Konjonktivit Tedavisi İçin Evde Neler Yapılabilir?

Evde Uygulayabileceğiniz Konjonktivit Tedavisi Önerileri

Gözünüzde konjonktivit ya da bir başka deyişle pembe göz hastalığı oluştuğunda gözleriniz kaşınır, acır ya da gözünüze kum dolmuş gibi hissedebilirsiniz. Üstelik bu dönemde gözleriniz oldukça kötü görünür. Konjonktivit (pembe göz hastalığı) virüs ya da bakteri kökenli ise hızla yayılabilir ve/veya gözlerinize zarar verebilir.

Böyle bir problemle karşı karşıya iseniz, mutlaka doktorunuzla görüşün. Böylece eğer enfeksiyon bakteriyel kökenli ise bulaşmayı önleyerek, hızlı bir iyileşme sürecine girebilirsiniz.

Doktorunuz bu amaçla size antibiyotik içeren göz damlaları önerebilir. Fakat bu sırada gözünüzde yaşadığınız işkenceyi azaltmak ve kontrol altına almak için evde konjonktivit tedavisi adına bazı şeyler yapabilirsiniz.

Bu yazımızda konjonktivit sorunu için neler yapabileceğiniz hakkında derlediğimiz basit ev çözümlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Konjonktivit Tedavisi

Konjunktivit tedavisi, enfeksiyonun bakteriyel mi viral mi olduğuna bağlı olarak değişir.

Bakteriyel konjonktivit tedavisi için genellikle antibiyotik göz damlaları etkilidir ve doktorunuzun reçete ettiği damlalar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Viral konjonktivit ise çoğu zaman birkaç gün veya birkaç haftada kendiliğinden geçebilir. Yine de her ihtimale karşı doktorunuzla görüşüp semptomları hafifletici tavsiyeler alabilirsiniz.

Konjonktivit Tedavisi İçin Evde Yapılabilecekler

Doğal çözüm yolları viral konjonktivit semptomlarını hafifletebilir ve önlemeye yardımcı olabilir.

Aşağıdaki çözüm önerileri ile konjoktivit semptomlarını azaltabilir, yayılmasını önleyebilirsiniz…

1. Sıcak / Soğuk Kompres Yararlıdır

Gözünüzde çok fazla miktarda akıntı varsa, temiz bir bezi ılık su ile ıslatın. Bu bezi, yapışkan salgıların kirpiklerinizde kurumasının önüne geçmek amacıyla gözlerinize kompres yapmak için kullanın.

Gözlerdeki şişkinliği ve kaşıntıyı azaltmak için soğuk kompres önerilir. Temiz bir bezi buzlu suda ıslattıktan sonra gözlerinize kompres yapın.

Konjonktivit, alerji kökenli ise tercihan her gün 3- 4 defa 5 dakika boyunca sıcak veya soğuk kompres yapın. İsterseniz hem sıcak, hem soğuk kompres yapabilirsiniz. Her kompres uygulamasında temiz bir bez kullanın. Evde konjonktivit tedavisi için en yaygın kullanılan yöntem sıcak/soğuk kompres uygulamasıdır.

2. Çok Az Tuzlu Su İle Gözünüzü Yıkayın

Evde konjonktivit tedavisi için bir diğer çözüm ise gözleri tuzlu su ile temizlemektir.

Çok az tuzlu su içeren solüsyonu hazırlamak için öncelikle bir bardak suya, 1 çay kaşığı tuz ilave edin. Bu çözeltiyi en az 15 dakika kaynatın. Daha sonra çözeltiyi soğutun. Bu karışım ile gözlerinizi yıkamak için steril bir damlalık ya da göz banyosu kullanabilirsiniz.

Her yıkama işleminden sonra damlalığı ve/veya göz banyosunu kaynar suda sterilize etmeyi ihmal etmeyin.

3. Gözlerinizi Uykuya Hazırlayın

Konjonktivit tedavisi için doktorunuz size antibiyotik, steroid göz damlası ya da merhem uygulamanızı önerdi ise, bu ilaçları her gece yatmadan önce mutlaka kullanın. Böylece uykuda göz kapaklarınızın yapışmasını önlersiniz.

Uygulama sırasında göz damlası şişesinin ya da kullandığınız tüpün uç kısmını kesinlikle gözlerinize değdirmeyin. Bu bölüm gözünüze değerse, ilacınıza enfeksiyon etkeni bulaşır. Böylece aynı damlalığı ya da tüpü bir sonraki sefer kullandığınızda, gözleriniz tekrar enfekte olabilir.

4. Ağrıyan Gözlerinize Papatya Suyu Uygulayın

Bir papatya çayı poşetini 2 ila 3 dakika kadar ılık suda bekletin. Suyun sıcak olmamasına, sadece ılık olmasına dikkat edin. Daha sonra çay poşetinin fazla suyunu sıkın. Elinizdeki poşeti ağrıyan gözünüzün üzerine koyun ve 10 dakika boyunca bekleyin.

Her seferinde taze bir çay poşeti kullanmak sureti ile bu işlemi günde 3 ya da 4 kere tekrarlayın. Bu sırada papatya suyunun gözünüze girmemesi için gözlerinizi kapalı tutun.

5. Ağrıyan Gözlerinize Kişniş Yaprağı Özü Uygulayın

Kişniş yaprağı özü, Hindistan’da geleneksel tıp Ayurveda uygulayıcılarının yıllardır kullandıkları bir malzemedir. Bu amaçla 100 ml suya, bir avuç kişniş yaprağı karıştırın.

Elde ettiğiniz karışımın suyunu süzün ve elinizde kalan posa kısmını kapatmış olduğunuz göz kapaklarınızın üzerine uygulayın. Bu durumda birkaç dakika bekleyin ve gözlerinizi temiz bir bezle silerek açın.

Bu amaçla uygulayabileceğiniz bir başka yöntem daha vardır:

 • 1 çay kaşığı kişniş tohumunu 1 bardak kaynar suda en az 15 dakika bekletin. Daha sonra çözeltiyi soğutun ve gözlerinizi bu sıvı ile yıkayın. İşlemden sonra temiz bir bezle gözlerinizi silin.

Konjonktivit Bulaşmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Gözlerinizde oluşan enfeksiyonun tekrarlamaması, diğer gözünüze ya da evde yaşadığınız bireylere bulaşmaması için aşağıdaki önerileri göz önünde tutun.

 • Gözünüzdeki enfeksiyon tamamen iyileşinceye kadar göz makyajı yapmayın. Enfeksiyon gelişmeden önce kullanmakta olduğunuz göz makyajı malzemelerini çöpe atın.
 • Gözlerinizi ovuşturmaktan veya dokunmaktan kaçınmaya çalışın, ancak herhangi bir nedenle bunu yapmanız gerekiyorsa, ellerinizin temiz olduğundan emin olun. Sonrasında da ellerinizi yıkamayı unutmayın.
 • Gözlerinizi yıkadıktan sonra, her bir göz için ayrı ayrı olmak üzere kağıt mendil kullanarak kurulama yapın. Her iki mendili de plastik bir poşete koyarak çöpe atın ve ellerinizi iyice yıkayın.
 • Bu dönemde yanınızda antibakteriyel el jeli şişesi bulundurun.
 • Konjonktivit iyice iyileşmeden kesinlikle kontakt lens kullanmayın. Kontakt lenslerinizi asla tükürük ile temizlemeyin.
 • Enfeksiyonun diğer gözünüze geçmemesi için yastık kılıfınızı her gün değiştirin.
 • Konjoktivit olduğunuz dönemde yatakları siz yapmayın, konjoktivit etmeni ellerinizden çarşaflara bulaşabilir.
 • Evinizde veya bir yakınınızda konjunktivit varsa, ayrı el havlusu ve yüz havlusu kullandığınızdan emin olun ve göz çevresindeki alanı temizlemesine yardım etmeniz gerekirse eldiven kullanın.
 • Konjonktivit olan küçük bir çocuk ise ve yukarıda anlatılan kurallara uyması mümkün değilse çocuğunuzu iyileşinceye kadar kreşe ya da okula göndermeyin.
 • Havlu ve yastık kılıflarını her gün yıkayın. Bu maddeler enfekte gözle temas ettiğinden, enfeksiyonu diğer göze yayabilir veya ailenizden başka birinin enfeksiyon geliştirmesine neden olabilir.
 • Genel göz sağlığınızı iyileştirmek için beslenmenize dikkat edin ( Göz Sağlığı İçin En Faydalı 10 Besin ve Göz Sağlığını Korumak İçin Öneriler)

Evde konjonktivit tedavisi için yukarıda anlatılanları uyguladığınız takdirde faydasını görebilirsiniz. Bununla birlikte, her zaman önceliğiniz doktorunuza danışmak olmalı ve doktorunuzun onayı olmadan gözleriniz için herhangi bir şey kullanmamalısınız.

2 Yorum

 1. Konjonktivit genelde bahar aylarinda küçük oğlumda oluyor. Siyah çayın posasından faydalanıyoruz, iyi geliyor. Burdaki tavsiyeleriniz için çok sağolun, kaleminize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu