Felç – İnme Riskini Azaltan Doğal Besinler

Ailenizde inme ya da diğer adıyla felç öykünüz varsa veyahut geleceğinizden endişeleniyorsanız, riskleri ortadan kaldırabilecek doğal besinler sadece bir aktarlık mesafede.

Uzmanların aktardığına göre, dünya çapında yaşanan inme (felç) vakaları oldukça yüksek oranda. Bu sebeple inme riskini azaltmak amaçlı dengeli ve sağlıklı beslenme önerilir. Sağlıklı beslenme programı ile arterlerin sağlığı korunurken kanın pıhtılaşıp damar tıkanıklığına yol açması da önlenebilir. Ayrıca ihtiyaç duyulan vitaminler de sağlanmış olur.

Peki, felçten korunmak için hangi besinler tüketilmeli?  İşte, alışveriş listenizin en üstünde bulunması gereken ve inme geçirme riskini en aza indiren besinler.

İnme (Felç) Önleyen Besinler ve İşlevleri

Atardamar sağlığı için kurutulmuş meyveler tüketin: Kızılcık, kuru üzüm  ve diğer kurutulmuş meyveleri tüketmek inme riskini ortalama % 25 oranında azaltır. Kuru meyveler zengin potasyum kaynağıyla atardamar (arter) hasarlarını onarma özelliğine sahiptir. Böylece kurutulmuş meyvelerin yardımıyla arter tıkanmalarına karşı bir nebze önlemi alınmış olur.

Dondurulmuş Sebzeler: Yemeklerinizde dondurulmuş sebze kullanmanız felç riskini % 25 oranında düşürür. Dondurulmuş sebzeler antioksidan açısından zengin ve tuz oranları da düşüktür. Bu durum yüksek kan basıncını önleyerek felç riskinin azalmasını sağlar.

Portakal veya Portakal Suyu Tüketin: Her gün tüketmeniz gereken bir diğer gıda ise portakaldır. Günlük besin listenize ekleyeceğiniz 1-2 portakal ya da bir bardak portakal suyu inme riskini % 32 oranına kadar düşürür. Narenciye kan damarı duvarlarını kuvvetlendirir aynı zamanda beyin hücrelerine zarar veren molekülleri devre dışı bırakır.

Tam Buğday Ekmeği Tüketin:  Araştırmalar, tam buğday ekmeği tüketiminin inme riskini % 43 oranında düşürdüğünü gösteriyor. Tam buğday ekmeği anti-oksidan yönünden zengin, yoğun lifli ve besin değeri de yüksek olduğundan kanın pıhtılaşmasını önler niteliğe sahiptir.

Antioksidan Açısından  Zengin Siyah (Bitter) Çikolata Tüketin: Bitter çikolata tüketimi% 39 oranında inme riskini engeller ve beyin arterlerinin sağlığını koruyarak pıhtı oluşumunu engeller.

Karahindiba Çayı Tüketin: Araştırmalara göre, günde iki fincan kadar karahindiba çayı tüketmek kan basıncını düşürüyor ve arter sağlığı açısından büyük fayda sağlıyor. İnme (felç) riskine karşı en etkili bitkidir ve hiçbir yan etkisi de yoktur.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı