Fit Bir Vücut İçin Yapmanız Gereken Egzersizler

Fit bir vücut sahibi olmanın sadece yediğimize içtiğimize dikkat etmekle olmayacağını artık hepimiz biliyoruz. Zira yediğine içtiğine dikkat eden bir insan yağdan kaybetse de, sarkan vücut bölgeleri sıkı kaslara dönüşmez ve bu da fitlik algısıyla uzaktan yakından alakalı  değildir.

Ama maalesef kadınların ve erkeklerin düşüncesine baktığımızda, kafalarda yatan fit olmak algısında, çok daha aykırı şeylerle karşılaşıyoruz. Örneğin kadınların fit olmak algısı Temel reisin karısı ‘Safinaz’ kadar ince olmak; erkeklerin fit olmak algısı ise ‘Terminatör’ kadar kaslı olmak olabiliyor.

Öyleyse fit kelimesinin gerçek açılımını kısaca vurgulayalım ve hemen egzersizlere geçelim.

”FIT” kelimesinin açılımı;

Freguensy; yaptığınız egzersizin sıklığı
Intensıty; egzersizlerinizin içeriği
Time; egzersiz süreniz.

Fit bir vücut için fazla kilolardan kurtul!
Fit bir vücut için fazla kilolardan kurtul!

Bugün, zayıflamak ya da fit bir vücut isteyen sevgili okurlarımız için eğlenceli ve sıkıcı olmayan egzersizler seçtik zira hayat zaten yeterince sıkıcı öyle değil mi? Bir de egzersizlerimiz sıkıcı olmasın bari.

Size önereceğimiz egzersiz programını karışık bir pakete  dönüştürerek günlük setlerle uygulayabileceğiniz gibi, dilerseniz her gün bir hareketi de tercih edebilirsiniz.

Yürüyüş… (Jogging)

‘Bu muydu’ demeyin öyle hemen… Zira gerek sağlık uzmanlarının gerekse spor antrenörlerinin ve dahi koçların fit bir vücut için en çok önerdiği egzersizlerdendir yürüyüş. Yürüyüş yapmak herkes için kolay, yapılması masrafsız bir aktivitedir.

Günlük olarak yapacağınız sadece yarım saatlik, orta dereceli ya da tempolu bir yürüyüş ile midenizde bulunan tam altı dilim ekmeği yakabilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Düzenli yürüyüş demek sağlıklı bir kalp ve düzgün kondisyon demektir.

Yürüyüşünüzü ister dışarıda, isterseniz evdeki koşu bandınızda yapabilirsiniz. Dışarıda yapılacak yürüyüşlerin size  getirisi daha çok temiz hava ve daha kaliteli oksijen olurken, yürüyüş bandı ise vakti olmayanlar açısından tercih edilebilir bir yöntem.

Yürüyüş-Koşu
Yürüyüş-Koşu

Şınav Çekerek Tüm Üst Vücut Kaslarınızı Çalıştırın!

Şınav çekmek ilk başlarda zor gelebilir ama yaptıkça kollarınız güçlenecek ve daha kolay şınav çektiğinizi göreceksiniz. Her gün belirli set sayısıyla başlayabilir ve arttırabilirsiniz. Eğer standart şınav size zor geliyorsa daha kolay olan üçgen şınavı da deneyebilirsiniz.

Şınav
Şınav

Üçgen Şınav

Kollarınızı dirsekten bükerek 180 derece yere dayayın ve parmaklarınızın tümünü birbirine kelepçeleyerek birleştirin. Şınav çekmeyi bir de bu yol ile deneyin. Ne kadar keyifli ve nispeten kolay olduğunu göreceksiniz.

Üçgen Şınav
Üçgen Şınav

Çömelme Hareketi ile Hem Sırt Kaslarınızı Hem de Tüm Vücudunuzu Çalıştırın

Çömelme Hareketi
Çömelme Hareketi

Çömelme hareketini ister ağırlıklarla isteseniz de ağırlıksız olarak yapabilirsiniz.

Öncelikle altınızda hayali bir tabure bulunduğunu hayal edin ve kollarınız açık sırtınız öne doğru hafifçe eğimli bu hayali taburenin üzerine oturuyormuş gibi çömelmeye başlayın.

Bu şekilde elinize su dolu şişeler alarak kollarınızı indirip kaldırabilirsiniz.

Mekik ve Şınav Yerine Kıvrılma Hareketi ile Fitleşin!

Kıvrılma hareketini düzenli bloklarla yaptığınızda karın kaslarınız çalışıyor ve aynı zamanda yağ yakıyorsunuz. Yere yatın ve bacaklarınızı birleşik şekilde dizlerinizden bükün.

Tüm vücudunuz; başınız, enseniz, topuklarınız, kollarınız, avuçlarınız yere yapışıkken sadece karın kısmınızdan sırta akan kısmı havalandırarak yere geri yapıştırın ve bu hareketi 10’lu bloklar şeklinde tekrarlayın.

Dips Yaparak Kollarınızı Güçlendirin!

Dips yapmak için pahalı spor salonlarına kucak dolusu para ödemenize gerek yok. Pek ala evde pilates topu ya da sağlam bir bara veya sandalyeye oturarak da dips yapabilirsiniz.

Yapmanız gereken sadece şu; sandalyenin ucuna oturarak kollarınızı sandalyenin iki yanına dayayıp tam kol gücü alın ve sonrasında poponuzu yere doğru boşluğa bırakın ve kollardan güç alarak vücudu aşağı itin. Sonrasında da yine koldan güç alarak vücudu yukarı itin.

Bu sayede fit ve güçlü kollarınız olacak.

Dips
Dips

Müziği Son Ses Açın Ve Step Yapın!

Step yapmak çok eğlenceli olduğu kadar hatırı sayılır değerde de kalori yaktıran egzersizlerdendir. Evde step tahtanız olmayabilir. Ansiklopedileri üst üste koyarak ve sabitleyerek üzerine çıkabilirsiniz.

Hatta isterseniz internetten step videoları açarak gruplarla sinerjik bir şekilde step hareketlerini yapabilirsiniz. Adım adım inin çıkın yeter.

Step
Step

Yüzme Hareketi Her Derde Deva

Pilates topunu karnınızı hizalayacak şekilde yüz üstü altınıza alın, kollarınız, bilekleriniz dik olarak yere sabit. Şimdi yüzüyor gibi bacaklarınızı teker teker indirip kaldırın. Göreceksiniz ki karın ve tüm alt bacak kaslarınız çalışacak. İyice yorulana kadar bu hareketi tekrarlayın. Biraz dinlenip tekrar başlayın.

Fit Bir Vücut İçin Zıplayın ve Mutlu Olun!

Zıplayarak hem tüm fazla enerjinizi boşaltabilir hem de eğlenceli bir şekilde kilo kaybedebilirsiniz. Zıpladığınızda tüm vücut kaslarınız çalışır. Yerde, sokakta, bahçenizde, yatağınızın üzerinde, çimler üzerinde zıplayabilir, basket oynayabilir ya da ip atlayabilirsiniz.

zıpla
Zıplamak

Fit Vücut Ölçüleri Nasıl Olmalı ?

Araştırmalara göre boyunuz ile kg değeriniz arasında en az 8 -10 sayı fark olmalıdır. Ya da kilo – boy ideal hesaplaması için şu formülü de kullanabilirsiniz.

Boy – 150 = elde edilen sayı 4’e bölünür. Ve çıkan sayı boydan çıkarılır. son olarak elde ettiğiniz sayıdan da 100 çıkarılmalıdır. Bu işlemin sonucu sizin ideal kilonuzu gösterir. Bir diğer formül; kilo/boy metre kare hesabıdır. Bu formülde çıkması gereken ideal sonuçsa 18.5 -25 olmalıdır. Egzersizleri düzenli olarak yapın ve kısa sürede fit bir vücut nasıl olur siz de görün…

Ayrıca fit olmakla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz konuyla ilgili diğer makalelere aşağıda verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

1-3 Ayda Nasıl Fit Olunur?

— Fit olmak fit kalmak | Fit olmak esasen bir yaşam biçimidir!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı