Felç-İnme Riskini Azaltan Besinler Nelerdir?

Felçten korunmak için hangi besinler tüketilmeli?  İşte, alışveriş listenizin en üstünde bulunması gereken ve inme riskini azaltan besinler.

Ailenizde inme ya da diğer adıyla felç öykünüz varsa veyahut geleceğinizden endişeleniyorsanız, riskleri ortadan kaldırabilecek doğal besinler sadece bir aktarlık mesafede. Uzmanların aktardığına göre, dünya çapında yaşanan inme (felç) vakaları oldukça yüksek oranda. Bu sebeple inme riskini azaltmak için dengeli ve sağlıklı beslenme önerilir. Sağlıklı beslenme programı ile arterlerin sağlığı korunurken kanın pıhtılaşıp damar tıkanıklığına yol açması da önlenebilir. Ayrıca ihtiyaç duyulan vitaminler de sağlanmış olur.

İnme Riskini Azaltan Besinler ve İşlevleri

İnmenin en önemli risk faktörleri; yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve sigara kullanımıdır. İnme riskini azaltmanın en iyi yolu sigaradan uzak durmaktır. Ayrıca doğru bir beslenme ile tansiyon ve kolesterolü dengeleyebilir, bu sayede inme geçirme riskini azaltabilirsiniz.

İşte inme riskini azaltan besinlerden bazıları:

İnme Riskini Azaltan Besinler

  • Probiyotik gıdalar- Sağlıklı bağırsak, beyin sağlığı için de son derece önemlidir. Probiyotik gıdalar bağırsak florasını geliştirerek güçlü bir sindirim sistemine katkıda bulunur. Bu durum beyin sağlığını da olumlu etkileyerek felç riskini azaltır. En iyi probiyotik kaynaklar şunlardır; yoğurt, kefir, süzme peynir, lahana turşusu.
  • Omega 3 içeren besinler- Omega 3 içeren gıdalar beyin sağlığını destekleyen ve inme riskini azaltan besinler arasındadır. En iyi omega 3 kaynakları ise şunlardır: Keten tohumu, chia tohumu, ceviz, brüksel lahanası, somon, karides.
  • Kurutulmuş meyveler- Kızılcık, kuru üzüm  ve diğer kurutulmuş meyveleri tüketmek inme riskini ortalama % 25 oranında azaltır. Kuru meyveler zengin potasyum kaynağıyla atardamar (arter) hasarlarını onarma özelliğine sahiptir. Böylece kurutulmuş meyvelerin yardımıyla arter tıkanmalarına karşı bir nebze önlemi alınmış olur.
  • Portakal veya Portakal Suyu- Günlük besin listenize ekleyeceğiniz 1-2 portakal ya da bir bardak portakal suyu inme riskini % 32 oranına kadar düşürür. Narenciye kan damarı duvarlarını kuvvetlendirir aynı zamanda beyin hücrelerine zarar veren molekülleri devre dışı bırakır.
  • Tam Buğday- Araştırmalar, tam buğday ekmeği tüketiminin inme riskini % 43 oranında düşürdüğünü gösteriyor. Tam buğday ekmeği anti-oksidan yönünden zengin, yoğun lifli ve besin değeri de yüksek olduğundan kanın pıhtılaşmasını önler niteliğe sahiptir.
  • Yulaf- Yulaf, HDL seviyesini korurken LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürmeye yardımcı olan lif ile doludur. Bu sayede felç geçirme olasılığını en aza indirebilir.
  • Bitter Çikolata- Bitter çikolata tüketimi inme riskini engelleyen besinler arasındadır. Zengin antioksidan içeriği sayesinde beyin arterlerinin sağlığını koruyarak pıhtı oluşumunu engeller.
  • Karahindiba Çayı- Araştırmalara göre, günde iki fincan kadar karahindiba çayı tüketmek kan basıncını düşürüyor ve arter sağlığı açısından büyük fayda sağlıyor. İnme (felç) riskine karşı en etkili bitkidir ve hiçbir yan etkisi yoktur.
  • Muz- En iyi potasyum kaynaklarından biri olan muz, inme riskini azaltan en iyi besinlerden biridir.
  • Avokado- Tekli doymamış yağlarla dolu olan avokado, arterlerdeki plakları parçalamaya yardımcı olur, LDL seviyesini düşürebilir.

Ek olarak;

Sağlıklı beslenme inmeyi önlenmenin önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte sağlıklı bir yaşam tarzı da felç riskini azaltmak için son derece önemlidir. Bu konu hakkında detaylı bilgi için mutlaka şu içerikleri de okumanızı öneririz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu