Genel KültürKitap

George Orwell Sözleri ve Kitaplarından En İyi Alıntılar

İngiliz yazar, gazeteci ve eleştirmen George Orwell, zamanının siyasi görüş ve hareketleri ile ilgili önemli konularda yazılar, romanlar yazmış dönemin en güçlü düşünürlerinden biriydi. Hayvan Çiftliği ve 1984 adlı eserlerinin her ikisi de sinemaya uyarlanmış ve inanılmaz popülariteye sahip en tanınmış romanlarıdır. İçinde bulunduğu politik ortam çalışmalarına büyük ölçüde yön vermiştir. Orwell, New York Times’ın “1945’ten beri en büyük 50 İngiliz yazar” listesinin ikinci sırasında yer alan oldukça etkili bir yazardır. Aşağıda George Orwell’ın düşündüren ve sorgulamayı tetikleyen sözlerini ve kitaplarından alıntılarını bulabilirsiniz.

Sahtekarlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir.

“Milliyetçi, kendi tarafınca girişilen katliama karşı çıkmamakla kalmaz, ayrıca bunları hiç duymamak gibi müthiş bir yeteneğe de sahiptir.”

“İnsanlar yalnızca yaşamın amacının mutluluk olmadığını düşünmeye başlayınca, mutluluğa ulaşabilir.”

“İnsanlar yalnızca yaşamın amacının mutluluk olmadığını düşünmeye başlayınca, mutluluğa ulaşabilirler.”

“Zaman geçtikçe paraya tapmanın bir din konumuna yükseltildiğini anladı. Belki de tek gerçek din-gerçekten hissedilen tek din- olarak bu kalmıştı bize…”
“İnsanın tekrar tekrar okuduğu, aklının demirbaşları arasında yerini alan ve hayata bakışını değiştiren kitaplar vardır; göz atıp asla baştan sona okumadığı, bir oturuşta okuyup bir hafta sonra unuttuğu kitaplar da…”

“Dışarıdaki hayvanlar, bir domuzların yüzlerine bir insanların yüzlerine bakıyor; ama birbirlerinden ayırt edemiyorlardı…”

“Oynadığımız bu oyunda, kazanmak söz konusu değil ama bazı yenilgiler ötekilerden daha iyidir…”

“Belki de insan sevilmekten çok anlaşılmayı istiyordu…”

“İktidarın tadını alanların önemli bir kısmı, bu konumu kaybetmemek için deri değiştiren yılanlar gibi her gün başka kimliklere bürünürler…”

Artık saf aşk ya da tutku söz konusu değildi. Hiçbir duygu saf olamıyordu, çünkü her şeye korku ve nefret sinmişti. Kucaklaşmaları biɾ savaş, orgazmlarıysa biɾ zafer olmuştu. Bu, partiye indiɾilmiş biɾ darbeydi. Sevişmek siyasal bir eylemdi..

“Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar diğerlerinden daha eşittir.”

” İnsan üretmeden tüketen tek yaratıktır. Süt vermez, yumurta yumurtlamaz, sabanı çekecek gücü yoktur, tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz. Yine de, tüm hayvanların efendisidir. (Hayvan Çiftliği)

“Bağlılık, düşünmemek demektir, düşünmeye gerek duymamak demektir.  Bağlılık bilinçsizliktir.” (1984)

“Bilinçleninceye dek başkaldıramayacaklar, başkaldırmazlarsa da hiçbir zaman bilinçlenemeyecekler.” (1984)

“Özgürlük iki kere ikinin dört ettiğini söyleyebilmektir. Eğer buna izin verilirse gerisi kendiliğinden gelir.”

“İnsan insana nasıl hükmeder, Winston?” Winston, biraz düşünüp, “Acı çektirerek,” dedi.” (1984)

“Ağır koşullarda çalışmaktan, boğaz kavgasından, komşularla didişmekten, sinema, futbol, bira ve en önemlisi de kumar yüzünden kafalarını çalıştırmaya fırsat bulamıyorlardı. Onları denetim altında tutmak hiç de zor değildi.””Bize duymak istediklerimizi söyleyen kitapları severiz…” (1984)

“İnsanoğlu, kendinden başka hiçbir yaratığın çıkarını gözetmez.” ( Hayvan Çiftliği)

“Yaptığınız, söylediğiniz ya da düşündüğünüz her şeyi en ince ayrıntısına dek ortaya çıkabilirler ama gönlünüzün derinliğine, işleyişine, sizin bile bilmediğiniz o yere el uzatamazlar.” (1984)

Belki de deli dedikleri tek kişilik bir azınlıktır.Bir zamanlar dünyanın güneşin çevresinde döndüğüne inanmak nasıl delilik belirtisi olarak görüldüyse şimdi de geçmişin değiştirilemeyeceğine inanmak delilik belirtisi olarak kabul ediliyordu.Bu inancı bir tek kendisi taşıyor olabilirdi ve eğer öyleyse, o zaman delinin tekiydi.Ama deliliği pek dert etmiyordu, onu asıl ürküten yanılıyor olabileceğiydi.

 

Bunlar da ilgini çekebilir!

Benzer Yayınlar

YORUM YAP!

Close
Close