Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer? En İyi Doğal ve Bitkisel Çözümler

Göz altı torbaları en sık karşılaşılan cilt problemlerinden biridir ve bir çok insan bu problemli görüntü ile başa çıkmaya çalışmaktadır. Bu kozmetik sorun göz çevresinin sarkık, gevşek ve koyu halkalarla birlikte hafif şişlikler şeklinde kendini gösterir. Herkes bu şişliklerden bir an önce kurtulma yollarını arasa da bir tedavi yöntemi seçmeden önce göz altı torbaları neden olur ve bu cilt probleminin altında yatan sebepler nelerdir bilmek gerekir.

Göz Altı Torbaları-Göz Altı Şişliği Neden Olur?

Yorgunluk ve uykusuzluk göz altı torbalarının en yaygın nedenlerindendir. Diğer yaygın nedenler ise şunlardır, stres, ödem, bazı ilaçlar, sık seyahat etme, alerji, egzama, ağlama, beslenme yetersizliği, pigmentasyon sorunları, yaşlılık, güneşe aşırı maruz kalma, aşırı alkol, aşırı tuz, sigara, tıbbi sorunlar ve kalıtım.

Piyasada göz altı torbaları için sayısız ürün olmasına rağmen, aslında bu ürünlere yüklü ücretler ödemenize gerek yok. Göz altı torbaları genellikle kozmetik bir sorundur ve özel bir tedavi veya ürün gerektirmez. Bu problemden evinizde bulunan malzemelerle kolayca kurtulabilirsiniz.

Çeşitli doğal yöntemler ve bitkisel kürler, aynı zamanda yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler aradığınız en iyi tedavi olacaktır.

İşte, göz altı torbalarından kurtulmak için en etkili yöntemler:

1. Soğuk Kompres Uygulayın

Soğuk Kompres
Soğuk Kompres

Göz altı torbaları ile başa çıkmanın en basit ve en etkili yöntemlerinden biri gözlere soğuk kompres uygulamaktır. Soğuk kompres kan damarlarını gevşetir ve göz altı şişliklerini azaltmaya yardımcı olur.

Soğuk kompres için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

• Soğuk su (suya buz da atabilirsiniz) ve temiz bir beze ihtiyacınız olacak. Bezi soğuk su ile ıslatıp 10 dakika boyunca gözlerinizin üzerinde tutun. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayın.

• Birkaç metal kaşığı buzluğa koyun ve yarım saat kadar soğutun. Daha sonra kaşıkların kavisli arka kısmını gözlerinizin üzerinde 10 dakika tutun. Kaşıklar ısındığında buzluktan diğer soğuk kaşıkları alın ve bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

• Göz torbaları için buz küpleri de kullanabilirsiniz. Buz küplerini ince bir havluyla sarıp gözlerinize kompres uygulayın. Buzu direkt olarak kesinlikle uygulamayın ve uzun süre cildinize temas ettirmeyin.

2. Patates ile Göz Altı Torbalarından Kurtulun

Patates ile Göz Altı Torbalarından Kurtulun
Patates ile Göz Altı Torbalarından Kurtulun

Göz altı torbasından kurtulmak için patates oldukça etkilidir. İçerisindeki nişasta antiinflamatuar özelliğe sahiptir ve bu özellik hem şişlikleri hafifletir hem de koyu halkaların azalmasını sağlar.

Kabuğunu soyduğunuz orta boy bir patatesi rendeleyin ve temiz bir tülbentle sarın. Bu şekilde gözlerinizin üzerine yerleştirin ve 10 dakika kadar bekleyin. Aynı işlemi gün içerisinde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

3. Salatalıkla Göz Çevresi Bakımı

Salatalıkla Göz Çevresi Bakımı
Salatalıkla Göz Altı Torbasına Çözüm

Salatalık göz altı torbalarından kurtulmaya yardımcı iyi bir doğal tedavi yöntemi olabilir. Salatalığın iltihap önleyici özellikleri şişlik gibi göz çevresi problemlerini azaltır. Uluslararası Kimya ve Eczacılık Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, salatalık, cilde fayda sağlayan nemlendirici, sıkılaştırıcı ve besleyici özelliklere sahiptir.

Göz altı torbaları için soğuk salatalık kullanılacak;

• 1 adet salatalığı kalın dilimler halinde kesin

• Salatalık dilimlerini 15 dakika buzdolabında bekletin

• Soğuyan dilimleri göz kapaklarınızın üzerine koyun ve 10 dakika bekleyin.

• Bu işlemi gün içerisinde dilediğiniz kadar uygulayabilirsiniz.

4. Poşet Çay Kullanın

Çay, göz çevresini gençleştiren ve şişkinliğin azalmasına yardımcı olan antioksidanlar içerir. Yanı sıra cildi ultraviyole ışınlara karşı koruyarak yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Göz altı torbaları için siyah çay ya da yeşilçay kullanabilirsiniz. Ancak, siyah çaydan daha yüksek flavonoid içeriğine sahip olan yeşil çayı kullanmanızı özellikle tavsiye ederiz.

•  2 adet poşet çayı 5 dakika sıcak suda bekletin.

• Daha sonra bu çay poşetlerini buzdolabında 20 dakika kadar soğumaya bırakın.

• Çay poşetlerindeki fazla sıvıyı hafifçe sıkın ve göz altlarınıza yerleştirin.

• 15 ila 30 dakika kadar bekleyin.

Bu doğal tedavi yöntemini günde birkaç kez tekrarlayın.

5. Hindistan Cevizi Yağı

Göz Altına Hindistan Cevizi Yağı
Göz Altına Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı göz altındaki torbalar, şişmeler ve koyu halkalar için son derece etkili bir bitkisel şifacıdır. Besleyici vitamin ve mineraller açısından zengin olan hindistan cevizi yağı, hassas göz çevresini tazeler ve canlılık katar.

 • Öncelikle temizlenmiş göz çevrenize birkaç damla hindistan cevizi yağı sürün ve hafifçe masaj yapın.
 • Yarım saat bekleyin.
 • Yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.
 • Bu işlemi günde 3 kez tekrarlayın. Ayrıca gece uyumadan önce de bu yağı kullanabilir ve sabah yıkayabilirsiniz.

6. Yumurta Akı

Göz Altı Bakımı İçin Yumurta Akı
Göz Altı Bakımı İçin Yumurta Akı

Göz altı torbası tedavisi için kullanabileceğiniz bir diğer malzeme yumurta akıdır. Yumurta akı göz çevresini sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir ve bu sayede göz altı torbalarının yok olması da mümkündür.

• 1 adet yumurtayı kırın ve sarısıyla beyazını ayırın.

• Köpüklü bir kıvam elde edene kadar yumurta akını çırpın.

• Temiz bir makyaj fırçası veya pamuk yardımıyla karışımı göz altlarınıza sürün ve kurumasını bekleyin.

• Kuruduktan sonra yüzünüzü iyice yıkayın.

• Yumurta akı bakımını gün içerisinde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

7. Aloe Vera

Göz Altı İçin Aloe Vera
Göz Altı İçin Aloe Vera

Aloe vera vitamin ve mineral bakımından zengin, cildi besleyen ve sıkılaştıran, kollajen üretimini destekleyen, yaşlanma belirtilerini geciktiren ve aynı zamanda anti-inflamatuar özelliğiyle iltihaplanmayı azaltan harika bir bitkidir.

 • 1 adet aloe vera yaprağını kalın dilimlere ayırın.
 • Dilimlerden sızan doğal aloe vera jeli ile göz çevrenize nazikçe masaj yapın. Jelin gözünüze girmemesine dikkat edin.
 • 15 dakika sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.
 • Günde 3 kez bu yöntemi uygulayın.

8. Tuzlu Su ile Göz Altı Torbaları Tedavisi

Tuz, göz çevresindeki sıvıyı absorbe etme ve göz etrafında biriken suyun drenajını sağlamak için ozmoz sürecine katkıda bulunur ve bu şekilde göz altında oluşan şişlikler azalır.

 • 1 çay bardağı ılık suya 1 çay kaşığı tuz ekleyin ve iyice karıştırın.
 • iki parça pamuğu bu suyla ıslatıp sırt üstü uzanarak pamukları iki göz kapağınıza yerleştirin ve 5 dakika bekleyin.
 • Yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.
 • Bu işlemi gün içerisinde 2-3 kez tekrarlayın.
 • Ayrıca, aşırı sodyum alımı su tutmaya ve dolayısıyla göz altlarında şişliklere sebep olabileceğinden yüksek oranda tuz içeren gıdalardan da uzak durmalısınız.

9. Daha Fazla Su Tüketin

Gözaltı torbalarından kurtulmak için bol su için

Göz altı torbaları ile savaşmak için gün boyunca bol bol su için. Yeterli su tüketimi vücudunuzun pH dengesini ve cilt esnekliğini korumaya yardımcı olur.

Elbette sadece su içmeniz gerekmiyor, doğal meyve suları, bitki çayları, limonlu su gibi seçeneklerle de sıvı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca dehidrasyona yol açabilecek kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durmanızda da fayda var.

10. Düzenli uyku

Göz altı torbalarının azalması için mutlaka 8-9 saatlik bir gece uykusu almaya dikkat edin. Ayrıca uyku pozisyonunuz da rahat bir uyku için önemlidir. Hangi Uyku Pozisyonu Daha Sağlıklı başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca asla makyajla uyumayın, çünkü kozmetik ürünlerde bulunan kimyasallar gözlerinizi tahriş edebilir.

Birkaç öneri daha;

— Şişmiş gözlerle uyandıysanız şişkinlikleri hafifletmek için kuru bir fırça ile göz altlarınıza nazikçe masaj yapın. Bu işlem göz altlarınızda biriken sıvının dağılmasına yardımcı olacaktır.

— Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak göz torbalarını belirgin hale getirir. Bu nedenle koruyucu losyon ve güneş kremi kullanmadan güneşe çıkmayın.

— Yaşlılık göz altlarında sarkmalara sebep olur. Bu nedenle C vitamini alımınızı arttırmak cildin sıkılaşmasına yardımcı olan kollajen üretimini arttırır.

Göz altında oluşan torbaların sebebi herhangi bir alerjik reaksiyon olabilir. Durumu anlamak için doktorunuza danışabilirsiniz.

— Cildinizi ve özellikle de göz çevrenizi düzenli olarak nemlendirin.

— Demir eksikliği anemisi göz altı torbalarına sebep olabilir. Aneminiz varsa demir yönünden zengin gıdalar tüketmelisiniz. Ayrıca K vitamini eksikliği de göz altında torbalanmalara yol açabilir. Yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, havuç, çilek ve karaciğer gibi K vitamininden zengin gıdalar tüketebilirsiniz.

— Günlük egzersizler kan dolaşımını arttırır ve cildin daha sağlıklı olmasını sağlar.

8 Yorum

 1. Göz altı torbaları için soğuk kompres iyi geliyor. Baş ağrım varsa o da geçmiş oluyor böylelikle. Bazen uykusuzluk bazen de ödemden dolayı olduğunu sanıyorum ben de..

 2. Gözaltı torbalarıyla ilgili ciddi sıkıntılarım var. Önerilerinizi deneyeceğim. Sonuçları buradan yazarım. Teşekkürler.

 3. Çok güvendiğim bi sayfa, daha önceden duyumlarım yazdiklariniz pekişmesine çok sevindim çok teşekkür ediyorum, verdiğiniz emek için 🙏🏻hakkınızı helal edin, hayırlı günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu