Evcil Hayvanlarda Mevsim Alerjileri ve Belirtileri

Köpekler de tıpkı insanlar gibi mevsimsel alerjilerden muzdarip olabilir. Aslında evcil hayvanlarda mevsim alerjileri sorunu veterinerlerin sık sık karşılaştıkları bir durumdur. İlkbahar, yaz ve sonbaharda yaygın olarak görülen bu alerji türü, zamanında tedavi edilmezse yıl boyunca tekrarlayan bir probleme dönüşür.

Çok çeşitli alerjenler evcil hayvanlarda mevsim alerjileri belirtilerini tetikleyebilir. Ağaçlar, çimenler ve polenler en büyük alerjenler olsa da , hijyenik olmayan ortamlar ve hava kirliliği gibi durumlar da göz ardı edilmemelidir.

Alerjenleri evcil hayvanlarınızdan uzak tutmak gerçekten zor olabilir. Ancak belirtilerin farkındaysanız, doğru zamanda doğru tedavi sağlanabilir ve tüylü arkadaşınızın rahatsızlığı en aza indirilebilir.

İşte evcil hayvanlarda mevsim alerjileri belirtileri

1. Aşırı Kaşınma

Köpeğiniz sürekli kaşınıyorsa, bu mevsimsel alerjilerinin belirtisi olabilir. Toz ve polenlere karşı hassas olan evcil hayvanlarda, kaşıntıdan kurtulmak için mobilya ya da halılara sürtünerek kendini kaşıma oldukça yaygındır. Sürekli kaşınma tüylerin dökülmesine ve ciddi cilt enfeksiyonlarına yol açabileceğinden, bu belirtiyi ciddiye almanız gerekir.

Kaşıntılı bir cilt için, elma sirkesi en iyi doğal ilaçlardan biridir. Ham, filtrelenmemiş elma sirkesini ve eşit miktarda suyu bir sprey şişesine dökün ve bu spreyi gün içerisinde bir kaç kez köpeğinizin vücuduna püskürtün.

2. Tahriş olmuş cilt

Evcil köpekler çevresel alerjenlere maruz kaldıklarında döküntü sorunu yaşarlar. Karın kısmı, pençeler ve özellikle patilerinin arası kızarıp tahriş olabilir. Çünkü bu bölgeler alerjenlere en çok temas eden bölgelerdir. Ayrıca kulaklar alerjenlerden dolayı iltihaplanabilir.

Düzenli banyo ve hijyenik ortam, köpeğinizin, mevsim alerjilerinin yol açtığı tahrişlerden kurtulmasına yardımcı olur.

3. Hapşırma

Sürekli hapşırma, evcil köpeklerin mevsimsel alerji sorunu olabileceğinin bir diğer belirtisidir. Mevsim alerjisi olan köpekler aşırı şekilde hapşırabilir ve burun akıntısıyla birlikte gözlerde sulanma olabilir. Aynı zamanda bu durum sinüs enfeksiyonlarının da bir belirtisidir. Köpeğinizde aşırı hapşırma varsa bir veterinere götürmeniz gerekebilir.

4. Sürekli Yalanma

Köpeğiniz ısrarla patilerini ya da diğer vücut kısımlarını yalıyorsa, bu evcil hayvanınızın mevsimsel alerjilerden muzdarip olduğu anlamına gelebilir ve evcil hayvanınız, muhtemelen pençelerde yoğun kaşıntıya neden olabilecek polen, çim veya toza karşı alerjiktir.

Obsesif yalamaya neden olan diğer faktörler akar, pire, kuru cilt, kesikler, sıyrıklar veya pençelere sıkışmış bir tür yabancı cisim olabilir. Köpeğinizin pençelerini ılık suyla yıkamak, kaşıntının hafiflemesine yardımcı olur. Yıkamadan önce suya birkaç yemek kaşığı elma sirkesi de ekleyebilirsiniz.

Köpeklerde mevsimsel alerjileri tedavi etmek için ipuçları:

  • Mevsimsel alerjileri tedavi etmenin en iyi yolu, alerjenleri ortamdan uzaklaştırmaktır.
  • Evcil hayvanınızın yattığı yeri haftada bir kez temizleyin ve biriken toz ve diğer parçacıklardan kurtulmak için haftada en az iki kez elektrikli süpürgeyle vakumlayın.
  • Köpeğinizin kaşıntısını gidermek için düzenli olarak yıkayın.
  • Semptomları frenlemek için köpeğinize antienflamatuar bir diyet uygulayın.

–Evcil Köpeğinizin Hasta Olduğunu Gösteren 6 İşaret

–Evcil Köpekler : Köpek Sahibi Olmanın Şaşırtıcı Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu