Yaşam

Gizem ve Gerilim Filmleri Sevenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 7 Film 

Başladığı andan itibaren merak uyandıran, son sahneye kadar neler olup bittiği konusunda zihninizle oynayan ve belki de “işte bu!” diyeceğiniz gizem gerilim filmleri listesini sizlerle paylaşmak istedik. Her filmin sonunun sürprizlerle dolu olduğundan emin olabilirsiniz! 

Gizem ve Gerilim Filmleri Seviyorsanız Bunları Mutlaka İzlemelisiniz! 

1- Hayalet Hikayesi (orijinal adı:  Personal Shopper)

Personal Shopper
Personal Shopper – Gizem filmi

Oyuncular: Kristen Stewart, Lars Eidinger, Sigrid Bouaziz, Anders Danielsen Lie. 

Genç bir Amerikalı olan Maureen, kişisel bir alışveriş danışmanı olarak çalışmak üzere Paris’e geliyor ve ünlülerin, zenginlerin gardıroplarlarını tasarlıyor. Yakın zamanda kardeşini kaybeden Maureen ölülerle iletişim kurabilen bir medyumdur aynı zamanda.


Maureen, kardeşinin ölümünden sonra etrafında hissettiği bir varlıktan dolayı kabus dolu günler yaşayacak, gizemli bir yabancı, ona mesaj atmaya başladığında ise kızın hayatı aniden değişecektir. 

Bu film, çeşitli türleri bir arada işleyen karmaşık ve derin bir filmdir. İzleyici davranışı da bir o kadar karmaşık; hem çok eleştirilen hem de bolca alkışlanan cinsten. Gizem gerilim filmleri sevenler için tatmin edici olabilir. 

IMDb Puanı 6.2 

2- Gizli Tanık (2017)

Gizli Tanık (2017) - gizem-gerilim
Film- Gizli Tanık (2017)

Oyuncular: Mario Casas, Ana Wagener, José Coronado, Bárbara Lennie. 

İspanyol sinemasından enfes bir gerilim-gizem filmi. İzleyicilerin büyük beğenisini kazanan film, özellikle şaşırtıcı ve beklenmedik sonuyla adeta bir şok anı yaşatıyor.  Otoritelerden tam puan alan bu baş yapıt niteliğindeki filmi izlemediyseniz derhal gerili gizem filmleri kategorisinde izlenecekler listenizin başına eklemenizi öneririz. 
Filmin konusuna gelecek olursak; Adrian Doria oldukça başarılı ve zengin bir iş adamıdır. Ancak, Laura Vidal ile yaşadığı yasak aşk onu çıkmaz bir yola sokacaktır. Dağ evinde yasak aşkı ile bulunduğu bir gün sevgilisi sıradışı ve esrarengiz bir şekilde hayatını kaybeder. Böylece Adrian için karanlık bir dönem başlar, o artık bir cinayet sanığıdır. Filmin bundan sonrası ise tam bir bulmacaya dönüşecektir. Efsanevi kurgusu, son derece dahiyane işlenmiş olay örgüsü ile nefes kesen bu yapım gerilim ve gizem dolu anlarıyla, ayrıca oyuncuların muhteşem performansıyla türünün en iyilerinden diyebiliriz.  IMDb Puanı – 8.1

 3- Evde (orijinal isim: Dans la maison)

Dans la maison
Dans la maison- Film-gizem

Oyuncular: Fabrice Luchini, Vincent Schmitt, Ernst Umhauer, Emmanuelle Seigner 

Henüz 16 yaşında olan Claude, akranlarının çok üzerinde bir yazma becerisine sahiptir. Claude kompozisyon ödevi için arkadaşının evine gider ve farkeder ki aradığı esin kaynağı burada. Olağanüstü yazma becerisiyle birlikte keşfettiği oldukça keskin ve isabetli gözlemciliği bir süre sonra röntgenciliğe dönüşür.


Özel hayatın ihlali boyutuna ulaşan olaylar yavaş yavaş çığırından çıkmaya başlar. Claude kontrolünü yitirmeye başlarken, gerçek ile hayal dünyası artık ayırt edilemez hale gelir. 

Fransız yönetmen François Ozon’un yönettiği bu film, bir çocuğun hayallerinin gerilim dolu bir dünyaya evrilmesini ele alıyor. Film oldukça akıcı, oyunculuklar son derece başarılı. İzledikçe merak uyandıran, gayet başarılı ve iyi kurgulanmış bu yapım gizem ve psikolojik gerilim filmleri sevenler için kaçırılmaması gereken bir film. 

IMDb  Puanı- 7.4 

4- Ölümsüz (orijinal isim: Unbreakable)

Ölümsüz- Unbreakable
Ölümsüz – Unbreakable filmi

Oyuncular: Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Robin Wright, Spencer Treat Clark. 

Büyük bir tren kazasında tüm yolcular hayatını kaybeder, bir kişi dışında, David Dunn. İşin tuhaf yanı ise, Dunn bu kazadan tek bir çizk dahi almadan kurtulur. Bu mucizevi olay herkesin ilgisini çeker, en çok da bir çizgi roman müptelası aynı zamanda koleksiyoncusu olan Elijah Price’ın… Price, Dunn’la tanışmak ister ve sonunda tanıştığında ona, bu kazayla ve bu gibi kazalardan nasıl kurtulduğuna dair ilginç bir teoriden bahseder. Dunn başlarda pek inandırıcı bulmadığı bu teori ile zamanla kendini keşfetmeye giden yolun ilk adımını atacak. İMDb puanını sonuna kadar hak eden bu film gizem filmleri severlerin ilgiyle izleyeceği bir kurguya sahip.  IMDb  Puanı- 7.2 

5- Hayat Avcısı (2012)

Hayat Avcısı (2012) / gizem filmi
Hayat Avcısı (2012) filmi

Oyuncular: Adam O’Brian, Nicholas Barclay, Carey Gibson, Frédéric Bourdin. 

3 yıldır kayıp olan Nicholas Barclay aniden İspanya’da bulunur. Oğullarının öldüğünü düşünen aile bu haberle hem irkilir hem de mutlu olur. Ancak çocuğun saçının ve gözlerinin farklı bir renkte olması, farklı bir aksanla konuşması ve kimseyi tanımıyor olması konusunda kafaları karışır.

Bir FBI ajanı ve özel dedektif, bu durumda bir tuhaflık olduğunu sezer ve sıkı bir takibe başlar. Bu esnada çok daha karanlık sırlar açığa çıkar. Gerçek bir hikayeye dayanan bu gizem dolu filmi ilk fırsatta izlemenizi tavsiye ederiz. IMDb Puanı – 7.5 

6- Stonehearst Asylum (2014)

Stonehearst Asylum (2014) Gizem ve Gerilim Filmleri
Stonehearst Asylum (2014) Filmi

Oyuncular: Kate Beckinsale, Jim Sturgess, David Thewlis, Brendan Gleeson. 

Edgar Allan Poe’nin hikayesinden esinlenilerek sinemaya aktarılan filmde,  tıp fakültesinden yeni mezun olan genç bir öğrencinin ilk çalışacağı yer akıl hastanesi olarak seçilir. Bu ilk görevinde hastaların hareketlerini gözlemlemekle görevlendirilir.

Zamanla bu rutine alışan genç doktor burada geçirdiği belli bir zamanın ardından ,aslında hiçbir şeyin göründüğü kadar basit olmadığını ve bazı tuhaflıklar olduğunu fark etmeye başlar. Gizem ve gerilim filmleri listenize ekleyebileceğiniz filmlerden biri. 

IMDb  Puanı- 6.8 

7- Bilinmeyen (2016)

 Bilinmeyen (2016) - Gizem-gerilim
Bilinmeyen (2016) – Gizem-gerilim dolu bir film

Oyuncular: Jim Caviezel, Greg Kinnear, Bridget Moynahan, Joe Pantoliano. 

Kilitli bir depoda 5 adam uyanır: bunlardan biri ölümcül bir şekilde yaralı ve bir boruya kelepçelidir, diğerinin burnu kırıktır, üçüncüsü bağlıdır ve geriye kalan 2 kişide sadece ufak tefek bazı çizikler ve çürükler vardır. Hiç biri kim olduklarına dair herhangi bir şey hatırlamamaktadır ve neler olduğu, neden burada bu halde olduklarına bir anlam verememektedirler.

Adamlar masada, 2 iş adamının kaçırıldığından bahseden bir gazeteyi fark ederler. Yani, bu adamların bazıları suçlu ve diğerleri de kurban gibi görünüyor. Peki kimler suçlu ve kimler kurban?  Bu gizem ve gerilim filmi zihninizi epey zorlayacak. 

IMDb Puanı- 6.5 

BU YAZIYI PAYLAŞ!

Bunlar da ilgini çekebilir!

Etiketler

YORUM YAP!

Kapalı
Kapalı