Göz Altındaki Koyu Halkalar İçin 7 Doğal Çözüm

Koyu halkaların en belirgin nedeni uyku yetersizliği olsa da bazen beslenme şekli ve yaşam tarzıyla da bağlantılı olabilir. Bu can sıkıcı görüntüden kurtulmak için öncelikle düzenli ve kaliteli bir uyku uyumalı ve dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte uygulayabileceğiniz bazı doğal bakım yolları da mevcut. İşte, göz altındaki koyu halkalar için doğal çözüm yolları.

Koyu Halkalardan Kurtulmanın Doğal Yolları

1. Koyu Halkalar İçin Salatalık Bakımı

Salatalık uzun yıllardır özellikle göz çevresi bakımı için kullanılan etkili bir doğal iyileştiricidir. İçeriğindeki antioksidan ve flavonoidler kızarıklık, tahriş, şişlik ve koyu halkaların görünümünü hafifletme özelliğine sahiptir. Yapmanız gereken ise sadece salatalık dilimlerini gözlerinizin üzerine koyup 30 dakika beklemek. Düzenli olarak yapacağınız bu uygulamayla göz çevreniz daha canlı ve aydınlık bir görünüme kavuşacaktır.

Koyu Halkalar İçin Salatalık
Koyu Halkalar İçin Salatalık

2. Göz Altı Morlukları İçin Soğuk Süt- Süt göz çevresindeki koyu halkalar ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olan laktik asit içerir. Özellikle tam yağlı süt oldukça etkilidir, ancak dilerseniz soya sütü de kullanabilirsiniz. İki parça pamuğu soğuk süte batırın, hafifçe sıkıp gözlerinizin altına yerleştirin ve 10 dakika kadar bekleyin. Bunu her gün uygulayabilirsiniz. Kısa sürede etkisini gösterecektir.

3. Patates Dilimleriyle Göz Altı Bakımı- Tıpkı salatalık gibi çiğ patates dilimleri de göz altındaki morluklardan kurtulmak için son derece etkili sonuçlar sağlar. Yanı sıra göz altı torbalarına neden olan ödemden de bu şekilde kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken, patates dilimlerini 10-15 dakika kadar gözlerinizin üzerinde tutmak. Sonuçları şaşırtıcı derecede etkilidir. Düzenli olarak uygulamayı unutmayın.

4. Hindistan Cevizi Yağı ile Göz Altı Aydınlatma- Hindistan cevizi yağının faydaları hem cilt sağlığı hem de genel sağlık açısından oldukça fazladır. Gözlerinizin altında koyu halkalar fark ettiyseniz, gece uyumadan önce göz altlarına bir miktar hindistan cevizi yağı sürün ve sabah ılık suyla durulayın. Hindistan cevizi yağında bulunan E vitamini ve antioksidanlar, hasar görmüş cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda göz altı torbalarının oluşmasını önleyen anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir.

5. Poşet Çay ile Göz Çevresi Bakımı

Poşet Çay ile Göz Çevresi Bakımı
Poşet Çay ile Göz Çevresi Bakımı

Çay poşeti kullanımı koyu halka gideren bir diğer doğal yöntemdir. Uygulama için yeşil çay veya siyah çay kullanabilirsiniz. Çay kan dolaşımını uyaran tanenler içerir. Bu da göz altının daha canlı ve aydınlık görünmesini sağlar.

Uygulama için iki adet poşet çayı 5 dakika kadar sıcak suda bekletin. Daha sonra sudan çıkarıp 20 dakika buzdolabında soğumaya bırakın. Ardından fazla suyu hafifçe sıkıp poşetleri gözlerinizin üzerine yerleştirip 20 dakika bekleyin. Bunu haftada 2 kez yaparak hem koyu halkalardan kurtulabilir hem de göz çevrenizin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

6. Yumurta Akı- Bir yumurta akını çırpın ve yumuşak bir fırça veya parmaklarınızı kullanarak göz altına uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Yumurta akı cildi sıkılaştırır ve cilt tonunu dengeler. Ayrıca kan dolaşımını arttırır ve ödem oluşumunu önler.

7.Koyu Halkalar İçin Limon Suyu- Taze limon suyuna bir parça pamuk batırıp bunu göz altlarına uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra durulayın. Bir kaç hafta boyunca ve günde bir kez uygulanması gereken bu yöntemle göz altındaki koyu halkalardan kurtulmak mümkün.

Ayrıca Okuyun: Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer? En İyi Doğal ve Bitkisel Çözümler

6 Yorum

  1. Yazının başlığını görür görmez aklıma çay ve salatalık koymak geldi…Yazıda ise çok daha fazlası varmış, diğerlerini bilmiyordum. Çok teşekkürler…

  2. Göz altı morlukları bende zaman zaman olur. Hindistan cevizi yağı çok iyi geliyor dediğiniz gibi. Salatalık da keza öyle. Bir de gül suyu ve gül yağını tavsiye ederim. Bunları bir süre kullandıktan sonra ciddi derecede iyileşme gürlüyor. Teşekkürler tavsiyeler için.

    1. Göz altı morlukları zaman zaman hepimizin yaşadığı bir sorun. Evet, gül suyu ve gül yağı da çok etkili. Katkınız için teşekkürler 🙂

  3. Göz altındaki koyu halkalar maalesef benim için bir sorun. Halbuki hem doğal hem de kolay yöntemler belirtmişsiniz yazınızda. Mutlaka denemeliyim. Teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu