Köpeklerde Hastalık Belirtileri/Evcil Köpeğinizin Hasta Olduğunu Gösteren 6 İşaret

Köpeklerin de tıpkı insanlar gibi hastalandığını biliyor musunuz? Fakat köpeklerle ilgili en büyük problem hasta olmaları değil, ne hissettiklerini kelimelerle anlatamamalarıdır. Yalnız kürklü dostunuz sorununu dile getiremese de, bazı ipuçlarına dikkat ederek köpeğinizin hastalandığına dair belirtileri fark edebilirsiniz. Peki köpeklerin hastalandığı nasıl anlaşılırevcil köpeklerde hastalık belirtileri nelerdir? Bu soruların cevabı için yazıyı okumaya devam edin.

Köpeklerde Hastalık Belirtileri

Evcil hayvanlarda görülen en yaygın hastalık belirtilerini bilmeniz, köpeğiniz hastalandığında bunu kolaylıkla anlamanızı sağlayacaktır. Bu da, ilk hastalık belirtilerini fark ettiğiniz anda müdahale ederek, evcil hayvanınızın daha fazla acı çekmesinin önüne geçmenize ve hatta çok sevdiğiniz dostunuzun değerli hayatını kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

İşte evcil köpeğinizin hastalandığına dair ilk 6 belirti:

1. Kusma

Her köpek bazen, bazı durumlarda kusabilir; çok yemek yediğinde veya yürüyüş sırasında sokaktan yediği herhangi bir şeyden dolayı olabilir. Aslında köpeklerin zaman zaman kusması, vücutlarını istenmeyen maddelerden arındırmaları için faydalıdır. Ancak, evcil hayvanınız gün içerisinde birkaç kez kusuyorsa, bu bir hastalık işareti olabilir.

Köpeklerin sık sık kusmasının bazı ciddi nedenleri arasında mide ülseri, viral enfeksiyonlar, bağırsaklarda yabancı cisimler, gastroinstestinal problemler, zehirlenme, karaciğer yetmezliği, parazit enfeksiyonları ve böbrek yetmezliği sayılabilir.

Köpeğiniz, günde bir kereden fazla kusuyor ve bununla birlikte kusmukta kan, uyuşukluk, iştahsızlık gibi diğer belirtiler de gösteriyorsa, bu köpeğin hasta olduğu ve tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Köpeğiniz çok fazla kusuyorsa, su kaybını önlemek için mümkün olduğunca su içirin ve vakit kaybetmeden bir veterinere gidin.

2. İshal

Köpeklerde hastalık belirtileri arasında en yaygın olanlardan biri ishaldir. İshal, genellikle yememeleri gereken şeyler yediklerinde sık sık görülür. Fakat, evcil hayvanınızın ishali fazla uzun sürdüyse bu bir hastalık işareti olabilir.

Sulu dışkıda kan varsa ve köpekte ateş ile birlikte kusma da görülüyorsa, evcil köpeğinizi hemen bir veterinere götürün. Bu tür belirtiler genellikle gıda zehirlenmesi, yabancı cisim yutulması, bakteriyel enfeksiyonlar, kanser, kolit, gastrointestinal hastalıklar, parvovirüs, böbrek ve karaciğer hastalıkları belirtilerindendir.

3. Öksürük

Köpekler de tıpkı insanlar gibi öksürebilir. Bazen boğazına sıkışan bir şeyden kurtulmak için öksürürler, buna mutlaka en az bir kez tanık olmuşsunuzdur. Bu tarz öksürükler köpeğiniz için iyi olsa da, uzun süren kalıcı öksürükler iyi bir işaret değildir.

Köpeklerde görülen sürekli öksürme bronşit, kalp kurdu, diğer kalp hastalıkları, tümörler ve akciğer hastalıkları gibi problemlerin belirtilerindendir. Ayrıca, tüylü dostunuzun herhangi bir aktivite olmaksızın zor solunum belirtileri göstermesi de iyiye işaret değildir.

Ciddi öksürük sorunu yaşayan evcil köpekler mutlaka veteriner tarafından kontrol edilmelidir. Köpeğiniz nefes almakta zorlanıyorsa, diş etlerini ve dilinin rengini kontrol edin. Dili pembeden mavimsi bir renge dönüşmüşse veteriner ziyareti yapmalısınız.

4. İştah Problemi

Bir evcil köpek sahibiyseniz, köpeğinizin iştahındaki değişikliklere dikkat etmeniz gerekir. Köpekler hasta olduklarında ya da kendilerini iyi hissetmediklerinde tıpkı insanlar gibi iştahlarında değişiklikler olur. İştahtaki azalma ya da artma, stres, soğuk algınlığı veya diğer birçok olası sorunun habercisi olabilir.

Öte yandan, yeme düzenindeki değişiklik köpekte ani kilo kaybına ya da kilo artışına yol açmışsa bu durum çeşitli enfeksiyonlar, kanser, diş rahatsızlıkları, karaciğer ve böbrek hastalıklarından kaynaklı olabilir.

5. Ateş

Yüksek ateş insanlarda olduğu gibi köpeklerde de bir hastalık belirtisidir. Evcil köpeğinizin ateşinin normalden yüksek olup olmadığını anlamak için burnuna ve kulaklarının arkasına dokunun. Ayrıca, özellikle köpekler için tasarlanmış olan bir dijital ateş ölçer kullanarak daha net bir sonuç alabilirsiniz.

Yüksek ateşle birlikte dört ayaklı arkadaşınızda titreme, halsizlik, kusma, burun akıntısı  ya da öksürük gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Ayrıca yemek yemeyi ve su içmeyi de reddedebilir. Bu tarz hastalık belirtisi gösteren evcil hayvanlar için bir veterinerden tavsiye alın.

Tedavi için antibiyotik ya da başka bir ilaçlı tedavi köpeğin hastalanmasına sebep olan enfeksiyonla başa çıkmak için yeterli olabilir.

6. Aşırı Kaşınma

Köpekler sık sık vücutlarını kaşıma alışkanlığına sahiptir, ancak aniden bu kaşınma sıklığı normalden fazla olmaya başlarsa, bu bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelir. Köpeklerin aşırı kaşınması kene, pire veya mite akarlarına maruz kaldıklarının işareti olabilir.

Öte yandan, bir alerjik reaksiyon ya da stresli ve endişeli durumlarda da köpekler aşırı derecede kaşınabilirler. Dahası kaşınma, deri ve tüylerin dökülmesine sebep olan mantar veya maya, yanı sıra hormonal problemlerden de kaynaklanabilir. Kaşınmanın nedeni ne olursa olsun, zamanında ele alınmalıdır, aksi takdirde başka ciddi enfeksiyonlara yol açabilir.

Veterinere yapılacak ziyaret, doğru teşhis ve tedavi için son derece önemlidir. Evcil köpeğinizin sağlığı için mutlaka düzenli kontrollerini yaptırmayı ihmal etmeyin. Olası bir hastalık belirtisini fark edebilmeniz için önce köpeğinizi tanımalı ve evcil hayvanlar hakkında mümkün olduğunca bilgi sahibi olmaya dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu