Fermantasyon Nedir ? | Fermente Besinler ve Sağlığa Faydaları

Fermantasyon ,Antik Yunanlılardan beri bilinen ve sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılmış bir yöntemdir. Örneğin Romalılar lahanayı fermente ederek bağırsak enfeksiyonlarının tedavisinde kullanıyorlardı. Sindirim sistemini düzenlemek için kullanılan bu yöntem, günümüzde yeniden popüler hale geldi.

Hazır ve işlem görmüş yiyeceklerin fazlaca tüketildiği günümüzde, yanlış beslenme alışkanlığından kaynaklanan sindirim sistemi rahatsızlıkları da artmıştır.

Sağlık uzmanları sindirim sistemini zararlı bakterilerden arındırmak ve güçlendirmek için fermente besinler tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Fermantasyon (Mayalanma)

Fermente edilerek elde edilen probiyotik yiyeceklerin sağlık açısından birçok faydası vardır. Fermentasyon işleminden geçirilmiş yiyecekler tüketmek, vücuttaki faydalı bakterilerin sayısını arttırır ve sindirim sistemini güçlendirir.

Probiyotiklerin sindirim sistemi hastalıklarını yavaşlattığını, hatta tedavi ettiğini gösteren birçok bilimsel çalışma vardır. Fermente edilmiş yiyeceklerde bulunan mikroflora, bağırsaklarda koruyucu bir tabaka oluşturarak zararlı bakteri ve virüsleri etkisiz hale getirir.

2006 yılında Uygulamalı Mikrobiyoloji dergisinde yayınlanmış bir çalışmaya göre probiyotikler, vücudumuzu mikrobiyal enfeksiyonlara karşı koruyan en güvenli ve etkili besin kaynaklarıdır. Aynı zamanda probiyotiklerin anksiyete ve stres bozukluklarının belirtilerini hafiflettiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Fermentasyon, yiyecekleri daha kolay sindirilebilir bir hale getirir. Probiyotikler, yediğimiz yiyeceklerden aldığımız besinlerin emilimini de kolaylaştırır.

Bir yiyecek fermente edildiğinde faydalı bakteriler laktik asit üretirler. Aynı zamanda sütü yoğurda dönüştüren bu faydalı bakteriler, midede üretilen mide suyunu arttırarak faydalı enzimlerin üretilmesine yardımcı olur. Laktik asit, mide ve bağırsak florasını koruyarak sindirim sistemini güçlendirir.

Fermente Besinler Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

KabızlıkEğer bazı yiyecekleri sindiremiyorsanız veya kanınızda yeterli oranda asetilkolin maddesi yoksa kabızlık yaşayabilirsiniz. Asetilkolin sinir sistemine sinyal göndererek sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayan bir maddedir.

Asetilkolin yeterince üretilmediğinde kabızlık gibi sindirim sistemi düzensizlikleri meydana gelir. Bu madde en fazla fermentasyon işleminden geçirilmiş, probiyotikler açısından zengin yiyeceklerde bulunur.

Şeker Hastalığı: Fermente edilmiş yiyeceklerde bulunan faydalı bakteriler pankreas fonksiyonlarını güçlendirerek şeker hastalığının semptomlarını hafifletir.

Bağışıklık Sistemi: Kendinizi sürekli yorgun ve hasta hissediyorsanız vücudunuzda zararlı bakterilerin yoğunluğu artmış olabilir. Fermentasyona uğratılmış yiyecekler laktik asit içerir ve zararlı bakterileri etkisiz hale getirerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Laktik asit içeren yiyeceklerin tüketilmesi, vücuda zindelik verir ve hastalıklara karşı vücudu korur.

Fermente Besinler

Probiyotikler olarak da bilinen fermente edilmiş yiyecekler, lakto-fermentasyon adı verilen bir işlem sonucunda faydalı bakterilerin yiyeceklerdeki şekeri laktik aside dönüştürmesiyle meydana gelen yiyeceklerdir. Bu işlem, B vitaminlerinin, Omega 3 yağ asitlerinin ve faydalı enzimlerin açığa çıkmasını sağlayarak yiyeceklerin besin değerini de arttırır.

1. Yoğurt: Probiyotikler açısından zengin bir besin olan yoğurt, laktobasilyus ve streptokok adı verilen faydalı bakteriler içerir. Yoğurt sindirim sistemi hastalıklarında etkili bir yardımcı besindir.

2. Kefir: Fermente edilmiş süt ürünlerinden biri olan kefir, yüksek oranda B12 vitamini içerir. Probiyotikler, kalsiyum, magnezyum, K2 vitamini ve B7 vitamini olarak da bilinen biyotin açısından da zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendiren kefir, hassas bağırsak sendromu tedavisinde kullanılan besinlerin başında gelir. Kemikleri güçlendirir, alerji belirtilerini hafifletir.

3. Eski Kaşar: Probiyotikler açısından zengin yiyeceklerin başında gelen eski kaşar, aynı zamanda kalsiyum deposudur.

4. Köy Peyniri: Pastörize edilmemiş sütten yapılan köy peyniri, probiyotikler açısından çok zengindir.  Sindirim sistemi problemlerini giderir, sinir sistemini güçlendirir, zararlı bakterileri etkisiz hale getirerek bağışıklık sistemini destekler.

5. Turşu: En eski geleneksel besinlerden biri sayılan turşu, vitaminler ve mineraller açısından çok zengindir. Sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan turşular, vücuttaki iltihabı giderir, kemiklere ve bağışıklık sistemine güç katar.

Yazıyı Paylaşmayı Unutma!
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı