Fermantasyon Nedir? Fermente Besinler ve Sağlığa Faydaları

Hazır ve işlem görmüş yiyeceklerin fazlaca tüketildiği günümüzde, yanlış beslenme alışkanlığından kaynaklanan sindirim sistemi rahatsızlıkları da artmıştır. Sağlık uzmanları sindirim sistemini zararlı bakterilerden arındırmak ve güçlendirmek için fermente besinler tüketilmesini tavsiye etmektedir.

İnsanlar Neolitik Çağ’dan beri fermantasyonun faydalarını biliyor ve birçok besini fermente ederek tüketiyor. Fermantasyon, besin maddelerinin sindirimini ve biyoyararlanımını artırmaya yardımcı olur, bununla birlikte çeşitli hastalıkların oluşma riskini azaltır. Peki fermantasyon nedir ve nasıl yapılır?

Fermantasyon Nedir?

Mayalanma olarak da bilinen fermantasyon nedir? Anaerobik (oksijensiz) koşullar altında mikroorganizmalar (mayalar veya bakteriler) aracılığıyla karbonhidratları alkol veya organik asitlere dönüştürme işlemine fermantasyon denir.

Bağışıklık sisteminin güçlü olması %70 ila 80 oranında bağırsak florasının dengesine bağlıdır. Fermente gıdalar sindirim sistemindeki faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlayarak bağışıklığı arttırır ve hastalıklara karşı koruma sağlar. Bu koruyucu bakteriler probiyotik olarak adlandırılır. Probiyotiklerin sindirim sistemi hastalıklarını yavaşlattığını, hatta tedavi ettiğini gösteren birçok bilimsel çalışma vardır. Fermente edilmiş yiyeceklerde bulunan mikroflora, bağırsaklarda koruyucu bir tabaka oluşturarak zararlı bakteri ve virüsleri etkisiz hale getirir.

Fermantasyon işleminden geçirilmiş yiyecekler tüketmek, vücuttaki faydalı bakterilerin sayısını arttırır ve sindirim sistemini güçlendirir. Fermente yiyecek ve içeceklerin faydalı olmasının nedeni içerdikleri doğal probiyotiklerdir.

 

2006 yılında Uygulamalı Mikrobiyoloji dergisinde yayınlanmış bir çalışmaya göre probiyotikler, vücudumuzu mikrobiyal enfeksiyonlara karşı koruyan en güvenli ve etkili besin kaynaklarıdır. Aynı zamanda probiyotiklerin anksiyete ve stres bozukluklarının belirtilerini hafiflettiğini gösteren çalışmalar mevcuttur.

Fermente Besinlerin Faydaları

Fermente edilerek elde edilen probiyotik gıdalar sağlık açısından birçok faydaya sahiptir. Bu faydalardan bazıları şunlardır:

 • Sindirim sistemini geliştir
 • Bağışıklığı arttırır
 • Besinlerin Biyoyararlanımını Artırır
 • Pankreas fonksiyonlarını güçlendirerek şeker hastalığının semptomlarını hafifletir.
 • Antikanser etkilere sahiptir
 • Artrit tedavisinde etkilidir
 • Laktoz intoleransı belirtilerini azaltır
 • Kalp ve karaciğer sağlığını geliştirir
 • Bağırsak hastalıklarının tedavisinde etkilidir
 • Anksiyete ve depresyon semptomlarını azaltır

En İyi Fermente Gıdalar

Probiyotikler olarak da bilinen fermente edilmiş besinler, lakto-fermentasyon adı verilen bir işlem sonucunda faydalı bakterilerin yiyeceklerdeki şekeri laktik aside dönüştürmesiyle meydana gelen yiyeceklerdir. Bu işlem, B vitaminlerinin, Omega 3 yağ asitlerinin ve faydalı enzimlerin açığa çıkmasını sağlayarak yiyeceklerin besin değerini de arttırır. İşte en iyi fermente besinler:

 1. Yoğurt- Probiyotikler açısından zengin bir besin olan yoğurt, laktobasilyus ve streptokok adı verilen faydalı bakteriler içerir. Yoğurt sindirim sistemi hastalıklarında etkili bir yardımcı besindir.
 2. Kefir- Fermente edilmiş süt ürünlerinden biri olan kefir, yüksek oranda B12 vitamini içerir. Probiyotikler, kalsiyum, magnezyum, K2 vitamini ve B7 vitamini olarak da bilinen biyotin açısından da zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendiren kefir, hassas bağırsak sendromu tedavisinde kullanılan besinlerin başında gelir. Kemikleri güçlendirir, alerji belirtilerini hafifletir.
 3. Eski Kaşar- Probiyotikler açısından zengin yiyeceklerin başında gelen eski kaşar, aynı zamanda kalsiyum deposudur.
 4. Köy Peyniri- Pastörize edilmemiş sütten yapılan köy peyniri, probiyotikler açısından çok zengindir.  Sindirim sistemi problemlerini giderir, sinir sistemini güçlendirir, zararlı bakterileri etkisiz hale getirerek bağışıklık sistemini destekler.
 5. Turşu- En eski geleneksel besinlerden biri sayılan turşu, vitaminler ve mineraller açısından çok zengindir (özellikle lahana turşusu.) Sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan turşular, vücuttaki iltihabı giderir, kemiklere ve bağışıklık sistemine güç katar.
 6. Kimchi- Özellikle Kore’de sıklıkla tüketilen popüler bir fermente gıdadır. Düşük karbonhidrat, bolca vitamin ve mineral, lif ve fitokimyasal içeriğe sahip olduğundan, kilo kontrolü için harika bir fermente yiyecektir.

Yorumlar

 1. Fermente gıdalar çok sağlıklı. Eskiler boşuna turşular kurup ev yoğurdu, ev peyniri gibi şeyler yapmiyormus. Şimdi sağlıklı bı şey kalmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu