Göz Sağlığı İçin En Faydalı 10 Besin ve Göz Sağlığını Korumak İçin Öneriler

Gözler vücudumuzun en karmaşık organlarındandır ve sağlıklı beslenmeyle birlikte sağıklı bir yaşam tarzı bu önemli organlarımızı korumada kilit rol oynar. Bu yazıda göz sağlığı için diyetinize dahil etmeniz gereken besinler ve ayrıca daha sağlıklı gözler için dikkat edilmesi gerekenleri listeledik.

Göz Sağlığı İçin En Faydalı Besinler
Göz Sağlığı İçin En Faydalı Besinler

Göz Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Göz sağlığı genel sağlıkla doğrudan ilişkilidir ve bedeninizi ne kadar sağlıklı tutarsanız gözleriniz de o kadar sağıklı olacaktır. Ancak bazı gıdalar sağlıklı gözler için özellikle önemlidir ve düzenli olarak tüketilmelidir. Aşağıdaki listede bulunan besinler göz fonksiyonlarını iyileştirir, gözlerinizi zararlı ışıklara karşı korur ve yaşa bağlı dejeneratif göz hastalıkları riskini azaltır.

İşte gözler için en faydalı besinler:

1. Balık

Özellikle somon, uskumru ve ton balığı gibi yağlı balıklar göz sağlığı için en önemli besinlerdir. Omega-3 yönünden zengin olan bu balıklar vücuttaki iltihaplanmaları azaltarak bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur, aynı zamanda beyin fonksiyonlarını da sağıklı tutar. Bunlarla birlikte göz sağlığının korunmasında da önemli rol oynar. Bu nedenle haftada en az iki kez yağlı balık tüketmeye özen gösterin. Balık tüketmeyi sevmiyorsanız, balık yağı takviyesi kullanabilirsiniz. Öncelikle doktorunuzla görüşmeyi unutmayın.

2. Havuç

Havuç, antioksidanlar ve A vitamini içeriği nedeniyle göz sağlığını koruyan en önemli besinler arasındadır. Düzenli olarak havuç tüketmek görüşü iyileştirir ve görme kabiliyetinin bozulmasını önler  Ayrıca, görme sorunlarının en önemli nedenlerinden olan oksidatif hasar ve iltihaplanmayı da önlemeye yardımcı olur.

Havucu mümkün olduğunca çiğ tüketmeye çalışın, çünkü pişirme işlemi besin değerlerinin azalmasına neden olur. Havuç tükettikten sonra bol su için ve aynı gün içerisinde aşırı havuç tüketiminden kaçının (aşırı A vitamini toksik olabilir.)

3. Ispanak ve Lahana

Ispanak da lahana da yüksek oranda vitamin, mineral ve faydalı besin maddeleri içerir. Bu nedenle hem genel sağlık hem de göz sağlığı için son derece faydalı besinler arasındadır. 

E, A, B ve C vitaminleri, demir, çinko gibi mineraller ve lutein ile zeaksantin gibi fito-besinler bakımından zengin olan bu besinler antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle, düzenli olarak lahana-ıspanak tüketmek, makula dejenerasyonunu ve kataraktı önlemeye yardımcı olabilir. Bu gıdalar çinko içerdiğinden dolayı kornea sağlığını korumada da oldukça etkilidir.

4. Turunçgiller

Turunçgiller göz sağlığı için gerekli olan C vitamini ve antioksidanlar açısından zengindir ve gözlerdeki kan damarlarının sağlığını korumaya katkıda bulunur.

Yüksek metabolik hıza sahip olan gözler, metabolik reaksiyonların bir sonucu olarak ortaya çıkan toksinleri temizlemek için antioksidanlara ihtiyaç duyarlar. Portakal, greyfurt, limon, bergamot, çilek ve kivi gibi narenciye meyveleri C vitamini deposudur ve bu vitamin olağanüstü bir bağışıklık güçlendirici ve göz kaslarını ve kan damarlarını koruyan mükemmel bir antioksidandır.

5. Baklagiller

Baklagiller çinko ve biyoflavonoid kaynaklarının en iyileri arasındadır. Bu gıdalar retinanın korunmasına ve katarakt gibi göz hastalıkları riskinin önlenmesine yardımcı olur. Göz sağlığını korumak ve iyileştirmek için düzenli olarak fasulye, mercimek, barbunya ve nohut gibi baklagiller tüketin.

6. Yumurta

Göz sağlığı için en faydalı besinlerden bir diğeri de yumurtadır. Özellikle yumurta sarısı gözler için oldukça önemli olan A vitamini, lutein, zeaksantin ve çinko içerir. A vitamini korneayı korur, lutein ve zeaksantin yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve katarakt gibi ciddi göz hastalıkları riskini azaltır, çinko ise iyi bir retina koruyucu işlevine sahiptir.

7. Kuru Yemişler

Fındık, fıstık, badem gibi kuru yemişler sağlıklı yağlar ve özellikle E vitamini yönünden zengindir. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltır ve katarakt oluşumunu önlemeye yardımcı olurlar. Bu özellikleri nedeniyle göz sağlığını koruyan besinler arasında önemli bir yere sahiptirler.

Göz sağlığınızı geliştirmek ve korumak için her gün bir avuç karışık kuruyemiş tüketmeye çalışın. Ancak kesinlikle aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz, çünkü bu yemişlerin kalorileri yüksek olduğundan kilo problemlerine neden olabilir.

8. Brokoli

Brokoli, sayısız faydaya sahip harika bir sebzedir. Brokolide bulunan A, C, E vitamini ve lutein göz sağlığı için mükemmel kaynaklardır. Özellikle oksidatif hasarı önleyerek görsel sağlığınızın korunmasına ciddi katkı sağlar.

9. Süt ve Süt Ürünleri

“Göz sağlığı için hangi besinleri tüketmeliyiz” sorusu sorulduğunda cevaplardan biri de mutlaka süt ve süt ürünleri olacaktır. Çünkü süt ve yoğurt gibi besinler sağlıklı gözler için gerekli olan kalsiyum, fosfor, çinko ve A vitamini ile yüklüdür.

10. Taze Kırmızı Biber

Kırmızı biber iyi bir A, E ve C vitamini kaynağıdır ve Zeaksantin ile Lutein içerir. Bu vitamin ve besin maddelerinin gözleri maküler dejenerasyondan koruduğu ve oksidatif hasarı önleyerek retina sağlığına katkı sağladığı çeşitli araştırmalarla sabittir.

Göz Sağlığını Korumak ve Görme Sorunlarını Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz sağlığı için besinler kadar önemli olan ve dikkat etmeniz gereken başka şeyler de var. Göz sağlığını korumak için düzenli olarak gözlerinizle ilgilenmeniz oldukça önemlidir. Sağlıklı besinler ile birlikte, gözlerinizi korumanın diğer yolları ise şunlardır:

 • Yılda bir göz doktorunuzu ziyaret etmeye özen gösterin.
 • Kan şekerinizi kontrol altında tutun.
 • Sigaradan uzak durun
 • Göz kaslarını geliştiren göz egzersizleri yapın.
 • Mümkünse her otuz dakikada bir gözlerinizi kapatarak 2-3 dakika kadar dinlendirin.
 • Ekran karşısında, kitap okurken veya odaklanmanız gereken durumlarda koruyucu gözlük kullanın.
 • Açık havada mutlaka güneş gözlüğü takın.

Kaynak

9 Yorum

 1. Göz sağlığı deyince havuç ve balık akla geliyor hemen ama yazıda daha birçok göze iyi gelen besin var. Brokoli ve taze kırmızı biber dikkatimi çekenler arasında. Göz sağlığını korumak için alınacak önlemler de çok önemliydi, teşekkürler.

  1. Göze iyi gelen bir çok besin var ama burada en etkili olanlara özellikle vurgu yapmak istedik. İlginiz için biz teşekkür ederiz. Takipte kalın😊

 2. Bugün bir amcayı gördüm elindeki telefonu gözüne çok yakın tutarak sosyal medya hesabında geziniyordu acil şifa bulsun umarım göz çok önemli, ben de bilgisayardan soğumaya başlamadım değil ama mecburum kullanmaya sanırım :/

  1. Bilgisayardan da telefondan da uzak durmak zor ama en azından rahatsızlıklardan bir nebze de olsa korunmak için bazı önlemler alabiliriz, değil mi 🙂

    1. İş gereği sürekli bilgisayar başındaysanız, bunun için koruyucu gözlüklerden kullanabilirsiniz. Bu sayede göz yorgunluğunu nispeten rahatlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu