Ginseng Faydaları ve Zararları Nelerdir, Nasıl Kullanılır

Yüzyıllar önce Çin’in kuzey dağlarında keşfedilen ginseng, düzenli olarak tüketildiğinde birçok faydası vardır.  Ginseng bugün dünyanın en çok talep gören şifalı bitkilerinden biridir. Peki bu kadar popüler bir bitki olan ginseng faydaları nelerdir, ginseng ne işe yarar, nasıl kullanılır, herhangi bir zararı var mı? İşte detaylar…

Ginseng Faydaları
Ginsengin Faydaları

Amerikan Ginseng, Sibirya Ginsengi, Hint Ginsengi ve Brezilya Ginsengi gibi farklı türleri olmasına karşın, en iyi bileşenlere sahip olan ve en çok tüketilen Ginseng türü “Panax Ginseng“dir (Asya ginsengi veya kırmızı ginseng olarak da bilinir). Bitkinin kökü insan formuna benzediği için, insan anlamına gelen “ginseng” olarak adlandırılmıştır. Panax ise “her şeyi iyileştiren veya tam iyileşme” anlamı taşımaktadır. Panax ginsengin yetiştirilme süresi 4 ila 6 yıldır ve bu süre sonunda hasat edilir. Taze ginseng için 4 yıl, beyaz ginseng için 4-6 yıl ve kırmızı ginseng için de 6 yıllık bir yetiştirilme süreci vardır. Çoğunlukla çay olarak tüketilen ginseng, toz ve kapsül formlarında eczane ve aktarlardan temin edilebilir.

Ginseng Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak tüketildiğinde Ginseng faydaları genel olarak şunlardır:

 • Ginseng en etkili adaptojenik yani dengeleyici bitkidir. Bedenin ihtiyacına göre çalışır. Kimi zaman sakinleştirici etki gösterirken kimi zaman da tam bir uyarıcıdır. Bu ilginç gelebilir ama ginsengin en büyük faydalarından biri budur.  Mesela, stresli ve huzursuz hissettiğinizde ginsengin sakinleştirici özelliği devreye girer; yorgun ve tükenmiş hissettiğinizde ise enerji arttırıcı, canlandırıcı etkiye sahiptir. Bu olağanüstü özelliğinden dolayı bazı bölgelerde ginsenge “akıllı bitki” de denir. Ginseng kökü, vücudu derinlemesine besler, canlandırır ve dayanıklılığı arttırır. Sizi sakinleştirirken aynı anda enerji sağlar; dengeli sakin bir enerji üretir.
 • Ginseng faydalarından bir diğeri ise yaşlanma karşıtı özelliğiyle ömür uzatan bir bitki olmasıdır. Uzun zamandır bu konu ile ilgili, hem hayvanlar hem de insanlar üzerinde testler yapılıyor. Genel olarak, düzenli tüketildiğinde hastalık insidansını azaltarak tüm nedenlere bağlı mortalitede bir azalma sağladığı düşünülüyor.
 • Ginsengin cilde faydaları- Özellikle ginseng çayı içmek cildi arındırır ve canlandırır. Ayrıca, kan dolaşımını ve oksijen akışını arttırarak cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar, yaşlanma belirtilerini azaltır.
 • Ginsengin saça faydaları- Ginseng tüketmek ve maskelerini uygulamak saç dökülmesini ve kepeklenmeyi önleyerek saç sağlığını geliştirebilir.
 • Kolesterolü düşürür, kalp sağlığını geliştirir.
 • Panax Ginseng hem erkeklerde hem de kadınlarda libido arttırıcı etkiye sahiptir. Ayrıca, erektil disfonksiyon tedavisinde de etkilidir.
 • Ginsengin bir diğer faydası, zihinsel performans ve beyin fonksiyonlarını geliştirici özelliğidir. Yapılan çalışmalar, ginseng kökünün hafıza, reaksiyon süresi ve öğrenme hızını olumlu etkilediğini göstermiştir. Dahası, beyinde plak ve serbest radikal birikimini önleyerek yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi durdurup (hatta tersine çevirip), alzheimer ve demans riskini azalttığı düşünülüyor (kynk)
 • Bağışıklık sistemini geliştirir- Ginseng’in anti-alerjik, antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri, çeşitli bakteriyel enfeksiyonlara karşı bir savunma mekanizması oluşturur.
 • Ginseng akut alkol zehirlenmesi tedavisinde etkilidir. Alkolün parçalanmasına yardımcı olan enzimleri arttırıp, beyindeki alkol toksisitesini azaltmaya yardımcı olur.
 • Panax Ginseng hormonları düzenleyerek ruh halini, enerji seviyelerini dengeler ve stresten arınmaya yardımcı olur.
 • Kırmızı Ginseng, çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB)’nu tedavi etmeye yardımcı olur, ayrıca öğrenme yeteneğini geliştirir.
 • Menopoz döneminde sıklıkla görülen ruh hali değişimlerini, sıcak basmaları, anksiyete,  gece terlemeleri, vajinal kuruluk, uykusuzluk, kilo alımı, sinirlilik gibi sıkıntıları azaltmak da Ginsengin faydaları arasındadır(kynk)
 • Fazla kilo problemi olanlar ginsengin iştah bastırıcı faydalarından yararlanabilirler. Ginseng kökünde bulunan güçlü bileşenler metabolizmayı hızlandırmaya ve yağ yakmaya yardımcı olur. Aynı zamanda açlık hormonlarını baskılayarak zayıflamayı kolaylaştırır.
 • Akciğer enfeksiyonlarını tedavide etkilidir. Ciğerleri bakteri ve virüslerden arındırıp iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Ginseng Nereden Alınır, Nasıl Kullanılır?

Ginsengin çay, alkolsüz içecekler, adaptojen tozları, ginseng jel ve hatta şeker ve sakızları bile mevcut. Aktarlardan, eczanelerden ve online alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. Herhangi bir ginseng ürünü alırken kaliteli olduğundan emin olun.

Nasıl Kullanır? Çoğu insan ginseng çayı tüketmeyi tercih eder. Bununla Ginseng çiğ yenebilir, çay haline getirilebilir veya çeşitli yemeklere eklenebilir, toz, kapsül veya yağ olarak da tüketilebilir. Ancak, ginseng çayı kan dolaşımına daha hızlı karıştığı için bu şekilde tüketim çok daha yaygındır.

Ginseng çayı nasıl yapılır?Ginseng Çayı

Ginseng çayı yapımında taze kök veya ginseng tozu kullanabilirsiniz.

 • 1 su bardağı suyu kaynatın
 • Yıkayıp soyduğunuz kökü dilimleyip sıcak suya koyun veya 1 yemek  kaşığı ginseng tozu ekleyip 10 dakika demlemeye bırakın.
 • Çayı süzüp limon ve balla tatlandırarak için.

Ayrıca, organik bal, polen ve ginseng tozu ile bir macun hazırlayıp bu karışımı günlük olarak tüketebilirsiniz.

Ginsengin yan etkileri-zararları nelerdir?

Ginseng güçlü bir bitkidir ve bazı insanlarda aşağıdaki yan etkilere yol açabilir. Bu nedenle küçük dozlarla başlayıp etkilerini görüp buna göre devam etmek gerekir. Herhangi bir hastalığınız varsa ve düzenli ilaç kullanıyorsanız, ginsenge başlamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşün. İşte ginsengin olası yan etkileri:

 • Karın ağrısı
 • Hızlı kalp atışı
 • Ağız kuruluğu
 • Baş ağrısı, baş dönmesi
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Sinirlilik
 • Uykusuzluk
 • İlaçlarla etkileşim (diyabetik ilaçlar, antidepresanlar vb.)
 • Hamile ve emziren kadınlar için önerilmez.
 • Ginseng faydaları fazladır, ancak 3 aydan uzun süre kullanılmamalı, bir süre ara verdikten sonra tekrar devam edilmelidir.

11 Yorum

 1. Çok faydalı bir bitki Ginseng bitkisini tanıttığınız için çok teşekkür ederim.

 2. Ginseng çok faydalı hatta bir yerde okumuştum, Çin veya bir uzak doğu ülkesinde yerini tam hatırlayamadım, 250 yaşına kadar yaşayan biri olmuş. Bu adam hayatını ginseng kökü tüketerek geçirmiş. Ölümsüzlük bitkisi diyorlar bu sebeple. Amma velakin çok pahalı. Ben bir kez almak istemiş ve sormuştum kilosu 1500 TL dediler. Hem de kaaç sene önce..

  1. Evet, maalesef çok pahalı. Şu an 2-3 bin civarı kilosu. Tek seferde 50-100 gr kadar alınabilir ve sürekli kullanmak yerine ihtiyaç duydukça kullanılabilir. Ülkemizde de Ginseng yetiştiriciliği başladı. Belki bu sayede fiyatlar düşer 🙂

 3. Evet gerçekten pahalı bir bitki. Gençlik iksiri gibi.. Ginseng Faydaları ve Zararları hakkında verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

  1. Önümüzdeki yıllarda daha fiyat konusunda daha uygun olacaktır diye umuyorum. Böylece herkes bu güçlü iksirden faydalanabilir 🙂

 4. Ginseng çok faydalıymış, öözellikle yaşlanma karşıtı oluşu ve cilt üzerindeki etkisi dikkatimi çekti. Ben hiç tüketmedim, tadı nasıl acaba. Bakınca turp ve zencefil karışımı bir görüntüsü var.

  1. Hani deriz ya, bir şey çok faydalıysa genelde tadı kötüdür. İşte ginseng de onlardan biri. Epey acı bir tadı olduğundan genellikle taze ginseng ince ince kıyılıp ya da kurutulmuş ginseng toz haline getirilip balla karıştırarak tüketilir. Bunun konsantre olanları da var; suya karıştırılıp içilir. Ayrıca hap şeklinde olanları da var, tadını sevmeyenler için çok ideal.

 5. Her derde deva gibi ginseng ama bildiğim kadarıyla ülkemizde bir kaç senedir yetiştirilmeye çalışılıyor. Gerçi yetiştirme süreleri biraz uzun olduğu için bol bol tüketilme zamanı daha gelmedi, onun için fiyatları biraz kabarık ama yinede mucizevi bir bitki. Düşünsenize kendinizi yorgun ve bitkin hissederken size enerji veriyor, sinirli ve asabi iken sakinleştiriyor. Ayrıca Ginseng çayını nasıl yapacağımızı yazmanızda büyük incelik katmış yazınıza. Ginsengin fayda ve zararları adlı yazınız için çok teşekkürler.

  1. Katkınız için teşekkür bizden 🙂 Dediğiniz gibi mucize bir bitki ginseng; hala araştırılan ve keşfedilmeyi bekleyen kimbilir daha nice faydaları vardır. Ülkemizde henüz deneme aşamasında ginseng yetiştiriciliği. Bakalım önümüzdeki yıllarda bu denemeler nasıl sonuçlanacak..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu