Gebelikte Tiroit: Hipertiroidi ve Hipotiroidi

Kadın tiroit hastalarında en önemli konu gebe olduklarında değişen hormon seviyeleridir. Normal tiroit hastalarının aksine sürekli değişen hormon seviyeleri nedeniyle ilaç tedavilerinde farklı düzenlemeler gerektiren gebe troid hastaları sürekli olarak bir endokrinolog gözetimi altında olmalıdır. Gebeliğin farklı dönemlerinde ve doğum sonrası dönemlerinde tiroit bezinin etkilenmesi nedeniyle anne ve bebek için ciddi problemler oluşabilmektedir. Normal bir gebenin geçirdiği hormonal değişikliklere ve metabolik gereksinimlere bağlı olarak iyot ihtiyacı artmaktadır. Az miktarda iyot eksikliği pek sorun yaşatmasa da yoğun iyot eksikliğinde hem anne hem de bebek etkilenmektedir.

Gebelik döneminde tiroit fonksiyonlarının ne durumda olduğunu öğrenmek için T3, T4 ve serbest T4 ölçümleri yapılmaktadır. Gebe tiroit hastası hem kadın doğum uzmanı kontrolünde hem de bir endokrinolog ya da iç hastalıkları uzmanının kontrolünde olmalıdır. Çünkü anne karnındaki bebekte 3. aydan sonra TSH hormonu normal değerlerinin altına inebilmektedir. Gebelikteki hipotroidi ve hipertroidi için bilinmesi gerekenler ise doktorlar tarafından hastaya anlatılmaktadır.

Hipotiroidi; Bayanlarda adet düzensizliği, aşırı kanama, göğüsten süt gelmesi ve tüylenme gibi sorunlara neden olmaktadır. Ayrıca ölü doğum, düşük ya da prematüre ile doğum riskleri de vardır. Eğer hipotroidi ilerlemiş aşamalarda ise gebelik oluşmayabilir. Bununla birlikte doğacak bebekte türlü olumsuzluklar görülebilir. Özellikle zeka geriliği bu gibi durumlarda en yaygın risklerdendir. Bu nedenle gebeliğin 8 ile 12. Haftası ve 20. Haftasında TSH ölçümü yapılmalıdır. İlaç dozu en baştan düzenlenerek gebeliğin ilk haftasından itibaren anne ve bebek kontrol altında olmalıdır.

Hipertroidi; Troid hormonları olan serbest T3 ve serbest T4 artar, TSH ise normalin altında kalmaktadır. Gebelik düşünenler ise öncelikle hastalığın tedavisini yaptırmalıdır. Hipertiroidi, adet düzensizliğine neden olmakla beraber, gebelikte aşırı yorgunluk, halsizlik, çarpıntı, terleme, titreme, aşırı sinir ve iştah kontrolsüzlüğüne neden olabilir. Ultrasonografi ile bebeğin gelişimi kontrol altında tutulmalıdır.

2 Yorum

  1. BU KONU ÇOK ÖNEMLİ GERÇEKTEN. BÖYLE GÜZEL YAZILAR İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. HAMİLELER BU DEĞERLERE ZAMAN ZAMAN BAKTIRMALI.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu