Uzun Yıllar Genç ve Güzel Görünmek İçin Bu 9 Basit Yöntemi Uygulayın

Güzellik sadece aileden miras kalan genetik bir olgu değil, aynı zamanda günlük rutininize de bağlı. Küçük alışkanlıklar, zamanla daha genç ve daha taze bir görünüm elde etmenize ve güzelliğinizi korumanıza yardımcı olabilir. İşte, uzun vadede etkileri sizi mutlu kılacak 9 ipucu!

1. Her Fırsatta Ayaklarınızı Yükseğe kaldırın.

Sağlıklı Kan Dolaşımı İçin Ayakları Duvara Yaslayın!
Sağlıklı Kan Dolaşımı İçin Ayakları Duvara Yaslayın!

Gün içerisinde fırsat buldukça ayak ve bacaklarınızı dinlendirmek ve kan akışını düzenlemek için bacaklarınızı yükseğe kaldırın. Bu uygulama, bacaklarınızda varis oluşmasını önler ve kan dolaşımını arttırır.

2. Dört Mevsim Güneş Kremi ve Güneş Gözlüğü

Her Mevsim Cildinizi Güneşten Koruyun
Her Mevsim Cildinizi Güneşten Koruyun

Bazılarınız için bu biraz garip gelebilir, ancak sadece sıcak havalarda değil kışın da cilde güneş koruyucu uygulamak önemlidir. Çünkü güneş ışınları her zaman var ve cildimize zarar verecek etkiye sahip. Araştırmalar, yıl boyu güneş kremi kullananların derisinin, kullanmayanlara göre % 24 daha yavaş yaşlandığını göstermiştir.

Ayrıca yine aynı nedenden dolayı, sadece yazın değil kışın da gözlerinizi güneş ışınlarından korumak için mutlaka güneş gözlüğü kullanmaya dikkat edin.

3. Boynunuzu Nemlendirmeyi İhmal Etmeyin

Boynunuzu Düzenli Olarak Nemlendirin
Boynunuzu Düzenli Olarak Nemlendirin

Boyun kısmı tıpkı göz çevresi gibi hassas ve ince bir deriye sahip olduğundan çabuk yıpranır. Bu nedenle her gün boynunuza nemlendirici uygulamanız erken yaşlanma belirtilerini önler ve uzun yıllar genç ve güzel görünmek için ihtiyacınız olan bakımı sağlar.

4. Her Zaman Yanınızda 1 şişe Su Taşıyın

Gençliğinizi Korumak İçin Bol Bol Su İçin
Gençliğinizi Korumak İçin Bol Bol Su İçin

Günde en az 8 bardak su içmenin ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuz. Ancak, sadece bilmek değil bunu alışkanlık haline getirmek gerekir. Nerede olursanız olun, yanınızda mutlaka bir şişe su olsun. Bu sayede her gördüğünüzde su içmeniz gerektiğini hatırlayacak ve daha fazla su içeceksiniz. Yıllarca genç ve güzel görünmek için bu önemli noktayı asla atlamamalısınız.

5. Saten Yastık Kılıfları Kullanın

Cilt Sağlığı İçin Saten Yastık Kullanın
Cilt Sağlığı İçin Saten Yastık Kullanın

Hiç yastığınızın yüzünüzde bıraktığı kırışıklıklarla uyandınız mı ya da karman çorman bir saçla? İpek ya da saten yastık kılıfı kullanırsanız, cildinizi ve saçınızı bu etkilerden koruyabilir ve her gün daha pürüzsüz bir ciltle uyanıp gençliğinizi uzun yıllar muhafaza edebilirsiniz.

6. Saçınızı Çok Sıkı Bağlamayın

Saçlarınızı Çok Sıkı Bağlamayın
Saçlarınızı Çok Sıkı Bağlamayın

Saçları geriye doğru çok sıkı bağlamak saçın kırılgan hale gelmesine neden olur ve saçlarınız zamanla iyice yıpranır. Bu da genç yaşta daha yaşlı ve bakımsız bir görünüm yaratır.

Saçlarınızı bağlamanız gerektiğinde mümkün olduğunca gevşek tutmaya çalışın ve lastik bant yerine spiral saç bandı kullanın.

7. Diş ipi ve Gargara kullanın

Genç ve Güzel Görünmek İçin Diş İpi ve Gargara Kullanın
Genç ve Güzel Görünmek İçin Diş İpi ve Gargara Kullanın

Çocukluğumuzdan beri günde iki kez dişlerimizi fırçalamamız gerektiği söylense de ne yazık ki parlak ve beyaz bir gülümsemeyi sürdürmek için sadece fırçalamak yeterli değil.

Her gece yatmadan önce gargara ve diş ipi kullanarak dişlerinizdeki plağı önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Ayrıca, altı ayda bir diş hekiminizi de ziyaret etmeyi unutmayın.

8. Cep Telefonunuzu Göz Hizasında Tutun

Cep Telefonunuzu Göz Hizasında Tutun
Cep Telefonunuzu Göz Hizasında Tutun

Plastik cerrahlar, son 10 yılda, 40 yaşın altındaki insanlarda sarkan çene ve boyun kırışıklıkları vakalarında artış olduğunu söylüyor.

Bunun sebeplerinden biri, kaslarımızı olumsuz etkileyen akıllı telefonumuza bakma şeklimiz. Telefonumuzu kurcalarken sürekli başımız öne eğik bir pozisyon alırız. Bu durum çene ve boyun kısmının kırışmasına neden olur. Bunu önlemek için telefonunuzu göz hizasında tutma alışkanlığı edinin; aynı zamanda bunu kitap okurken de uygulamaya dikkat edin.

9. Akıllı Telefonunuzu Yüzünüze Sürmeyin

Araştırmalar akıllı telefon ekranlarının tuvaletlerden 18 kat daha fazla bakteri içerdiğini göstermiştir. Bu bakteriler cilde zarar verir ve yaşlanmayı hızlandırabilir, bu nedenle genellikle düzenli olarak alkollü bir bezle telefonunuzu sık sık temizleyin. Bakterilere maruz kalmamak için kulaklık kullanmak da iyi bir seçenek olacaktır.

Uzun yıllar cilt sağlığınızı korumak ve yıllar sonra bile genç ve güzel görünmek için bu basit uygulamaları alışkanlık haline getirmeye çalışın.

Ayrıca okuyun: Boyun Kırışıklıkları İçin 6 Doğal Çözüm

11 Yorum

 1. ihmal ettiğimiz ama nasıl da önemli önemli konular bunlar.. Not alıp kendime hatırlatmam gerek sıkça. Özellikle de su içmeyi çok ihmal ediyorum. Hele ki kış aylarında unutuyorum Adeta.

  1. Hayatın yoğun temposu bazen kendimizi ihmal etmemize neden oluyor. Sağlıklı bir yaşam için kendimize biraz zaman ayırmalı, zaman yaratmalıyız 🙂

 2. Genç ve güzel görünmek için gerçekten de basit ve etkili öneriler sunmuşsunuz. Saten yastık kılıfının bu etkilerini bilmiyordum. İlginç bir bilgi öğrendim sayenizde. Teşekkürler bu güzel bilgiler için.

 3. Hepsini uygulamak biraz zor gibi.)Su ve güneş kremini hep uygularım ; şu saten yastık konusu çok dikkatimi çekti.
  Sabahları o yastık kırışığıyla uyanmak hepimizi sinir ediyor gerçekten.
  Bazen düşünüyorum da büyükannelerimizin ne güneş kremi vardı ve su şişeleri taşırlardı ama ileri yaşlarda bile pürüzsüzdüler.
  Ozon tabakası sorunu, kimyasallar, şehir hayatı derken bizler nesil olarak büyüklerimizden daha hızlı yıpranıyoruz.
  Tamamını yapamasam da en azından saten yastık ve saçı gevşek toplamayı uygulayacağım mutlaka.
  Keyifli ve bilgilendirici paylaşımınız için çok teşekkürler.
  Sevgiler

  1. Saten yastık kılıfları gerçekten bu konuda çok işe yarıyor. Mutlaka denemenizi öneririm. Büyükannelerimizin zamanında her şey doğaldı, sanırım uzun yıllar boyunca güzelliklerini muhafaza etmelerinin ana faktörü bu. Değerli yorumunuz ve ziyaretiniz için biz teşekkür ederiz 🙂

 4. Tavsiyeler çok güzel. Teşekkürler. Bana göre en önemlileri; yeterli oranda su almak ve teknolojik aletleri bilinçli kullanabilmektir. Sevgilerle.:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu