Fesleğenin Faydaları/Neden Evde Fesleğen Yetiştirmelisiniz?

Fesleğenin faydaları nelerdir? Yapraklarından çiçeklerine kadar, fesleğen bitkisinin her kısmı hastalıkların önlenmesi ve daha sağlıklı bir bedene sahip olmanızı sağlayan çeşitli faydalı bileşenler içerir. [1] 100 gramında sadece 22 kalori olan fesleğen, A, C ve K vitaminleri ile manganez, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum ve omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere bir çok besin maddesine sahip düşük kalorili bir bitkidir.

Fesleğenin anti-oksidasyon özelliklerinden dolayı yüksek kolesterol, astım ve artrit gibi serbest radikallerin neden olduğu çeşitli hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır. Ayrıca, depresyonla mücadelede oldukça etkili olup stresten kurtulmanıza yardımcı olur.

Not: Bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, sürekli kullandığınız bir ilaç varsa, beslenmenize fesleğen eklemeden önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Fesleğenin Faydaları

Fesleğen Faydaları
Fesleğen Faydaları

1. Soğuk algınlığına iyi gelir

Fesleğen, ateş ve soğuk algınlığının tedavisinde mucize bir doğal ilaç olarak kabul edilir. Fesleğen içeriğindeki çeşitli bileşenler, mukusun harekete geçmesine yardımcı olur, böylece tıkalı solunum yolları temizlenir. Bu nedenle özellikle bronşit ve astım gibi çeşitli solunum problemleri için etkili bir tedavi olarak kullanılır.

Soğuk algınlığı ve ateş için taze fesleğen yapraklarını kaynatıp içmek hastalığın kısa sürede vücudu terk etmesine yardımcı olur.

2. Öksürüğü hafifletir

Öksürük şuruplarının bazı yan etkileri vardır. Bu zararlı yan etkilere maruz kalmamak için aynı görevi gören fesleğeni kullanabilirsiniz. Fesleğen yapraklarını 10 dakika kaynatıp için.

Öksürükten kaynaklı boğaz ağrısı için bu su ile gargara yapmanız da oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca fesleğeni kaynattıktan sonra buharını solumanız hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlar.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Taze fesleğen yapraklarını düzenli olarak tüketmek bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar. Çalışmalar, fesleğende bulunan çeşitli kimyasal bileşenlerin, enfeksiyonla mücadele için antikorlar üretimini geliştirebileceğini göstermektedir.[2] En etkili sonuçlar için kurutulmuş olanlardan ziyade taze fesleğen kullanılması tavsiye edilir.

4. Strese iyi gelir

Fesleğenin faydaları arasında anti-stres özelliği de bulunmaktadır. Fesleğen bedenin farklı stres türleriyle başa çıkmasına yardımcı olduğu gibi zihinsel sağlığı da teşvik eden bir ‘adaptojen’ ya da anti-stres maddesi olarak da bilinir. Bazı sağlık uzmanları stresle ilgili rahatsızlıkların hissedilmesini önlemek için her gün fesleğen yaprağı çiğnenmesini tavsiye ederler.

5. Göz sağlığını korur

Sadece 100 gram taze fesleğen yaprağı günlük A vitamini vitamini ihtiyacınızı karşılayabilir. A vitamini antioksidan özelliklere sahiptir ve göz sağlığı için önemlidir.

Taze fesleğen suyu, genellikle A vitamini eksikliğinden kaynaklanan gece körlüğü gibi problemler için etkili bir bitkisel ilaçtır. Göz ağrıları için yatmadan önce gözlerinize 2 damla fesleğen suyu damlatabilirsiniz.

6. Akne Önleyicidir

Fesleğenin faydaları arasında akne önleyici ve aynı zamanda var olan aknelerin hızla iyileştirmesini sağlaması dikkat çeken özelliklerindendir.

Taze fesleğen yapraklarının içindeki yağ, tıkanmış gözenekleri açar ve deriden bakterileri temizler. Akne olan bölgelere düzenli olarak fesleğen suyu uygulayarak bu sorundan kısa sürede kurtulmanız mümkün.

Fesleğen ayrıca, sedef hastalığı ve böcek sokması gibi diğer cilt problemlerini tedavi etmek için de kullanılabilir. Yanı sıra fesleğen cildin yumuşak, esnek ve sağlıklı olmasını sağlar.

7. Ağız sağlığını korur

Fesleğen ağız sağlığı için son derece faydalı bir bitkidir. Kötü nefes, diş ve diş eti hastalıkları ile etkili bir şekilde savaşır. 1-2 gün güneşte kuruttuğunuz fesleğen yaprağını toz haline getirip bu toz ile  dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Ayrıca, fesleğen tozu ile hardal yağını karıştırarak doğal bir diş macunu elde edebilirsiniz. Bu karışım diş ve diş etlerinizi korurken ayı zamanda ağız kokusunu da gidermeye yardımcı olur.

8. Mide sorunlarını giderir

Fesleğen vücudu alkalize ederek sindirime yardımcı olur. Ayrıca şişkinliği azaltır, vücudun pH seviyesini dengeler, reflüyü iyileştirir, bağırsak mikroflorasındaki sağlıklı bakterilerin gelişimini destekler, hastalıklara neden olan zararlı bakteriler ve parazitlerle savaşır. Fesleğen ve zencefil bir miktar su le kaynatılıp içildiğinde mide ağrılarını anında geçirebilme özelliğine sahiptir.

Kabızlık ve hazımsızlık  gibi diğer yaygın mide problemlerini tedavi etmek için de fesleğen çayı içebilirsiniz.

9. Baş ağrısını giderir

Fesleğenin faydaları söz konusu olduğunda kas gevşetici özelliği oldukça popülerdir. Bu özelliği baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Bunun için günde iki kez fesleğen çayı içebilirsiniz.

Çay yapmak için bir bardak kaynar suya biraz taze fesleğen yaprağı koyun ve birkaç dakika bekletin. Çayı yavaşça yudumlayın.

Hafif baş ağrıları için taze fesleğen yapraklarını çiğneyebilir veya başınıza saf fesleğen yağıyla masaj yapabilirsiniz.

Fesleğenin diğer faydaları

  • Kardiyovasküler sağlığı korur.
  • Detoks özelliğine sahiptir.
  • Sindirim sistemini düzenler.
  • Diyabete karşı koruyucudur.
  • Afrodizyak etkisi vardır.
  • Kansere karşı koruyucu özelliklere sahiptir.
  • Ayrıca, eski inanışlara göre, fesleğen yetişen evde bolluk olurmuş 🙂

4 Yorum

  1. kendisi en sevdiğim ve işyerimde vazgeçilmezim olan bitkidir. Çok güzel kokusunun yanında sıraladığınız faydaları da çok etkilidir. Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin sigarayı içmeden önce 1 adet fesleğen yaprağı çiğnemesi sigaradan tiksinmeye neden olduğu ve %40 seviyelerinde sigarayı bırakmalarına yardımcı olduğu tespit edilmiş. teşekkür ederim.

  2. Evde sürekli olur saksida. Hem açık hem kapali mekanda tohumdan kolayca yetişiyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu