Güçlü Bir Ebeveyn Çocuk İlişkisi Geliştirmek İçin Bu 7 Etkili İfadeyi Kullanın

Çocuklarınızın yeteri kadar motive olmadığından, okulda ve sosyal yaşamlarında yeterince başarılı olamamalarından endişe duyuyor olabilirsiniz. Aslında her ebeveynin çocuklarının başarılı olmasını istemesi son derece doğal. Ancak, bilmeniz gereken şey, ebeveyn-çocuk ilişkisinin çocuğun duygusal ve zihinsel gelişimi üzerinde büyük bir etkisi olduğudur. Güçlü bir ebeveyn çocuk ilişkisi, çocuğun sağlıklı ve başarılı bir yetişkin olma şansını arttırır.

Bu makalede, çocuğunuzla güçlü bir ilişkinin temellerini oluşturacak bazı basit ifadeleri listeledik.

Başarılı, mutlu, kendinden emin ve kendini güvende hisseden bir çocuğa sahip olmak için bu ifadeleri mümkün olduğunca sık kullanmaya özen gösterin.

Bu İfadeleri Kullanarak Sağlam Bir Ebeveyn Çocuk İlişkisi Geliştirebilirsiniz…

1. “Seni seviyorum”

Çocuğunuza her fırsatta onu sevdiğinizi söylemeniz geleceğini şekillendirmenin ilk adımıdır! Klişe gibi görünse de aslında bu söz hayati öneme sahiptir. Çocuklar, ebeveynleri tarafından kayıtsız şartsız sevildiklerini bilmeliler.

Çocuğunuza her gün “seni seviyorum” deyin ve bunu yaparken mümkünse sarılın. Dokunmak duyguları daha iyi pekiştirir. Ebeveynleri tarafından sevilip önemsendiklerini hisseden çocuklar genellikle bir çok konuda başarılı olurlar.

2. “Bunu Yapabilirsin”

Elbette, eğer çocuğunuz tehlikeli veya etik olmayan bir şey yapmak üzereyse, onu uyarmalı, hatta engel olmalısınız. Ancak, üstesinden gelebileceği bir durumla karşı karşıyaysa, kendine olan güvenini arttırmak için cesaretlendirmeli, teşvik etmelisiniz.

Genellikle ebeveynler gereğinden fazla temkinli olma eğilimindedirler. Ancak yetişkinlik zorluklarla doludur ve bu zorluklarla başa çıkabilmesi için çocukluk ve ergenlik döneminde çocuğun çok çeşitli pratiklere, deneyimlere ihtiyacı vardır. Bunun için desteğinize ve cesaretlendirmenize ihtiyacı olacaktır- “Yapabilirsin”, “Sana güveniyorum”, “Bunun halledersin” vs. gibi ifadeler çok faydalı olacaktır.

3. “Seninle gurur duyuyorum”

Bunu çocuğunuza sık sık söyleyin, sadece önemli bir şey başardığında değil. Çocuğunuzla başarılarından dolayı gurur duymanın yanlış bir tarafı yok. Fakat etkileyici bir başarı elde etmese bile, her koşulda onunla gurur duyacağınızı bilmesi gerekiyor.

Çocuğunuzun cesaret, cömertlik, yardımlaşma, nezaket gibi herhangi bir olumlu davranışını gözlemlediğinizde, aşırıya kaçmadan, onu takdir edin ve “seninle gurur duyuyorum” demek için yakaladığınız fırsatları değerlendirin. Bu basit ifadenin yaratacağı etkiyi asla küçümsemeyin!

4. “Sana inanıyorum”

Birçok insan için, çocukluk ve ergenlik, kendinden şüphe zamanlarıdır.

Yeterince yetenekli miyim? Başarısız olursam insanlar benim hakkımda ne düşünecek? Başarı için gereken her şeye sahip miyim? Neden …. kadar akıllı ya da …. kadar popüler değilim? Bunlar çocukların bir dönem kendilerine sorduğu sorulardır.

Kendinden şüphe etmeler ve bocalamaların ortasında kalan çocuklar, sadık avukatları ve en büyük hayranları olmanız için size ihtiyaç duyarlar. Bu noktada, çocuğunuzun yanında olduğunuzu hissettirin, kendini yeteneksiz ve başarısız hissettiğinde “sana inanıyorum” ifadesini mutlaka kullanın. Bu ifade başarının ve hayallerini gerçekleştirmesinin yolunu açacak büyük bir motivasyon ifadesidir.

5. “Özür Dilerim?”

Bir ebeveyn olarak, evinizdeki otorite figürü olduğunuz doğru. Bu sebeple çocuğunuzdan özür dilemek zor ve zayıf hissettirebilir. Aslında evin lideri (büyüğü) olarak, ilk adımı atmaktan çekinmemelisiniz.

Çocuğunuzla bir konuyu konuşurken söylememeniz gereken bir şey söylediğinizde “özür dilerim, bunu söylememeliydim” diyebilirsiniz. Modellediğiniz alçakgönüllü ebeveyn tavrı, çocuğunuzun size karşı saygısını arttıracak ve aynı zamanda çocuğunuza herkesin hata yapabileceğini göstermeniz için mükemmel bir fırsat olacaktır.

6. “Bunu nasıl yaptığını gösterir misin?”

Bazı konularda çocuklarınız sizden daha çok şey biliyor olabilir (sosyal medya kullanımı,yeni bir müzik grubu, internet vs.) Çocuğunuz bir konuda sizden daha iyi bilgi sahibi ise onu teşvik etmek için ” Bu gerçekten ilginç, biraz daha anlatır mısın?”, “Bunu nasıl yaptığını bana da gösterir misin?” vs. gibi ifadelerle çocuğunuzun başarısına başarı katabilirsiniz.

Yaptığı ya da bildiği şeyleri küçümsemeniz, çocuğunuzun sizinle iletişim kurmayı bırakmasına neden olur. Çocuklarınızın hobilerine ve ilgi alanlarına saygılı olmak, yeterli destek ve ilgiyi göstermek hatta başardıklarıyla en az onlar kadar heyecanlanmak, değerli olduklarını hissettirir. Bu, sağlıklı bir ebeveyn çocuk ilişkisi için son derece önemlidir.

7. “Senin için buradayım”

Çocuklar büyüdükçe daha fazla bağımsızlık isterler; seçim yapma ve kendi kararlarını verme özgürlüğü gibi. Böyle dönemlerde ebeveynler, çocuklarının kendileriyle ilgilenilmesini istemiyormuş gibi hissedebilirler ama durum aslında böyle değil.

En asi çocuklar-gençler bile ebeveynlerinin ne düşündüğünü bilmek, karşı çıksalar bile fikirlerini duymak isterler. Sizin yapmanız gereken, çocuğunuzun mümkün olduğunca kendi seçimlerini yapması için teşvik etmektir.

Nihayetinde, kısa bir süre sonra yetişkin olacak ve birçok şeyle tek başına mücadele etmek zorunda kalacak. Bu yüzden, son kararı vermesi gerekenin kendisi olması gerektiğini açıkça belirtin. Tabii seçimlerinin sonuçlarıyla ilgilenmesi gerekenin de yine kendisi olacağını anlamasını sağlayın. Çocuğunuza “Senin için buradayım” demeniz, işler zorlaştığında, her zaman yardım etmek için orada olacağınızı bilmesini sağlayacak ve bu şekilde yeni kararlar verirken daha emin ve güvenli hissedecektir.

Tavsiye yazı: Başarılı Çocuklar Yetiştirmek İçin 10 Bilimsel Öneri

26 Yorum

 1. cocukları cesaretlendirmek, yapacakları bir şeyde destek olmak çok önemli, çok güzel bir yazı olmuş 🙂

  1. Ailenin temellerini teşkil eden anne ve baba olarak çocuklarımız ile yıllardır oldukça keyifli bir ilişkimiz oldu. Yazınızda bahsettiğiniz tespitlerin tamamını çocuklarımız ile olan iletişimimizde uygularız. Fakat iki numara kızımın bambaşka bir dünyaya tayini çıktı. Ergenliğine veriyoruz ama hayli üzülüyoruz bu duruma. Dijital çağı sonuna kadar yaşayan çocuklar bir şekilde aileden kopuyorlar. Kendi iç dünyalarında anne ve baba kelimelerini blokluyorlar. Zira bu dönemde ebeveynden duydukları her sözü emir telakki ediyorlar. Durum böyle olmasa dahi yasak ve emir cümeleri çocuğun anne ve babasına mesafeli davranöasına sebep oluyor. Sanıyorum konu bizleri aşacak, bir süre sonra profesyonel yardım almamız gerekecek.
   Tespitleriniz harika. Farkındalık yaratan bir paylaşım olmuş. Ellerinize sağlık..

   1. Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim Taner Bey, eksik olmayın 🙂 Özellikle son 15-20 yıllık süreçte ebeveynlerin yerini alan tehlikeli bir rakibe dönüştü internet (çevrimiçi ortamlar). Evet, karşımızda büyük bir rakip var çocuklarımızı bizden uzaklaştıran. Bu yüzden geleneksel otorite figüründen sıyrılıp, çocuklarla daha yakın olmalı, onlara ayak uydurmaya çalışarak jenerasyon farkını kapatmaya odaklanmalıyız. Pamuk ipliğine dönüşen o bağı sıkı tutmak, kuvvetlendirmek zorundayız.

 2. Yazınızı okuduğumda çok mutlu oldum. Oğlum henüz küçük ama kızımla bu maddelerin hepsini gerçekleştiriyoruz 14 yıldır ve inanın gerçekten harika olumlu sonuçlarla dönüş oluyor. Paylaşım için teşekkür ederim

 3. Yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum. Bir çocuğa seni seviyorum demeli ve bunun söylenmesi gereken bir söz olduğu öğretilmelidir. Seninle gurur duyuyorum demeli ve kimseyle kıyaslanmamalıdır. Yani bu yazınızdan aileler oldukça ders çıkarır.

 4. Boylece birey olduklarını hissettirmeliyiz. Cok teşekkürler .en degerli varliklarimiz icin bunlari göz ardı etmemeliyiz

 5. Seni seviyorum çok sihirli bir cümle.İçten söylenen bu cümleye büyükler de kayıtsız kalamıyor.
  Teşekkür ederiz bu güzel taktiklar için 🙂

 6. Güçlü bir ebeveyn çocuk ilişkisi okul başarısının da ön şartıdır. İşin başı; çocuklarımıza güvenmek ve bunu onlara hissettirmektir. Okul başarısında bana göre en önemli faktör çocuklarımızın gelecekten ümitlerini kesmelerine sebep olabilecek derecede aile içi sorunlar yaşamamaktır. Anne babaların çocukları için yapabilecekleri ne güzel şey; onlara mutlu bir aile ortamı sağlamaktır diye düşünmekteyim. Mutlu aile ortamı sağlayan ailelerin yukarıdaki saydığınız maddeleri de hayata geçirmeleri elzemdir. Cümleyi tam toparlayamadım Deniz Hanım. İdare ediniz lütfen:))

  1. Gayet güzel açıkladınız Fatih Bey 🙂 Vakit ayırıp okumanız ve değerlendirmeniz çok önemliydi. Teşekkür ederim 🙂

   1. Nasıl da her şeyi eğitim öğretime bağlıyorum değil mi? eğitimciden ne beklenir?:)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu