Erken Menopoz Nedenleri ve Belirtileri

Her kadın er ya da geç menopoz sürecine girer. Menopoz, yumurtalıkların üreme döngüsünü kontrol eden östrojen üretimini durdurduğunda ortaya çıkar. Kadınların menopoz yaş ortalaması genellikle 45 ila 50 arası olarak kabul edilir. Ancak bazı kadınlar 40 yaşından önce bu sürece girer ve bu da erken menopoz olarak adlandırılır.

Erken menopoz riskini arttıran çeşitli faktörler vardır ve vaktinden önce yaşandığında sağlık açısından olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir. Bunlar, kötü kolesterol, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, osteoporoz, obezite, demans, depresyon ve hatta erken yaşta hayatını kaybetme gibi çeşitli sorunlar olabilir.

Bir kadının erken menopoza girmesine yol açan bazı faktörler vardır ve bu faktörlerin neler olduğunu öğrenerek erken menopoz riskini azaltmak için gerekli önlemler alınabilir.

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Erken menopoz, normalden daha uzun ya da daha kısa süren, düzensiz adetlerle kendini göstermeye başlayabilir. Erken menopozun diğer yaygın belirtileri ise şunlardır:

 • Aşırı kanama
 • 1 haftadan uzun süre devam eden kanama
 • 1 yıl boyunca adet olmama
 • Sıcak basması
 • Gerginlik
 • Uyku problemleri
 • Düşük libido
 • Vajinal kuruluk
 • Gece terlemeleri
 • Mesane kontrolünü kaybetme
 • Hafıza ve konsantrasyon problemleri
 • Ruh halinde dalgalanmalar

Bu belirtiler, yumurtalıklarda östrojen üretiminin azaldığını işaret eder. Bu gibi durumlar yaşamaya başladığınızda, altında yatan başka bir sorun olup olmadığının kontrolü için doktorunuzla görüşün.

Erken Menopoz Nedenleri

Genetik faktörler: Ailesel menopoz öyküsü olan kadınlarda erken menopoz olma olasılığı daha yüksektir.

Yumurtalıkların alınması: Cerrahi bir müdahale ile yumurtalıklarınız alındıysa erken menopoza girersiniz. Kanserli kist veya diğer üreme organları ile ilgili hastalıklardan dolayı, bazen yumurtalıkların alınması gerekebilir. Yumurtalıklar olmadan üreme hormonları çalışmaya devam edemez. Duruma göre, tek yumurtalık veya iki yumurtalık birden alınabilir. Ancak, tek yumurtalığın alınması bile, östrojen ve progesteron hormonlarının azalmasına dolayısıyla erken menopoza neden olur.

Otoimmün hastalıklar: Erken menopozun bir diğer nedeni, tiroid ve romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklardır. Normalde hastalıklarla savaşan bağışıklık sistemi, bu tarz hastalıklardan kaynaklı yanlışlıkla kendi üreme sistemine saldırır. Bu durum yumurtalıklara zarar vererek erken menopoza neden olan östrojen üretimini engeller.

Epilepsi: Epileptik nöbetler sırasında kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron olumsuz etkilenir ve bu durum erken menopoz riskini tetikleyebilir.

Kemoterapi: Kemoterapi ve radyasyon yumurtalara zarar verebilir ve erken menopoza yol açan östrojen üretimini durdurabilir. Bu durum kemoterapinin yan etkilerinden biridir

Sigara: İster aktif ister pasif içici olun, sigara dumanına maruz kalmak erken menopozun başlıca nedenlerinden biridir. Sigaradaki toksinler üreme fonksiyonları ve hormon seviyelerini olumsuz etkileyerek erken menopozun yanı sıra doğurganlık sorunlarına da yol açabilir.

Alkol bağımlılığı: Aşırı alkol tüketen kadınların, diğer üreme problemleriyle birlikte erken menopoz yaşama riskleri oldukça yüksektir.

Stres: Kronik bir strese sahip olan kadınlarda obezite, diyabet ve uyku sorunları görülebilir. Bu sorunlar, hormonal değişiklikler gibi çeşitli bedensel değişikliklere ve dolayısıyla erken menopoza yol açabilir. Stresinizi yönetmeyi öğrenerek erken menopoz riskini azaltmanız mümkün. Nefes egzersizleri, bedensel egzersizler, yoga ve sağlıklı beslenme gibi yöntemlerle stresinizi kontrol edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3288642/

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu