Fit olmak fit kalmak | Fit olmak esasen bir yaşam biçimidir!

Kilo vermek yada kilonuzu korumak, istediğiniz her ne ise, bu kısa süreli diyetlerle ya da antrenman programlarıyla ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Eğer istediğiniz sadece kilo vermekse amacınıza ulaşabilirsiniz belki. Fakat kilonuzu korumak çok farklı bir olay. Diyetler ve antrenmanlarla bir şekilde amacınıza ulaştınız, haziran ayı geldi ve gayet fitsiniz, bu harika. Peki ya eylül ayında neden eski kilolarınızı hatta daha fazlasını geri alırsınız?

Çok basit ! Çünkü siz kilo vermeye çalıştınız ve başardınız ama asıl olan bunu korumaktı. Bunun için de yazımın başında belirttiğim gibi bu işi bir hedef olarak görmektense, yaşam biçimi haline getirmek önemli olan.

Üzülmeyin, bu imkansız değil, hatta zor bile değil. Yazımın devamında fit kalmanın sırlarını sizlerle paylaşacağım.

Fit Olmak ve Fit Kalmanın Püf Noktaları

1) Kilo vermek için  çok fazla kalori düşürmeyin ve kas kütlenizi koruyun !

Az kalorili dönemsel ve ağır diyetler sizi belli bir noktaya kadar götürmüş olsa da, kendinizi aç ve bitkin hissetmenize neden olur. Bunun yanı sıra kas kütlenizde de büyük düşüşler yaşanır.
Ben kilo vermek istiyorum, amacım kas yapmak değil‘ dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Ancak, amacınız kas yapmak olmasa bile, kaslarınız kilo verme konusunda da büyük önem taşıyor. “Ne kadar kas , o kadar günlük  yakılan kalori.”

Evet kilolar verildi gayet fitsiniz ve ‘amacıma ulaştım’ diyerek antrenmanları bırakıyorsunuz. Diyeti bırakmadığınızı yalnızca antrenmanları bıraktığınızı düşünelim;
Vücudunuza eskisi kadar kalori alıyorsunuz fakat hiç antrenman yapmadığınızdan dolayı bu size kilo olarak geri dönüyor ve hatta daha kötüsü, tamamı  yağ olarak dönüyor. Yalnızca vermiş olduğunuz kiloları almakla kalmayıp bir de yağ oranınız arttığından aynadaki görüntünüz de bozulmuş oluyor.

Bu yüzden günlük yaktığınız kaloriyi arttırmak ve kas kaybetmemek için kaslarınıza gereken önemi vermelisiniz. Bunu şu şekilde sağlayabilirsiniz;

  • Ağırlık çalışın !Ağırlık çalışarak yalnızca kaslarınızı korumakla kalmaz, kas kütlenizde artış da sağlayabilirsiniz. Bu çalışmalar esnasında yakacağınız kaloriler hiç de azımsanmayacak derecede. Bunun yanı sıra farklı spor ve egzersizler de deneyebilirsiniz.( fit olmak için egzersizler yazımıza göz atın). En azından her gün yapacağınız tempolu yürüyüşlerin bile çok faydası olacaktır.
  • Protein alın !Her şeyden önce proteinler acıkmayı geciktirerek fazla yemeden uzak tutar. Bunun yanı sıra diyet dönemlerinde vücudun her zamankinden daha fazla proteine ihtiyacı vardır.
  • Karbonhitrat tüketiminizi kontrol altında tutun !Mümkünse akşam beşten sonra karbonhidrat tüketmeyin. Vücudunuz enerjisini önce karbonhidratlardan, karbonhidrat bulamadığında ise yağları yakarak enerji sağlar. Bu yüzden ne kadar az karbonhidrat, o kadar fazla yağ yakımı…

Tüm bu saydıklarımızdan dolayı tekrar tekrar söylemekte fayda var; ” Fit olmak bir  hedef değil, yaşam biçimidir.”  Başarıya ulaşmak sizi yanıltmasın, asıl önemli olan onu korumaktır.

2) Ne kadar yediğinizi unutup, Ne yediğinize odaklanın !

Diyet yapmak aç kalmak değil, aksine vücudu doyurmaktır.”  Vücudumuzun günlük rutinlerini yerine getirebilmesi için çeşitli besinlere ihtiyacı vardır ve ne yazık ki günümüzde birçok insan bedenini beslemek yerine yalnızca midesini doldurmaktadır ! Biraz daha açacak olursak sadece doymak için yemek yemektedir.

Bu oldukça yanlış bir metot olup bunun aksine vücudumuzun ihtiyaçları doğrultusunda beslenmeliyiz ve bunun karışılığında vücudumuz bize fit olmanın yanı sıra sağlıklı, dinç, dinamik  olarak da teşekkürlerini sunacaktır. Midenize gereken önemi verin ve ona çöp kutusu muamelesi yapmayı bırakın! Nasıl mı? Şöyle ki;

• Yediğiniz miktarları değil, kalorileri sayın

• Günü boş kalorilerle değil, doğru besin ve yeteri kadar protein, mineral ve vitaminler alarak sonlandırın.

• Belki klişe olacak ama şeker ve basit karbonhidratlardan yani her türlü hamur işi, şekerli kahvaltılık gevrekler, meşrubatlar vs. basit karbonhidratlar olup vücutta gereksiz yer işgal etmekte ve fayda sağlamadığı gibi yüksek kalori içermektedir.

• Yağlar! Yeteri kadar sağlıklı yağ alın. Yanlış duymadınız yağ alın dedim zira yağ almadan yağ yakamazsınız! Yağ dediysem bu tabi ki trans yağlar, işlem görmüş yağlar değil. Yalnızca doğal yağlar ve sadece ihtiyacınız olduğu kadar. Her şeyin olduğu gibi yağlarında fazlası zararlıdır.

• Bol miktarda sebze tüketin! Sebzelerin kalorileri yok denecek kadar az olduğu gibi çeşitli vitamin ve mineraller sayesinde de vücudu zinde tutarlar.

3) Stresi, doğru beslenerek azaltın ve sizi ele geçirmesine izin vermeyin !

Doğru beslenen ve düzenli spor yapan bireylerin, yapmayanlara kıyasla daha stressiz bir yaşam sürdükleri araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ancak tüm bireylerin zaman zaman da olsa stresli dönemleri olmaktadır. Bu dönemlerde her ne kadar doğru olmasa da vücutta ” Abur cubur ” ya da ” tatlı ” yeme ihtiyacı uyanır, yada biz öyle yorumlarız.

Bu oldukça yanlış bir davranış olur ve yediğimiz o  tatlı, pasta, börek gibi yiyecekler bizimle savaşır… Tüm bu basit karbonhidratlar, içerisindeki etken maddeler sayesinde yedikçe yememizi sağlar. Yediğimiz halde kan şekerimizi yükselterek tekrar yeme isteği uyandırır ve kesinlikle mümkün olduğunca uzak durulması gerekenler arasındaki en önemli maddelerdendir.

4) Kararlı Olun ! Dönem dönem diyetinizi değiştirmek yerine,  aynı temel gıdalara yönelin !

Kararlı olun! Amacınız kilo vermek ya da kas yapmakmış fark etmez, bu uzun soluklu bir çalışmadır. Yani vücudunuz iki gün sağlıklı beslendiğinizde nasıl yağ yakmıyorsa, arada kaçamak yaptığınızda da yağ depolamayacaktır. İşin sırrı da bu zaten.

Haftada bir gün veya bir öğün, abartmamak kaydıyla tabi, kendinizi ödüllendirin. Çünkü çok sıkı bir diyeti uzun süre yapamazsınız. Ne kadar severek ve istekli yaparsanız, sonuç da o kadar tatmin edici ve ömürlü olacaktır. Bence bu yalnızca diyet için değil hayatın her evresinde böyledir.

İLGİLİ: 1-3 Ayda Nasıl Fit Olunur ? Fit Mi Olmak İstiyorsunuz? Buyurun Öyleyse!

Mesela her gün brokoli ya da tavuk yemeyin. Her şeyden önce besinleri tanıyın, besin değerlerine odaklanın.” Bugün 50 gram protein eksiğim var 250 gram biftek yemek zorundayım” diye düşünmeyin. Kararında yemeyi de öğreneceksiniz programınıza sadık kalarak.

Ayrıca biftekten bıktıysanız! balık yiyin, ciğer yiyin, tavuk vs. yiyin. Besinleri tanıdıkça, böyle farklılıklar oluşturma konusunda da ilerlemiş olacaksınız. Unutmayın ” Fit olmak Yaşam biçimidir.” Önemli olan yaptığınız diyet yada sporu bir görev gibi düşünmeyip birlikte yaşamayı öğrenmenizdir.

5) Ne yediğinizi ve ne kadar ilerlediğinizi takip edin !

Her şeyden önce besinleri tanıyın. Bunun yanı sıra bir mutfak terazisi alarak yediğiniz besinlerin gramajını kontrol altında tutarak ne kadar kalori aldığınızın takibini de daha rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz. Günlük haftalık ya da aylık olarak aldığınız proteinleri, karbonhidratları, yağları not almanızda yarar var.

Yine aynı şekilde haftalık veya aylık olarak vücut ölçülerinizi ve kilonuzu da not almalısınız. Bunun birçok açıdan faydası var.

Düşünsenize, olumlu yönde gidişatınızı görerek azalmış olan motivasyonunuzu arttırabilir, hedefinize daha kararlı ve sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz değil mi? Aksi olduğu durumlarda ise daha önceden not aldığınız besin değerleri üzerinde oynama yaparak, daha yararlı bir yol çizebilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

2 Yorum

  1. Keyifli, dolu dolu bir içerik. Çok beğendim.”Fit olmak bir yaşam biçimidir” kesinlikle çok doğru bir söz.

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı