Evcil Hayvanınızın Bir Veterinere İhtiyacı Olduğunu Gösteren 7 İşaret

Çalışmalar evcil hayvanlara sahip insanların stresle daha iyi başa çıktıklarını göstermiştir. Şüphesiz, kedi, köpek ve diğer evcil hayvanların bizlere pek çok yardımı dokunuyor. Ancak, çoğunuzun da bildiği gibi, bazen kürklü dostlarımızın da bizim desteğimize ihtiyacı olabiliyor. Olabilecek en iyi evcil hayvan ebeveyni olmak için, veterinere acil bir ziyareti gerektirecek davranış ya da görünümlerindeki bu 7 değişikliğe dikkat edin.

Evcil Hayvanınızın Hasta Olduğunu Nasıl Anlarsınız

1. İki haftadan uzun süren öksürük

Köpekler ve kediler, genellikle kendiliğinden geçen ve tedavi gerektirmeyen kennel cough adında bir hastalıktan dolayı iki haftalık bir süre boyunca öksürebilirler. Kennel öksürüğü genellikle, yavru köpek ve yavru kedilere saldırır.

Eğer öksürük iki haftadan fazla sürerse, bu normal bir durum değildir ve kalp ya da akciğer hastalıkları, bronşit veya başka ciddi sorunlara işaret ediyor olabilir.

2. Çok sık kusma

Kedi ve köpekler, çoğunlukla gayet sağlıklı durumda olsalar da bazen kusabilirler. Ancak, aşırı ve olağan olmayan kusmalar, sindirim sistemi, böbrek, ya da parazit enfeksiyonlarına bağlı hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Kedilerin tüy yumakları yutması ve bu tüy yumaklarını kusarak çıkarması normaldir. Ancak ayda 1 kereden fazla kusan bir kedinin mutlaka veterinere gösterilmesi önerilir.

Çok fazla çim yiyen köpeklerin kusması da gayet olağandır. Hatta bazen midelerini temizleyip rahatlamak için bunu bilinçli olarak yaparlar. Ayrıca, çöp kovalarını karıştırdıktan sonra da kusabilirler. Ancak bu kusmalar sıklıkla yaşanıyorsa endişelenmelisiniz. Bu durumda evcil hayvanınızın bir hastalığı olma ihtimaline karşın bir veterineri ziyaret etmeniz gerekebilir.

Öte yandan, evcil hayvanınızın kaka ve kusmuğunda kan olup olmadığını da mutlaka her zaman kontrol edin, zira bu durum hayvanın keskin bir nesne yutup midesine zarar verdiğine dair bir işaret olabilir.

3. Şişkin mide

Şişmiş bir mide evcil hayvanınızın sadece çok fazla yediğinin belirtisi olabilse de, bu durum gastrointestinal problemleri, hormonal dengesizliği, peritoniti ve hatta iç kanaması olduğunun da işareti olabilir.

Eğer böyle bir sorun zamanında teşhis edilmezse, hayvanın nefes almasını zorlaştıran göğüs basıncından dolayı hayatını kaybetme riski yüksektir.

4. Evcil hayvanda olağandışı apati (ilgisizlik)

Evcil hayvanınız çoğu zaman aktifse ve aniden isteksiz ve keyifsiz görünmeye başladıysa, bu durum ciddi bir problemden kaynaklanabilir. Köpek ve kedilerde isteksizlik veya yorgunluk genellikle enfeksiyon, diyabet veya anemi gibi ciddi hastalıklar ile ilişkilidir.

5. Evcil hayvanınızda beliren huzursuzluk

Evcil hayvanınız genellikle sakin ve sessiz olabilir. Ancak aniden açıklanamaz bir enerji patlaması yaşamaya başladıysa, bu da bir veteriner tarafından ele alınması gereken tıbbi bir sorunu gösterebilir.

Örneğin köpek ya da kedi herhangi bir nedenden ötürü endişeli ya da korkmuş görünüyorsa, titreme ya da havlamayı durdurmuyorsa, kuduz, virüs, Cushing sendromu ya da kalp problemleri yaşıyor olabilir.

6. Kafasını duvara veya zemine doğru bastırıyorsa

Köpeğinizin veya kedinizin kafasını duvara doğru bastırdığı fark ederseniz, vakit kaybetmeden veterinere gidin. Bu durum tümör, sinir sisteminde enfeksiyon veya karaciğer toksisitesinden kaynaklı olabilir.

7. Sebepsiz hızlı kilo kaybı

Hafif kilo kaybı, özellikle evcil hayvanınızın beslenme alışkanlıklarını değiştirmesiyle normal kabul edilir. Ancak vücut ağırlığının % 10’undan fazlasını kaybederse, bu ciddi bir sorun olabilir. Bu tür kilo kaybına neden olabilen koşullar metabolik sendrom, böbrek veya karaciğer problemleri ve hatta kanser bile olabilir.

Yorumlar

  1. Evcil hayvanların bakımı çok önemli. Hem hayvanımızın hemde kendi sağlığımız için yukarı bahsettiğiniz belirtileri takip etmek gerekiyor. Muhabbet kuşumun ilgisiz kaldığında yaptıkları aklıma geliyor şuan.
    teşekkür ederim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu