Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı ile Yorgun Bakışlara Veda!

Göz Kapağı Ameliyatı ile Daha Genç Görünebilirsiniz

Göz kapağı estetiği ameliyatı ( blefaroplasti), özellikle iyileşme sürecinin kısa olması, kişiye daha genç ve canlı bir ifade sağlaması bununla birlikte zorlu bir süreç olmaması açısından sıkça tercih edilen ameliyatlardan biridir. Göz kapağı düşüklüğü, göz kapağında torbalanma gibi problemler genellikle genetik faktörler, sigara kullanımı, yaşlılık, yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklanır.

Bu yapısal değişimler üst göz kapağı ve alt göz kapağında torbalanma, kırışma, sarkma, çizgilerin oluşması ile kendini gösterirken, alt göz kapaklarında kırışıklıkların artması, göz kenarlarında sarkma, renk değişiklikleri, şişlik ve göz altı morlukları ile kendini gösterir. Bu değişimler kişiyi hem yorgun hem de olduğundan daha yaşlı gösterir.

Dahası, üst göz kapaklarının fazla gevşemesi ve sarkması, göz açıklığında daralmaya sebep olur ve bu da görme problemleri yaratabilir. Bu durumun önüne geçilmesi için göz kapağı ameliyatı, göz kapağı düşüklüğü ameliyatı yapılmaktadır.

Diğer ameliyatlarda olduğu gibi göz kapağı estetiği ameliyatından önce sigara tüketimi bırakılmalı ve kan sulandıran ilaçlar kullanılmamalıdır. Bu kısıtlamalar ameliyattan en az 1 hafta önce uygulanmalı ve ameliyat sonrası da yine en az 1 hafta olmak kaydıyla sigara ve kan sulandıran ilaçlardan uzak durulmalıdır.

Göz kapağı estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı genellikle lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilir. Ameliyat 45 ila 70 dakika arasında sürebilmektedir. Üst göz kapağı ameliyatında göz kapağındaki torbalanma ve sarkmalara neden yağ torbaları ve fazla cilt dokusu alınır.

Alt göz kapağı estetiği ise genel anestezi veya sedasyon anestezisi altında yapılır. Alt ve üst göz kapağı estetiği ameliyatı aynı anda yapılacaksa çoğunlukla sedasyon tercih edilir. Göz kapağı ameliyatından sonra hastanede yatmaya gerek kalmaksızın hasta taburcu edilebilir..

Göz kapağı estetiği ameliyatı kalıcı bir çözüm müdür, iz kalır mı ve kimler göz kapağı estetiği ameliyatı olabilir?

Göz kapağı ameliyatı yukarıda bahsedilen türde problemler için kesin çözümdür. Ancak, bu ameliyatın yaşlanmayı durduramayacağını ve 10-15 yıl sonra göz kapağı ameliyatının tekrarlanabileceği de muhtemeldir.

Ameliyat sonrası iz kalır mı sorusunun cevabı ise, üst göz kapağı estetiği ameliyatında dikiş hattı doğal olarak çizgi ve kıvrımlar içeren ve çok gevşek bir doku olan göz kapağı kıvrımına oturtulur. Bu nedenle belli belirsiz bir iz olur ve bu izler neredeyse hiç belli olmaz.  Alt göz kapağı estetiğinde ise, kesi kirpiklerin tam altından atıldığından kısa sürede kesi ve dikiş izleri neredeyse tamamen yok olmakta hatta ameliyat olunduğu dahi anlaşılamayacak duruma gelmektedir.

Göz kapağı estetiği ameliyatı genellikle 45 yaş ve üstü için önerilse de bu konu da kesin bir kısıtlama yoktur. Bazı genetik ve yapısal faktörlerden dolayı 30-35 yaşlarında da yapılabilmektedir. Bu anlamda hastanın iyice muayene edilmesi ve problemlerinin detaylıca incelenip saptanması önemlidir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrası oldukça ince bantlar kullanılır ve gözlerin tamamen kapanması söz konusu değildir. Ameliyattan sonraki ilk 24 saat gözlerin üzerine buz torbası uygulanmalıdır. Böylece şişlik ve morluklar daha az olur. Bu şişlik ve morluklar çok kısa sürede iyileşir.

Göz kapağı estetiği ameliyatından iki gün sonra doktor muayenesinde bantlar yenilenir ve 5 gün sonra da dikişler alınarak aktif  hayatınıza dönmeniz sağlanır. Ameliyattan 6 ay sonra ise tamamen iyileşmiş olursunuz.

Göz kapağı estetiği ameliyatı fiyatları

Göz estetiği, göz kapağı estetiği ameliyatı fiyatları çeşitli faktörlere göre değişir; göz kapağındaki problem, sadece üst göz kapağı mı alt göz kapağı mı ya da hem alt hem üst göz kapağının birlikte yapılması, hastane, hekim, klinik, anestezi yöntemi ve diğer ek prosedürler fiyat belirleme faktörlerindendir.

Bu sebeple tam ve net bir fiyat bilgisi için muayene olmanız gerekmekte ya da ortalama bir fiyat bilgisi için belirlediğiniz doktora göz fotoğraflarınızı gönderip bilgi almanız da mümkündür.

3 Yorum

 1. Etraflı bilgilendirme için çok teşekkürler.
  Bu sosyal medya çağında kırışık, olgunca, bilgece köşesine çekilen kadın olma hakkı yok artık.
  İmaj ve görüntü çağında hepimiz az veya çok etkileniyoruz genç kalma tutkusundan.
  İleride bir gün doğal yöntemler yetersiz kalınca ve çok çökersem, kendimi çok kötü hissedersem belki yaptırırım.
  Narkoz korkusu birazcık ürkütücü ama onu da o zaman düşünürüz:)
  Sevgiler

  1. Abartılmadığı sürece ben olumlu bakıyorum estetik operasyonlara. Yani kişiyi mutsuz eden bir görüntüsü varsa ve estetik müdahale sonucunda kendini daha iyi hissedecekse, neden olmasın 🙂 Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgiler 🙂

 2. Bende de göz kapağı düşüklüğü vardı.kucuk bir operasyonla halledildi çok şükür. Çok korkulacak bir şey değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu