Formda Kalmak İçin Evde Yapılabilecek 7 Egzersiz

Egzersiz, genel sağlık için son derece önemlidir. Hatta sağlık ve kilo birbiriyle yakından ilişkilidir. Kişinin vücut kitle indeksi olması gerekenin üstündeyse, hipertansiyon, diyabet, kolesterol ve kardiyovasküler problemler gibi çeşitli rahatsızlıklar yaşama olasılığı yüksektir. Kilo vermek ve formda kalmak için de egzersiz birincil faktörlerdendir.

Kilo vermek için dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden biri sağlıklı beslenme ve diğeri de düzenli egzersiz yapmaktır. İkisi arasındaki denge son derece önemlidir.

Egzersizin kilo vermenin yanı sıra birçok faydası vardır. Egzersiz ruh halinizi iyileştirir, kemiklerinizi güçlendirir ve birçok kronik hastalık riskini azaltır. Elbette egzersiz için mutlaka spor salonuna gitmek ya da mutlaka dışarıda olmak gerekmiyor. Sağlıklı kilo vermek ve formda kalmak için evde yapılabilecek egzersizler de var.

Kilo Vermek ve Formda Kalmak İçin Evde Yapılabilecek Egzersizler Nelerdir?

Burada size evde uygulayabileceğiniz ve kendinizi daha güçlü, daha fit ve daha sağlıklı hale getirebileceğiniz en iyi ve popüler 7 egzersiz programından bahsedeceğiz…

1. Yürüyüş

Formda Kalmak İçin Egzersizler: Evde Yürüyüş

Yürümek, en iyi kilo verme egzersizlerinden biri olarak kabul edilir. Hızlı bir tempoda yürümek, kalori yakmak için harika bir egzersizdir. Eklemlerinize minimum baskı uygulayan ve günlük aktivitelerinize dahil edilebilen bir egzersiz programı.

Birçok araştırmaya göre, 70 kg’lık bir birey, 6,4 km / saat hızla yürürken 30 dakika başına yaklaşık 167 kalori yakıyor. Haftada 3 kez 50-70 dakika yürüyerek bireyin vücut yağlarını ortalama %1,5, bel çevresini ise 2,8 cm azaltabildiği de görülüyor.

Bir yürüyüş bandı bu konuda oldukça yardımcı olacaktır, ancak ekipmansız da, örneğin evin koridorunu da yürüyüş parkuru olarak değerlendirebilirsiniz. Elbette bunu dışarıda yapmak çok daha etkili olacaktır fakat öyle bir zamanınız yoksa evde egzersiz programınıza yürüyüşü bu şekilde dahil edebilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Yürüyüşün Faydaları Nelerdir? Yürümenin 15 Kanıtlanmış Faydası

2. Burpee

Formda kalmak için burpee egzersizi

 Burpee en iyi yağ yakma egzersizlerinden biridir. Tüm vücut kaslarını çalıştırarak hızlı ve sağlıklı bir şekilde yağ yakmak, direnç kazanmak ve vücudu şekillendirmek için bir dizi hareketin bir arada yapıldığı bir egzersiz türüdür. Daha fazla detay için Burpee Nedir? | Burpee Egzersizleri Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

3. İp atlama

Evde İp Atlama Egzersizi

Atlama egzersizi, kas gücünüzü arttırır, metabolizmayı hızlandırır ve kısa sürede çok sayıda kalori yakmanıza yardımcı olur. Ayrıca, depresyon ve kaygıyı hafifleten bir egzersiz türüdür. Herkesin kendine özgü bir vücudu vardır ve bu da süreçten farklı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Ancak, ip atlama egzersizi yaklaşık olarak saatte 1300’e yakın kalori yakmanızı sağlar.

4. Plank

Plank ile formda kalma

Plank Pozu veya Plank egzersizi, en etkili tüm vücut egzersizlerinden biridir. Plank’ın en büyük avantajı, vücuttaki ana kas gruplarının çoğunu hedef almasıdır. Tüm kas ve kemikleri güçlendirmesinin yanı sıra, vücuttaki fazla yağların ve kalorilerin hızla yakılmasına yardımcı olur. 

Basit ve kolay gibi görünen ancak oldukça yorucu ve yoğun bir egzersizdir. Plank egzersizi, farklı kas ve vücut alanlarını hedefleyen farklı varyasyonlara sahiptir. Her varyasyon çok faydalıdır ve temel gücünüzü, vücut dengenizi, dayanıklılığınızı ve duruşunuzu geliştirmeye devam eder. 

Daha fazla detay: Plank Hareketi ile Zayıfla, Sıkılaş, Forma Gir!

5. Şınav

Evde Şınav Çekerek Formda Kalma

Şınav, en popüler egzersizlerden biridir ve herhangi bir zamanda, her yerde ve herkes tarafından yapılabilen bir egzersizdir. Şınav kalori yakan enerji uyguladığı için kilo verme konusunda oldukça yararlıdır.

Şınav egzersizi ayrıca göğsünüze, omuzlarınıza, sırtınıza, bisepsinize ve trisepsinize odaklanır. Çekirdek kaslarınızı güçlendir ve vücudunuzu fiziksel olarak stabil ve sağlıklı hale getirir.

6. Çömelme

Evde egzersiz yaparak formda kalma: Çömelme egzersizi

Çömelme egzersizleri, kas güçlendirme egzersizleri olarak bilinir. Bu egzersizin temel amacı, vücudun alt kısmını iyileştirmektir. Çömelme egzersizleri kalori yakmaya yardımcı olur ve vücudun alt kısmında yağ birikmesini önler. Bu egzersiz hareketliliğinizi ve dengenizi geliştirmenize de yardımcı olur.

7. Yoga

Evde yoga ile formda kalmak

5000 yıllık bir transkripsiyon olan Yoga’nın etkili bir kilo verme terapisi olduğu kanıtlanmıştır. Rishis ve Brahmans tarafından geliştirildiğine inanılıyor ve 5 temel prensibi var: Egzersiz, Diyet, Nefes Alma, Gevşeme ve Meditasyon.

Yoga ve sağlıklı beslenmenin kombinasyonunun, vücudunuzu ve zihninizi sağlıklı tutmanın yanı sıra kilo vermeye yardımcı olduğu için faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda vücudunuzla olan farkındalığınızı ve ilişkinizi geliştirir.


  • Sadece egzersizle kilo vermek ve formda kalmak mümkün mü? Kilo kaybı, düzenli egzersiz ve uygun diyetin bir kombinasyonudur. İstenilen sonuçları elde etmek için her ikisine de sıkı sıkıya uymanız önemlidir.
  • Sonuçları görmek için ne sıklıkla çalışılmalıdır? İyi bir forma girmek için düzenli olarak egzersiz yapın. Arada bir yerine haftada en az 2-3 kez egzersiz yapmanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu