Geven Otu (Astragalus) Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Şifalı bitkiler dünyasında bazı bitkiler küçük faydalar sağlarken bazıları da inanılmaz büyük faydalar sunar. Geven otu ya da diğer adıyla Astragalus, yüzyıllardır geleneksel Çin tıbbında en iyi şifalı bitkilerden biri olarak kullanılır. Özellikle bağışıklığı güçlendirerek ömrü uzattığına inanılan geven otunun birçok faydası bulunmaktadır. 

Geven otu (astragalus) nedir?

Hem modern tıp hem de geleneksel tıp alanında efsanevi olarak kabul edilen bazı bitkiler vardır. Astragalus da uzun bir geçmişi olan ve kökleri çeşitli hastalıkların tedavilerinde kullanılan baklagiller ailesine ait şifalı aromatik bitkiler arasındadır. Farklı bölgelerde bilinen diğer isimleri şunlardır; geven dikeni, ketre, kitre, keven otu, süt baklası, zamk geveni, radix astragali, huang chi, astragalus membranaceus. Anavatanı Çin olan gevenin çeşitli türleri ülkemizde de doğal olarak yetişir. Yaklaşık 2 bin türü vardır. Bazı türlerinden ebru sanatında kullanılan kitre elde edilir.

Geven Otu Faydaları

Geven otunun herhangi bir sağlık sorununu iyileştirdiğine dair bilimsel kanıtlar sınırlıdır. Bununla birlikte, bazı ön bilimsel çalışmalar geven otunun tek başına veya diğer bitkilerle kombinasyon halinde kullanılmasının bağışıklık sistemine, kalbe ve karaciğere fayda sağlayabileceğini ve geleneksel yöntemlere eklendiğinde kanser tedavisi için yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Henüz yeterli bilimsel veri olmasa da, şimdiye kadar yapılan çalışmalara göre efsane bitki geven otunun faydaları şunlardır:

 • Yaşlanmayı geciktirir- Geven otunda bulunan bazı bileşenler DNA onarımıyla bağlantılı telomeraz uyarıcı etkilere sahiptir (Telomeraz, hücrelerdeki hasarlı DNA dizilerini onaran özel bir protein türüdür.) Bu etkileri sayesinde erken yaşlanma belirtilerini azaltır ve hatta araştırmalara göre ömrü uzatarak uzun yıllar genç ve dinç kalmaya yardımcı olur.
Telomeraz vücudumuzun DNA hasarı ve yaşlanmayla mücadeledeki doğal mekanizmasıdır. Telomeraz enzimi, hasarlı DNA’daki genetik hataları onarmaya ve onu sağlıklı, orijinal haline geri döndürmeye çalışır. İnsan ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, Astragalus kökünde bulunan,  sikloastragenol ve Astragalosid IV adı verilen özel bileşenlerin telomeraz aktivitesini güçlü bir şekilde uyardığı görülmüştür.

 

 • Stresi azaltır, enerjiyi arttırır- Geven bitkisi vücut ve zihin fonksiyonlarını dengeleyen adaptojenik bitkilerden biridir. Bedeni fiziksel, zihinsel veya duygusal stresten korumaya yardımcı olur.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Kalp sağlığını geliştirir.
 • Kemoterapinin yan etkilerini hafifletir- Geven otu, kemoterapi görenlerde bulantı ve kusmayı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Geven bitkisi mevsimsel alerji belirtilerini hafifletir.
 • İltihap önleyicidir- İltihap (inflamasyon) birçok hastalığın nedenidir ve bu şifalı bitkinin kökü inflamasyonla mücadele edebilir.
 • Tümörlerin büyümesini önler
 • Diyabet ve diyabetle ilgili hastalıkları düzenler ve önler
 • Yaraların iyileşmesine yardımcı olur.
 • Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde etkilidir.
 • Uyku sorunlarını gidermeye yardımcı olur- Genel sağlığı, metabolizmayı ve hormonal dengeyi iyileştirerek huzurlu bir uyku sağlar.
 • Kronik astım tedavisinde tamamlayıcı terapi sağlar.
 • Kollajen bozulmasını önler.
 • Hepatit tedavisine yardımcı olur.
 • Hafif bir idrar söktürücü olarak kullanılabilir.
Ayrıca okuyun- Ginseng Faydaları ve Zararları Nelerdir, Nasıl Kullanılır

Geven Otu Nasıl Kullanılır?

Bu bitki geleneksel tedavilere ek olarak kullanılmaktadır ve bir doktor tarafından önerilmedikçe ilaç yerine kullanılmamalıdır. Astragalus kökünü kullanmanın birkaç yolu vardır:

 • Kurutulmuş kökler kaynatılıp çay olarak tüketilebilir (soğuk ya da sıcak olarak). Ayrıca çorba ve bazı yemeklere eklenebilir.
 • Toz formu sıcak suya veya çorbalara katılarak tüketilebilir.
 • Geven bitkisinin kökünden elde edilen geven balının faydaları da boldur ve bu formunu da rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Kapsül ve tablet olarak kullanılabilir.
 • Cilt problemleri için jel formunda kullanılabilir.

Geven jel faydaları; hücreleri yenileyerek sağlıklı bir cilt görünümü sağlar. Nemlendirici özelliği vardır. İyi bir antioksidandır. Sivilce oluşumunu önler, kırışıklık ve yaşlılık lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Cildin daha canlı ve genç görünmesini sağlar.

! Geven otu için standart bir doz bulunmamakla birlikte, yaş ve sağlık durumuna göre farklılıklar olabileceğinden, ne kadar ve ne sıklıkta almanız gerektiği konusunda bir uzmana danışabilirsiniz. 

Kaliteli Geven Ürünleri Nasıl Seçilir?

Tüm bitkisel ürünler gibi, %100 doğal olan ürünler seçilmelidir. Kapsül formları da oldukça etkili olmasına rağmen, toz ve çay formlarında almanız dozu ihtiyacınıza göre ayarlamanıza yardımcı olur. Maksimum etkiler için daha fazla telomeraz uyarıcı bileşen içeren Astragalus özütü de kullanabilirsiniz.

Dikkat! Geven otu genellikle ciddi yan etkileri olmadan güvenle kullanılabilir, ancak hamile ve emziren kadınların kullanması önerilmez. Bağışıklık sistemi hastalıkları olanlar ve sürekli ilaç kullananlar doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır. Ateşi olan çocuklarda da kullanılması önerilmez, çünkü ateşi daha fazla arttırma riski vardır.

Kaynaklar- [12, 3, 4, 5 ]

5 Yorum

 1. Geven balının mide ülserine çok iyi geldiğini duymuştum. Ancak Geven otunun bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum. Yine çok güzel bir paylaşım hazırlamışsınız Çok teşekkür ederim.

 2. Astragalus olarak duymuştum bitkileri araştırırken ancak hiç denemedim. Sağlığın anahtarı doğada…

 3. Geven otunu duymuştum, fakat bu kadar güzel faydaları olduğunu makaleniz sayesinde öğrenmiş oldum. Yine çok güzel faydalı bilgiler vermişsiniz. Kaleminize sağlık teşekkür ederim.

 4. Geven otu deyince ince bir ot sandım ama sanki kök gibi görüntüsü var. İsmini duysam da hiç görmemiştim, bizi kendisiyle tanıştırdığın için çok teşekkürler. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi başta olmak üzere çok faydası dikkatimi çekti.

 5. Ot dünyasında bizler için çok faydalı ve şifalı otlar bulunmakta geven otunu daha önce duydum ama tüketmedim faydalarını okuyunca neden şu ana kadar kullanmadık .Doğrusu ufak bir kayıp yaşamış gibi hissettim.Çok fazla türü varmış.Özellikle bağışıklık sistemi ve iltihaplanma için kullanmak isterim. Çok teşekkürler mükemmel bir yazı geven otu faydaları teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu