Gut Hastalığı (Kralların Hastalığı) Belirtileri ve Tedavisi

Kralların hastalığı (Gut) nedir? Kralların hastalığı olarak halk arasında adı geçen, tıp dünyasında ise gut hastalığı olarak bilinen bu hastalık,vücutta protein yıkımı esnasında ortaya çıkan ürik asit denilen maddenin yüksek olması ve bu yükseklik sonrasında eklemlerin bu durumdan etkilenmesi sonucu görülen iltihaplı romatizmal bir hastalıktır. Kralların hastalığı (gut hastalığı) gelişmiş toplumlarda %3 oranında görülmektedir ve zaman ilerledikçe gut hastalığı görülme sıklığı da artmaktadır.

Gut Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Gut hastalığının en tipik belirtisi ayak baş parmağında kızarıklık,şişlik ile birlikte ani olarak başlayan şiddetli ağrı,hareket edememe hatta eklemin üzerine dokunamamak şeklinde tanımlanabilir. Bu belirti gut hastalarında ilk belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Gut belirtileri genellikle gece saatlerinde ortaya çıkmaktadır.

Yoğun eklem ağrısı: Gut genellikle ayak başparmağınızın eklemini etkiler, ancak herhangi bir eklemde de ortaya çıkabilmektedir. Yaygın olarak etkilenen diğer eklemler ayak bilekleri, dizler, dirsekler ve bileklerdir. Ağrı, başladıktan sonraki ilk dört ile 12 saat içinde en şiddetli halini alır.

İltihap ve kızarıklık: Etkilenen eklem şişmiş, hassas, sıcak ve kırmızı olur.

Hareket kısıtlılığı: Hastalığın belirdiği bölgede eklem hareketleri normal işlevini yerine getiremez.

Gut Hastalığının Nedenleri

Gut hastalığı, eklemlerde ürik asit kristallerinin iltihap oluşturması sebebi ile meydana gelir. Ürik asit,hayvansal proteinlerin yıkım ürünüdür. Bu yıkım ürünü hayvansal protein içeren gıdaların çok fazla tüketilmesi sonucu olur. Yani sonuç olarak, “gut hastalığı et yada tavuk yemek sonucu oluşur mu” sorusuna yanıt olarak hayvansal proteinlerin aşırı tüketiminin buna sebep olabileceği durumu ortaya çıkmaktadır.

Geçmiş zamanlarda ise kralların hastalığı denmesinin sebebi de gut hastalığının çok fazla et tüketiminden kaynaklı olmasıdır. Hatta buna zengin hastalığı da denilmektedir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Beslenme alışkanlıkları: Et ve deniz ürünleri açısından zengin beslenmek ve meyve şekeri (fruktoz) ile tatlandırılmış içecek içmek, gut riskini arttıran ürik asit seviyelerini yükseltir. Alkol tüketimi de hastalığın riskini arttırır.

►Obezite: Aşırı kilo, vücudun daha fazla ürik asit üretmesi ve böbreklerin ürik asidi ortadan kaldırmak için daha zorlanmasına sebep olur.

►Kronik hastalıklar: Yüksek tansiyon ve diyabet, metabolik sendrom ,kalp ve böbrek hastalıkları gibi kronik hastalıklar gut riskini arttırır.

►Yaş ve cinsiyet: Gut, erkeklerde daha sık görülür. Bunun sebebi ise kadınların düşük ürik asit seviyelerine sahip olma eğiliminde olmasıdır. Ancak menopozdan sonra kadınların ürik asit düzeyleri erkeklerinkine yaklaşır.

►Genetik öykü: Ailede gut hastalığının olması da risk faktörlerinden biridir.

Gut Hastalığını Önlemenin Yolları Nelerdir?

►Bol miktarda sıvı tüketin.

►Alkol alımından kaçınılmalıdır.

►Protein ihtiyacı az yağlı süt ürünlerinden karşılanmalıdır.

►Et, balık ve kümes hayvanı tüketimini sınırlandırılmalıdır.

►Kilo kontrolü sağlanmalıdır.

Gut Hastalarının Yememesi Gerekenler;

►Deniz ürünleri

►Yağlı yiyecekler

►Sakatat ürünleri

►Şarküteri ürünleri (salam,sosis gibi işlenmiş gıdalar)

►Alkollü ürünler

►Leblebi

►Tam yağlı besinler

►Şeker ve şekerli ürünler

►Hamur işi ürünler

►Hayvansal yağlar

Gut hastaları patates yiyebilir mi? Patates gut hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bol nişastalı diyet listesindeki ürünlerden biridir.

Gut İçin Bitkisel Çözümler

Gut hastalığında, ayak baş parmağı çevresinde ürik asit birikerek kristalleşme oluşmaktadır. Buna bağlı olarak dayanılması çok zor ağrılar oluşmaktadır. Tıbbi tedavide ürik asidi kontrol etmeye yarayan ilaçlar uygulanmaktadır. Tüm bu şikayeti yaşayan hastaların tıbbi kontrol edilip, teşhis ve tedavisine başlaması önerilmektedir.

Tıbbi tedavinin yanı sıra gut hastalığı bitkisel çözüm yolları da bulunmaktadır. Ürik asit seviyesini kontrol etmeye yarayan bitkisel kürün ana malzemesi kerevizdir.

  • Kabukları ve iç kısmı ile birlikte yaklaşık 350 gram kadar kereviz kaynamakta olan 3 bardak suya atılarak 10 dakika kadar haşlanır. Haşlanmış olan kereviz suyu ve kendisi ile birlikte öğle ve akşam yemeklerinden bir saat önce aç karnına tüketilmelidir. Bu küre 1 ay devam edilir. Hipertansiyon ve tansiyonu yükselmeye eğilimli kişilerde bu kür kesinlikle uygulanmamalıdır.

Ayrıca okuyun- Gül Hastalığı (Rosasea) Nedir? Belirtileri Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

4 Yorum

  1. Gut hastalığı hakkındaki yazınız cok güzel faydalı bir yazı olmuş. Ayrıca gut hastalarının yememesi gerekenlerin listesi ve kereviz kürü tarifinin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Kaleminize yüreğinize sağlık, konuk yazarımiza ve size teşekkür ederim bu faydalı makale için.

  2. çok zengin ve faydalı içeriklerle dolu harika bir site sizi tebrik ederim .bu güzel yayınların devamını sabırsızlıkla bekliyoruz…iyi yayınlar …

  3. Gerçekten zor bir hastalık Gut. Bir tanıdığım bu sorunu yaşıyor ve ileri derece durumu. Allah yardımcıları olsun.

  4. Allah kimsenin başına vermesin. Benim de bir yakınımda var bu rahatsızlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu