Fit Bir Vücut İçin Yapmanız Gereken Egzersizler

Fit bir vücut için sadece yediğimize içtiğimize dikkat etmek yeterli değildir. Zira yediğine içtiğine dikkat eden bir insan yağdan kaybetse de, sarkan vücut bölgeleri sıkı kaslara dönüşmez ve bu da fitlik algısıyla uzaktan yakından alakalı  değildir.

Kadınların ve erkeklerin fit olmak algısı bazen abartılı olabiliyor. Mesela kadınlar, fit olmak denince 0 (sıfır) beden olarak tabir edilen incecik bir görünüm düşlerken; erkekler ise ‘Terminatör’ kadar kaslı olmak algısına sahip olabiliyor. Peki bu durum fit vücut için yeterli mi?

Sağlıklı bir görünüme kavuşmak sadece sağlıklı bir yaşam tarzı ile mümkündür. Zayıf olmak ya da aşırı kaslı olmak demek bedenin sağlıklı ve fit olduğu anlamına gelmez. Denge çok önemlidir.

Dengeli, sağlıklı ve ideal bir kiloya sahip olup olmadığınız konusunda vücut kitle indeksi hesabı size fikir verebilir.

Sağlıklı, ideal kilo için diğer faktörlerle birlikte egzersiz yapmanın önemini de belirtmiştik. Bugün, sevgili okurlarımıza fit vücut için yapılabilecek egzersizlere değineceğiz…

Şimdi öncelikle fit kelimesinin gerçek açılımını kısaca vurgulayalım.

“FIT”

Freguensy; yaptığınız egzersizin sıklığı
Intensıty; egzersizlerinizin içeriği
Time; egzersiz süreniz.

Fit bir vücut için fazla kilolardan kurtul!

Fit Bir Vücut İçin Egzersizler

Yürüyüş… (Jogging)

Yürüyüş-Koşu
Yürüyüş-Koşu-Fit vücut egzersizleri

‘Bu muydu’ demeyin öyle hemen… Gerek sağlık uzmanlarının gerekse spor antrenörlerinin fit bir vücut için en çok önerdiği egzersizlerdendir yürüyüş. Yürüyüş yapmak herkes için kolay ve yapılması masrafsız bir aktivitedir.

Günlük olarak yapacağınız sadece yarım saatlik, orta dereceli ya da tempolu bir yürüyüş ile midenizde bulunan tam altı dilim ekmeği yakabilirsiniz. Düzenli yürüyüş demek sağlıklı bir kalp ve düzgün kondisyon demektir.

Yürüyüşünüzü ister dışarıda, ister evdeki koşu bandında yapabilirsiniz. Dışarıda yapılacak yürüyüşlerin size  getirisi, daha çok temiz hava ve daha kaliteli oksijen olurken, yürüyüş bandı ise vakti olmayanlar açısından tercih edilebilir bir yöntem.

Ayrıca okuyun: Yürüyüşün Faydaları Nelerdir? Yürümenin 15 Kanıtlanmış Faydası

Şınav Çekerek Tüm Üst Vücut Kaslarınızı Çalıştırın!Fit Bir Vücut İçin Egzersizler- Şınav

Şınav ile fit bir vücut

Şınav çekmek ilk başlarda zor gelebilir ama yaptıkça kollarınız güçlenecek ve daha kolay şınav çektiğinizi göreceksiniz. Her gün belirli set sayısıyla başlayabilir ve arttırabilirsiniz. Eğer standart şınav size zor geliyorsa daha kolay olan üçgen şınavı da deneyebilirsiniz.

Üçgen Şınav ile Fit Bir Vücut

Kollarınızı dirsekten bükerek 180 derece yere dayayın ve parmaklarınızın tümünü birbirine kelepçeleyerek birleştirin. Şınav çekmeyi bir de bu yol ile deneyin. Ne kadar keyifli ve nispeten kolay olduğunu göreceksiniz.

Üçgen Şınav
Üçgen Şınav

Çömelme Hareketi ile Hem Sırt Kaslarınızı Hem de Tüm Vücudunuzu Çalıştırın

Fit Vücut İçin- Çömelme Hareketi
Çömelme Hareketi

Çömelme hareketini ister ağırlıklarla isteseniz de ağırlıksız olarak yapabilirsiniz.

Öncelikle altınızda hayali bir tabure bulunduğunu hayal edin ve kollarınız açık sırtınız öne doğru hafifçe eğimli bu hayali taburenin üzerine oturuyormuş gibi çömelmeye başlayın.

Bu şekilde elinize su dolu şişeler alarak kollarınızı indirip kaldırabilirsiniz.

Mekik ve Şınav Yerine Kıvrılma Hareketi ile Fitleşin!

Kıvrılma hareketini düzenli bloklarla yaptığınızda karın kaslarınız çalışıyor ve aynı zamanda yağ yakıyorsunuz. Yere yatın ve bacaklarınızı birleşik şekilde dizlerinizden bükün.

Tüm vücudunuz; başınız, enseniz, topuklarınız, kollarınız, avuçlarınız yere yapışıkken sadece karın kısmınızdan sırta akan kısmı havalandırarak yere geri yapıştırın ve bu hareketi 10’lu bloklar şeklinde tekrarlayın.

Dips Yaparak Kollarınızı Güçlendirin!

Fit Bir Vücut İçin Egzersizler- Dips

Dips yapmak için pahalı spor salonlarına kucak dolusu para ödemenize gerek yok. Pek ala evde pilates topu ya da sağlam bir sandalye kullanarak da dips yapabilirsiniz.

Yapmanız gereken sadece şu; sandalyenin ucuna oturarak kollarınızı sandalyenin iki yanına dayayıp tam kol gücü alın ve sonrasında poponuzu yere doğru boşluğa bırakın ve kollardan güç alarak vücudu aşağı itin. Sonrasında da yine koldan güç alarak vücudu yukarı itin.

Bu sayede fit bir vücudunuz ve güçlü kollarınız olacak.

Müziği Açın Ve Step Yapın!

Fit vücut için egzersiz- Step

Step yapmak eğlenceli olduğu kadar hatırı sayılır değerde kalori yaktıran egzersizlerdendir. Evde step tahtanız olmayabilir. Ansiklopedileri üst üste koyarak ve sabitleyerek üzerine çıkabilirsiniz. Hatta isterseniz internetten step videoları açarak gruplarla sinerjik bir şekilde step hareketlerini yapabilirsiniz.

Fit Bir Vücut İçin Yüzün

Yüzme tüm vücut sağlığı için en etkili aktivitelerdendir ve fit bir vücuda sahip olmak için en iyi egzersizler arasındadır. Bu nedenle yüzmeye mutlaka vakit ayırın.

Eğer imkanınız yoksa, yüzme hareketlerini evde de yapabilirsiniz 😉

Pilates topunu karnınızı hizalayacak şekilde yüz üstü altınıza alın, kollarınız, bilekleriniz dik olarak yere sabit. Şimdi yüzüyor gibi bacaklarınızı teker teker indirip kaldırın. Göreceksiniz ki karın ve tüm alt bacak kaslarınız çalışacak. İyice yorulana kadar bu hareketi tekrarlayın. Biraz dinlenip tekrar başlayın.

Fit Bir Vücut İçin Zıplayın!

Fit Bir Vücut İçin Yapmanız Gereken Egzersizler 1

Zıplayarak hem fazla enerjinizi atabilir hem de eğlenceli bir şekilde kilo kaybedebilirsiniz. Zıpladığınızda tüm vücut kaslarınız çalışır. Yerde, sokakta, bahçenizde, yatağınızın üzerinde, çimler üzerinde zıplayabilir, basket oynayabilir ya da ip atlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu