Grip için doğal çözümler | 24 Saatte Gripten Kurtulabilirsiniz!

Grip nasıl geçer, gripten en kısa sürede nasıl kurtulurum, ilaçsız gripten kurtulabilir miyim, grip için doğal çözümler nelerdir? gibi sorularınıza yanıt arıyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilir, 1 günde gribin etkilerini hafifletebilirsiniz.

Bağışıklık sistemi zayıf ve besin yetersizliği olanların gribe yakalanma riski daha yüksektir. Ayrıca stres, uyku eksikliği ve toksinlere maruz kalma, grip belirtilerini kötüleştirebilir. Grip için doğal çözümler arıyorsanız; belirtileri hafifletmek ve gripten en kısa sürede kurtulmanın yollarını öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Grip Nedir?

Grip, influenza virüsünün yol açtığı bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Çok yaygın olan bu hastalık havadan solunum yoluyla bulaşır ve enfekte ola kişi hapşırık, öksürük ya da el temasıyla başkalarına bulaştırabilir. Herkesin gribe yakalanma riski vardır ancak, 65 yaş ve üzeri olanlarda, küçük çocuklarda ve hamile kadınlarda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Grip belirtileri şunları içerir: Ateş, öksürük, burun akması, kas veya vücut ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk, kusma, ishal.

Grip tedavisinde genellikle antiviral ilaçlar ve aşılar kullanılır. Ancak grip aşısı pek tavsiye edilen bir uygulama değil.  Bu aşılar tehlikeli kimyasallar ve koruyucular içerdiğinden ciddi yan etkilere neden olabilir; bazı durumlarda şiddetli alerjik reaksiyonlar yaratabilir.

Grip İçin Doğal Çözümler

Grip virüsünü vücudunuzdan uzaklaştıracak olan bu doğal ilaçlar; C ve D vitamini, bitki takviyeleri, uçucu yağlar, probiyotikler ve sağlıklı beslenmeyi içerir. Bu doğal yöntemlerle grip belirtilerinizi 24 saat içerisinde hafifletebilir ve bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

 • C vitamini: C vitamini , bağışıklık sisteminin işlevine yardımcı olur ve beyaz kan hücrelerini çoğaltır. Bol miktarda C vitamini içeren taze meyve ve sebze tüketin. Belirtileriniz ilerlemişse günde 4000 miligram kadar C vitamini takviyesi alın.

 • D vitamini: D vitamini için gün içerisinde en az 15 dakika güneşlenin. D vitamini bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere 2.000’den fazla genin ekspresyonunu düzenler. D vitamini vücut sağlığı için gerekli en önemli vitaminlerdendir ve sadece güneşlenerek yeterli D vitamini sağlanmaz. Bu yüzden soğuk algınlığı ve gribi tedavi etmek aynı zamanda genel vücut sağlığı için günde bir kez D vitamini takviyesi almak gerekir.

 • Grip İçin Uçucu Yağlar: Nane yağıyla boyun ve ayak tabanlarının ovulması doğal olarak bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca, karanfil yağı vücudu enfeksiyonlara karşı koruyabilir ve gripten kurtulmayı hızlandırabilir.

 • Probiyotikler: Bağırsaktaki yararlı bakterilerin geri  kazanılması, bağışıklık sisteminizi önemli ölçüde artırabilir. Süzme peynir, yoğurt, ayran, kefir ve turşu gibi probiyotik gıdalar tüketmeye özen gösterin.

 • Hafif ve sindirimi kolay gıdalar: Kemik çorbaları, pişmiş sebzeler veya bitki çaylarını bol bol tüketin.

 • Su:  Yeterli miktarda su, virüsü sisteminizden uzaklaştırmanın temel anahtarıdır. Yeşil ve siyah çay, bağışıklık sistemini güçlendirici antioksidan etkiye sahiptir. Gün içerisinde sıvı takviyesi olarak bu çayları tüketebilirsiniz.

 • Limon, bal, tarçın ve sıcak su: Bal ve tarçın mukus oluşumunu önlemeye  yardımcı olur.

 • Zencefil: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bronşit, astım ve öksürüğe iyi gelmektedir. Hazımsızlığı giderir. Ses kısıklığına iyi gelir. Bal ekleyerek tüketin.

 • Sarımsak ve soğan: Bu iki sebze de bağışıklık fonksiyonunu artırmaya yardımcı olan en etkili gıdalardandır.

 • Ihlamur Çayı: Grip ve nezlenin çabuk atlatılmasını sağlar. İçindeki saponin maddesi balgamın atılmasını sağlar ve boğazı yumuşatır.

 • Adaçayı: Soğuk algınlığına karşı birebirdir. İmek için hastalanmayı beklemeyin. Sık sık tüketin. Ayrıca boğaz rahatsızlıklarına iyi gelir. Gargara olarak da kullanabilirsiniz.

 • Ekinezya Çayı: Kış çayı olarak da bilinen bu çay bağışıklığı güçlendirdiği gibi soğuk algınlığı ve gribin etkisini azaltır. Bu bitki, vücudunuzun enfeksiyonlardan arınmasına yardımcı olur, ancak hastalığın ilk belirtisinde almanız daha hızlı etki gösterir. Ekinezya, grip belirtilerini azaltmaya yardımcı olan bir anti-inflamatuar görevi görür. Belirtilerin ilk gününde 3-4 bardak, sonraki günlerde birer bardak ekinezya çayı tüketebilirsiniz.

 • Kuşburnu Çayı: Gribe ve nezleye karşı korur. Bağışıklığı güçlendirir.

 • Böğürtlen Çayı: Boğaz ağrılarına iyi gelir. İdrar söktürücü özelliği vardır. Enerjiyi yükseltir.

 • Kekik: Güçlü bir antiviral etkiye sahiptir. Kaynar suya katılıp birkaç dakika demlendikten sonra tüketildiğinde, özellikle öksürüğe çok iyi gelir. Şiddetli öksürüğünüz varsa kekik ile bunu hafifletebilirsiniz.

 • Elderberry (Mürver): Bu bitkinin grip virüsünü etkisizleştirebileceği ve bağışıklığı doğal olarak arttırabileceği düşünülüyor. Elderberry ya da diğer adıyla mürver, grip virüslerine saldırır ve bronşlarda birken iltihapları azaltır. Bir ön çalışma, semptomların ilk başladığı anda kullanılan elderberrynin, grip belirtilerinin şiddetini ve süresini azalttığını tespit etti.

Yıl Boyu Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmak İçin Uygulamanız Gereken Adımlar

1. Adım: Gerçek Yemek Yiyin- “Gerçek” yemekle ne demek istediğimi muhtemelen anlamışsınızdır. Ancak anlamayanlar için şöyle açıklayalım; Gerçek yemek, en az seviyede işleme tabi tutulan ve hatta hiç işlenmemiş doğada bulunan en doğal besinleri tüketmektir.

Gerçek gıdaları tüketmek vücudunuzun sağlıklı kalması için gereken tüm besin maddelerini sağlar. Doğal gıdalar her zaman ilk tercihiniz olmalıdır.

2. Adım: Egzersiz yapın- Uzmanlara göre, haftada en az 3-4 gün yapılan 30 dakikalık egzersizler bağışıklığı artırmanın en etkili yoludur.

3. Adım: Düzenli Uyuyun- Sağlıklı kalmanın en önemli adımlarından biri de, düzenli olarak yeterli uyku almaktır. Araştırmalar, uyku eksikliğinin sağlık sorunlarını arttırdığı ve kilo vermede zorlanılmasına hatta kilo artışlarına neden olduğunu göstermektedir. Yeterince uyku almamanın en kötü olumsuz etkisi bağışıklık sistemini zamanla çökertmesidir.

4. Adım: Stres kontrolü- Soğuk algınlığı, grip ve bir dizi hastalığı tetikleyen en kötü şey strestir. Araştırmalara göre, sağlık sorunlarının % 80’i stres kaynaklı. Bu sebeple stresten uzak bir yaşam için caba harcamalısınız (Stresle Başa Çıkma Yolları- Stres Yönetimi İçin 10 Tavsiye)

Stres atmanın en iyi yollarından biri hayatınızı eğlenceyle dengelemektir. En sevdiğiniz müzikleri dinlemek, sinema veya tiyatroya gitmek, aileniz ya da arkadaşlarınızla kaliteli vakit geçirmek stresi uzaklaştırmaya katkı sağlayabilir.

Adım 5: Bol miktarda D vitamini alın- Son zamanlarda D vitamini hakkında giderek daha fazla bilgi ortaya çıkıyor. Daha önce kemik sağlığını etkilediği bilinen D vitamininin aslında çok daha büyük etkileri olduğu bir çok araştırmayla ortaya çıkmıştır. D vitamini eksikliği bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere vücuda pek çok zarar verebilir.

Uzmanlara göre, D vitamini elde etmek için en iyi yol ”güvenli bir şekilde” güneşe maruz kalma yöntemidir. Evet, güneşlenmek öneriliyor- ancak güvenli bir şekilde! Bunun dışında ton balığı, somon, uskumru, sardalya gibi D vitamini yönünden zengin yağlı balıklar tüketebilirsiniz.

6. Adım: Multivitamin- Multivitaminler herkese faydalı olmayabilir ancak bazı çoklu multivitamin takviyeleri ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri sağlayabilir.

7. Adım: Şekerden Kaçının- Şeker tüketmek kendinize yapacağınız en büyük kötülüklerden biridir. Şeker bağışıklık sistemini zayıflatır ve bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Özellikle stres altında olduğunuzda veya soğuk ve grip mevsiminde şekerden kaçınmak, sağlıklı kalmanın en iyi adımlarından olacaktır. Bunun yerine tatlandırıcı olarak doğal bal kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları uyguladığınızda, soğuk algınlığı ve gripten kurtulmakla kalmaz aynı zamanda diğer bir çok kronik hastalığa karşı da önlem almış olursunuz.

4 Yorum

  1. Evet şu mevsim geçişlerinde gerçekten çok dikkatli olmak lazım, hastalıkların en çok türediği zamanlar. Yorum için biz teşekkür ederiz.

 1. Yav arkadaş sonbahar ve kış aylarında grib ve soguk algınlığı ile ayrılmaz ikili oluyoruz biz ayrılamayız şarkısını günlerce bana söylettiriyor bak şimdi hapşurdum bile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu