız egzersizlere kadar…Tavsiyeler, tavsiyeler, tavsiyeler…  Yalnız çoğunun atladığı ve pek önemsemediği bir konu var; hamilelikte ağız ve diş sağlığının önemi! Böylesi hassas bir dönemde, ağız sağlığını atlamak elbette olmaz.

Birçok kişi, gebelikte kötü bir ağız sağlığının normal olduğunu düşünüyor. Tabii ki, gebelikteki hormonal değişiklikler ağız sağlığını etkileyebilir, ancak bu koşullardan bazıları önlenebilir veya en az hasarla atlatılabilir. Peki, gebelikte ağız ve diş sağlığı neden bu kadar önemli? Diş çürümeleri, diş eti hastalıkları ve diğer ağız problemlerinin size ve karnınızdaki bebeğe zararları nelerdir?  

Başlangıç ​​olarak, hamilelikte karşılaşabileceğiniz ağız ve diş sorunları nelerdir, buna değinelim.

 1. Peridontal Hastalık (Diş Eti İltihabı): Diş etiniz şiştiyse, kızarıksa ve kanama oluyorsa, diş eti iltihabından şüphelenebilirsiniz. Bu tür iltihaplanmalar, hamileliğin 2-8 ayı arasında olur ve genellikle doğumdan sonra kendiliğinden geçer. Kötü ağız hijyeni, dental plakada tahriş ve hormonal değişiklikler peridontal hastalıkların en önemli sebeplerindendir.
 2. Dişlerde Sallanma Hissi: Gebelikte dişler gevşek ve hareketli hissedilebilir. Araştırmalara göre hamilelik hormonları, progesteron ve Östrojen, gebelikte dişlerin hareket ettiği hissine sebep olan diş hassasiyetleri yaratabilir. Ancak, bu durum doğumdan sonra ortadan kaybolabilir.
 3. Diş Çürüğü: Gebelik döneminde çoğunlukla tatlı şeylere karşı aşırı istek olabilir. Bu tatlı besinlerin sık sık tüketilmesi ve ardından doğru ağız ve diş  bakımının yapılmaması dişlerin çürümesine yol açabilir. Bu durum hem anne için hemde bebek için ciddi sorunlar doğurabilir.
 4. Diş Eti Tümörü (Epulis veya Pyogenic Granuloma): Diş etinin şişmesiyle belirginleşen tümör çoğu zaman aşırı kanamalara yol açar. Bu durumu çoğunlukla hamile kadınlar yaşar. Sebebi tam olarak bilinmese de genelde ağız hijyeninden kaynaklandığı düşünülür.

Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı Neden Çok Önemli?

Kötü ağız sağlığı erken doğuma, düşük tehlikesine, bebeğin olması gerekenden düşük ağırlıkta doğmasına ve anne için de yüksek tansiyona neden olabilir. Bu riskler çok büyük…

Peki bunları göze almak mı yoksa ağız ve diş sağlığı için gerekenleri yapmak mı daha kolay? Sizlere, bu konuda daha çok araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Zira bu konu gerçekten üzerinde durulması gereken son derece hassas bir konu.

Bir kaç tavsiye;

 • Lütfen diş kliniğini gebelik öncesinde, gebelik sırasında ve sonrasında ziyaret ettiğinizden emin olun. Bu, hamile kalmadan mevcut diş problemlerini kontrol etmenize yardımcı olacaktır.
 • Hamileyken mide bulantıları olağandır. Ancak kustuğunuzda hemen dişlerinizi fırçalamayın. Çünkü kusmuk dişlerin aşınmasına neden olan mide asitleri içerir. Kustuktan hemen sonra dişlerinizi fırçalarsanız  bu asitler dişlerinize ciddi zararlar verebilir. Bol suyla ağzınızı çalkaladıktan sonra bir müddet bekleyip dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
 • Diş ve diş eti sağlığı için doktor kontrollerini ihmal etmeyin. Herhangi bir rahatsızlık ya da ağrı hissettiğinizde ve ilaç kullanmanız gerektiğinde, bebeğinizin güvenliği için öncelikle diş hekiminizi ziyaret edin.
 • Bebeklerin diş gelişimi hamileliğin 2. ayında başlar. Bu aşamada nasıl beslendiğiniz çok önemli. Özellikle, doktorunuzun tavsiye ettiği dozlarda A, C, D vitaminleri, folik asit, protein, fosfor ve kalsiyum kullanmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için son derece önemlidir.
 • Özellikle hamileliğinizin ilk üç aylık döneminde röntgen ışınlarından kaçının. Emzirmek bebeğinizin diş sağlığını korur ve çürüme riskini azaltır. Anne Sütü ve Emzirmenin Faydaları başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.
 • Bebek doğunca dişleri henüz açığa çıkmadan önce de mutlaka ağız bakımına önem verin. Bebeğin diş etlerini nemli bir gazlı bezle temizleyerek hem ağız sağlığını hem de çıkacak olan dişin daha sağlıklı olmasını sağlarsınız.

Ayrıca Okuyun: Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı İçin Doğal Çözüm Önerileri

2 Yorum

 1. Gebelikte diş çürüğü şeklinde diş kaybettim maalesef.. Vücudumuzda gebelik sırasında eksilen kalsiyum, vitamin gibi değerler bizde diş kayıplarına neden olabiliyor.

  1. Bu yüzden özellikle hamilelik öncesinde diş sağlığına çok dikkat etmek, hamilelik süresince de diş bakımı ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek şart. İlginiz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu