Genel SağlıkSağlık

Hafıza Güçlendirmek İçin Doğal Yollar

Son zamanlarda unutkan mı hissediyorsunuz? Bir şeyi almak için bir odaya girip, yalnızca ihtiyacınız olan şeyi unutarak çıktığınız oldu mu hiç? Ya da çocuklarınızın adlarını karıştırdığınız? Bu durum artarak devam ediyorsa acil önlem zamanı gelmiş demektir.

Okuyacağınız makaledeki beyin güçlendirici formülleri uygulayarak hafızanızı nasıl geliştireceğinizi öğrenin.

Doğal Yollarla Hafıza Nasıl Geliştirilir? Hafıza Geliştiren Besinler Hangileridir?

Yapılan araştırmalar, beyin yaşlanmasının durdurulabileceği konusunda umut vaad ediyor. Hatta demansın bile % 50 oranında düzeltilebileceği dillendiriliyor. Elbette bunun için yapmanız gereken şeyler var. Aşağıda hafıza kuvvetlendirici bir kaç öneriyi bulabilirsiniz.

Her yemekte mutlaka karbonhidrat tüketin: Vücudunuz karbonhidratları doğrudan beyni besleyen glukoza dönüştürür. Dolayısıyla belleği sağlıklı ve taze tutmaya yardımcı olur.Çörekotunu ihmal etmeyin: Her gün tüketeceğiniz ortalama 1 yemek kaşığı çörekotu kan şekerinizi stabilize eder ve stresinizi azaltır. Bu durum hafızayı da içeren bilişsel işlevleri arttırır.

Rooibos çayı için: Son dönemlerde ülkemizde de kullanımı yaygınlaşan Rooibos Çayı (kırmızı çay olarak da bilinir) hoş kokusu ve güzel tadının yanı sıra sağlığa faydaları bakımından da sağlıklı yaşayanların gözdesi olmuş durumda. Bu çay bitkisi kozmetik alanda cilt sorunlarını giderir aynı zamanda çay olarak içildiğinde de özellikle hafıza sorunlarını iyileştirmesiyle ünlüdür. Öyle ki, Hücre zarlarını onararak Alzheimer’dan dahi koruduğu uzmanlarca belirtilmiştir.

D ve B Vitamini takviyesi: D ve B vitaminleri demans riskini % 50 oranında azaltabilir, beyin yaşlanmasını yavaşlatır ve hafızayı keskinleştirmek için hasar gören beyin hücrelerini hızla onarır. Araştırmacıların belirttiği üzere bu vitamin takviyeleri hafıza, ruh hali, konsantrasyon, odaklanma gibi sorunları bir kaç hafta içerisinde iyileştirme eğilimine sahip. ( Herhangi bir sağlık problemine karşı öncelikle doktorunuza danışın.)

Organik domateslerle arterlerinizi temiz tutun: Domates, beyin arterlerinde zararlı plakların oluşumunu engeller, demans riskini yüzde 20 düşürür. Beyin fonksiyonlarını ortalama 3 yıl gençleştirir. Domatesin yanı sıra hafızayı güçlendirmek için tatlı patates, havuç, portakal, elma gibi besinleri de bol bol ama mutlaka organik olanları tüketin. (Bu hafıza geliştirici gıdalar günlük olarak tüketilmeli.)
Hafıza Güçlendirmek İçin Maydanoz: Beyniniz, çok sayıda mitokondri ile doludur. Bunlar, kan şekerini düzenleyerek beyin fonksiyonlarınızı en üst düzeyde tutmanızı sağlayan enerjiye dönüşür. Maydanozda hücre yaşlanmalarını önleyen PQQ (pyrroloquinoline quinone) adında bir besin vardır.

Araştırmacılar, PQQ besininin, yavaşlayan beyin fonksiyonlarını onararak beyin yaşlanmasını önlediğini dolayısıyla hafızayı güçlendirmek için özellikle maydanozun bol bol tüketilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Aynı işleve sahip yeşil biber, kivi ve papaya da bellek arttırmak sıkça tüketilebilir.

Menopoz Döneminde Zayıflayan Hafıza Nasıl Geliştirilir?

Düzenli yapılan yürüyüşler kan akışını arttırır. Her gün ortalama yarım saatlik yürüyüşler demans riskinizi % 35 oranında azaltılır. Ayrıca hafızanız son zamanlarda biraz sorunluysa yapacağınız yürüyüşlerle beyin fonksiyonlarınızı %10 oranına kadar arttırabilirsiniz.Pittsburgh Üniversitesi bilim adamları bacaklarınızı düzenli hareket ettirmenizin, kan akışını düzenleyerek beyninizin ana bellek merkezindeki hasarları onardığını ve hafızayı taze tuttuğunu söylüyor. Ayrıca başka bir araştırmaya göre, yoğun fiziksel ve zihinsel aktiviteler arasında olan alışverişin kadınlarda keskin hafızaya yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Öyleyse, hafızanı güçlendirmek için dışarı çık ve alışveriş yap 🙂

BU YAZIYI PAYLAŞ!

Bunlar da ilgini çekebilir!

Etiketler

YORUM YAP!

Kapalı
Kapalı