Gergedan Virüsü (Rhinovirüs) Nedir? Belirtileri ve Korunma Yolları

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, sonbahar-kış döneminde görülen virüslerin %41,4’ünün gergedan virüsü olduğu ve bu virüsün soğuk algınlığı ile birlikte farklı hastalıklara da zemin hazırlayabileceği bildirilmiştir.

Gergedan Virüsü-Rhinovirüs Nedir?

Genellikle grip benzeri belirtilerle ortaya çıkan akut solunum yolu hastalıklarının ve soğuk algınlığının en önemli nedeni gergedan virüsüdür. Yaklaşık 30 nanometre çapındaki en küçük virüs türlerinden olan Gergedan virüsü, kişiden kişiye kolaylıkla bulaşır.

Virüsü taşıyan kişinin öksürmesi veya hapşırmasıyla yayılabileceğinden, bulaşma riski oldukça yüksektir. Ayrıca enfekte kişinin dokunduğu her şey (giysiler, mutfak eşyaları, mobilyalar vs.) virüsü bulaştırabilir.

Solunum yoluyla bulaşan gergedan virüsü, 12-72 saatlik bir kuluçka süresi içerisinde hastalık belirtileri göstermeye başlıyor.

Gergedan Virüsünün Belirtileri

Gergedan virüsünün neden olduğu soğuk algınlığı genellikle 1-2 hafta kadar sürer. Ancak bağışıklığınız zayıfsa, bu süre daha uzun olabilir. Bu virüsün yol açtığı hastalık belirtilerinin tamamını her zaman yaşamasanız da bir veya bir kaç belirtiyi mutlaka hissedersiniz. Gergedan virüsü belirtileri genel olarak şunlardır:

 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Hapşırma
 • Öksürme
 • Baş ağrısı
 • Vücut ağrıları
 • Ateş
 • Kulaklarda basınç
 • Boğuk ses
 • Koku ve tat hissinin azalması
 • Halsizlik

Soğuk algınlığıyla birlikte sinüzit, orta kulak iltihabı, kronik bronşit ve KOAH gibi hastalıkların da tetiklenmesine neden olan virüs, özellikle bebek ve yaşlılar için ciddi risk taşıyabilmekte ve bazen zatürreye bile neden olabilmektedir. Bu yüzden risk grubunda olanlar için daha fazla önlem almak son derece önemlidir.

Ayrıca bebeklerde görülen belirtiler aşağıdakileri içeriyorsa mutlaka bir çocuk doktoruna götürmelisiniz:

 • Hırıltılı, hızlı veya çok zor nefes alma
 • 3 günden uzun süren ateş
 • İştahsızlık, uyuklama, düşük enerji
 • Kulak ağrısı
 • 7 günden uzun süren diğer ciddi semptomlar.

Tedavi

Gergedan virüsünün henüz belli bir tedavisi veya ilacı yoktur. Ancak semptomları hafifleten bazı ilaçlar doktorunuz tarafından reçete edilebilir. Antibiyotikler bu virüslere karşı etkisizdir. Bu nedenle soğuk algınlığı semptomlarınız varsa yapabileceğiniz en iyi şey dinlenmek ve bağışıklık sisteminizin virüsle savaşmasına izin vermek.

Gergedan Virüsünden Korunmak ve Yayılmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Virüsün yayılmasını önlemek ve bu virüsten korunmak için yapabileceğiniz en önemli şey hijyen kurallarına uymanızdır. Bunun için yapılabilecekler şunları kapsar:

Ellerinizi mutlaka düzenli olarak sabun ve su ile yıkayın.

Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının, zira bu, virüsün vücuda girmesine neden olur.

Öksürmeniz veya hapşırmanız gerektiğinde, ağzınızı ve burnunuzu kapatmak için mendil kullanın ve sonra ellerinizi yıkayın.

Çocuklar genellikle yetişkinlerden daha sık soğuk algınlığı yaşarlar. Çocuklarınızı düzenli olarak ellerini yıkamayı teşvik edin ve onları hasta olan insanlardan uzak tutmaya çalışın.

Bulunduğunuz ortamdaki eşyaları (oyuncaklar dahil) alkol içerikli dezenfektanlarla düzenli olarak silin.

Gergedan virüsü nedeniyle hastalığa yakalandıysanız mutlaka bol bol dinlenin. Dinlenme, hızlı bir şekilde soğuk algınlığından kurtulmanız için oldukça önemlidir.

Dehidrasyonu önlemek için sık sık sıvı tüketin.

Burnunuz tıkanmışsa, bir kaseyi sıcak suyla doldurup buharını solumanız faydalı olabilir.

Bol miktarda taze sebze ve meyve içeren bir beslenme programınız olsun. Özellikle C vitamini almaya özen gösterin. Böylece bağışıklık sisteminiz virüslerle savaşmak için daha güçlü hale gelebilir.

Gergedan virüsünün neden olduğu hastalıklar genellikle hafiftir ve tıbbi bir tedavi gerektirmez. Evde dinlenerek iyileşme sürecini hızlandırabilir ve başkalarına bulaşmasını önleyebilirsiniz. Ancak, belirtileriniz şiddetli veya 2 haftadan uzun sürerse doktora başvurmanız gerekebilir.

9 Yorum

 1. Farklı virüslere garip isimlerin verilmesi halkta sanki farklı hastalıkmış gibi algılanıyor. Gergedan virüsü bildiğimiz rhino virüs. H1N1 gibi farklı virüslere de çok farklı isimler verildiğini gördüm.

  1. Elbette, Gergedan virüsü olarak adlandırılan aslında Rhino virüs. Bu virüsün gergedanlarla bir alakası yok, sadece “Rhinoceros”ı çağrıştırdığından böyle bir çeviri uygun görülmüş ve halk diline bu şekilde yerleşmiş. Yorumunuzla katkıda bulunduğunuz için teşekkürler.

 2. Gergedan virüsü belirtileri normal grıbin belirtileriyle aynı hemen hemen.Dikkat etmek gerekiyor.Bu kış aylarında…

 3. Gergedan virüsünü ilk kez duydum. Bu tuhaf virüs isimleri beni benden alıyor doğrusu. Ne virüsü olursa olsun, bunların hepsinden korunmanın yolu, bağışıklık sistemini güçlü tutmaktan geçiyor. Gayet güzel tavsiyelerde bulunmuşsunuz korunmak adına. Teşekkürler.

 4. Yine virüs mevsimi geldi. Bana genelde çocuklardan bulaşıyor. Okul zamanı virüsler çok hızlı yayılıyor maalesef.

  1. Evet maalesef başladı virüs mevsimi. Zaten evde biri hastalandı mı sırayla herkes hastalanmaya başlıyor.

 5. İnanın hiç duymadığım bir konu idi, sitenizde çok farklı ve güzel şeyler öğreniyorum. Çok çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu