Erkekler İçin Kegel Egzersizleri | Pelvik PC Kasları

Erkekler için kegel egzersizleri nasıl uygulanır, faydaları nelerdir sorularının yanıtı yazımızda!

Kegel egzersizlerinin amacı; pelvik taban kaslarını, pelvisteki mesaneyi ve bağırsakları destekleyen kasları güçlendirmeye yardımcı olmaktır. Her yerde her zaman yapılabilecek kegel egzersizleri, erkeklerde mesane kontrolü ve erken boşalma da dahil olmak üzere bir çok cinsel problemi ortadan kaldırabilir.

Kegel Egzersizleri Nedir?

Kegel egzersizleri, pelvik taban kaslarını kuvvetlendirmek için yapılan egzersizlerdir (pc kası egzersizleri). Dr. Arnold Kegel başlangıçta kadınların doğumdan sonra mesane kontrolünü ele geçirmelerine yardımcı olmak için 1940’ların sonunda Kegel egzersizlerinin önemine vurgu yaptı.

O zamandan beri, bir çok çalışma kegel egzersizlerinin kadınlarda çeşitli sorunların tedavisinde kullanılabileceği keşfedildi.

Dünya Üroloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, kegel egzersizlerinin sadece idrar kaçırma problemini değil, aynı zamanda kadınlarda pelvik organ prolapsusu ve cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmeye yardımcı olabileceği belirtilmiştir.

– Peki Erkekler İçin Kegel Egzersizleri Faydaları ve Önemi Nedir?

Bu egzersizler, pubokoksizal (PC kası) kaslar olarak da bilinen pelvik taban kaslarını hedef alır. Çoğu erkek, Kegel egzersizlerinin sadece, hamilelik öncesi ve sonrasında kadınlara önerildiğini düşünür. Ancak sadece kadınlar değil erkekler de pelvik tabana sahiptir ve kegel egzersizi erkek ve kadın için oldukça önemlidir.

Erkekler için kegel egzersizleri , erektil disfonksiyonun tedavisinde yardımcı olabilir, erken boşalmayı önleyebilir ve orgazm yoğunluğunu bile arttırabilir.

PC kası 

Gençken, PC kasları genellikle gergin ve güçlüdür. Yaş ilerledikçe zayıflar ve gerilirler. Hamilelik, doğum, prostat ameliyatı, mesane ve bağırsak problemleri ya da diğer faktörler nedeniyle zayıflayıp gerginliklerini yitirebilirler.

Bu durum, mesane kontrolü ve cinsel yaşamınızı olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Ancak düzenli egzersizler yoluyla kol veya bacak kaslarınızı güçlendirebildiğiniz gibi, PC kaslarınızı da Kegel egzersizleriyle güçlendirebilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Hem erkekler hem de kadınlar Kegel egzersizlerini temelde aynı şekilde gerçekleştirirler. İlk adım, PC kaslarınızı bulmaktır.

Pelvik taban kaslarımı nasıl bulurum?

  • Mesanenizin dolduğunu ve etrafınızda tuvalet olmadığını düşünün. İdrarın sızmasını önlemek için kaslarınızı sıkarsınız. İşte, idrarınızı tutmak için sıktığınız o kas pelvik taban kasınızdır ( PC kasları).
  • Aynı şekilde gazınızı tutmak için kullandığınız kaslar pelvik taban kasınızdır.
  • Sabah ilk idrarınızı duraklatarak yapın. Duraklatmak ve tekrar boşaltmak için kullandığınız kaslar pelvik taban kasınızdır. -Tebrikler, başarılı bir şekilde PC kaslarınızı buldunuz ve ilk egzersizinizi de tamamlamış oldunuz.

Kegel egzersizlerinden idrarı tutma-boşaltma işlemini sadece sabah ilk tuvalete gidişinizde yapın. Sürekli bu işlemi yapmanız enfeksiyona sebep olabilir. Ayrıca kaslarınızı sıktığınız halde idrar akışını durduramıyorsanız ek yardım için mutlaka bir uzmanla görüşün.

Kadınlar için olduğu kadar erkekler için de pc egzersizleri yapmak çok kolaydır. Kimseye fark ettirmeden her yerde yapabilirsiniz.

– PC kaslarınızı bulduktan sonra, bunları 10 saniye boyunca sıkın. Daha sonra yavaşça serbest bırakın ve tamamen rahatlayın. Bu işlemi 10 kez arka arkaya tekrarlayın. Bu basit egzersizi günde en az 3 kez yapın.

– Bu egzersizi yaparken karın, bacak ve kalça kaslarınızı kullanmamaya çalışın ve nefesinizi tutmayın (normal nefes alıp vermeye devam edin.)

– Bu egzersiz sırasında pelvik taban kaslarınız yorulabilir. Böyle bir durumda, egzersizleri durdurun ve dinlendikten sonra tekrar devam edin.

Kegel egzersizlerini ayakta, oturarak ya da uzanarak yapabilirsiniz. Zamanla bu basit egzersizler kaslarınızı güçlendirerek mesane kontrolünüzü ve cinsel işlevinizi geliştirmenize yardımcı olacak.

Erkekler İçin Kegel Egzersizlerinin Faydaları

Daha güçlü pelvik kasların sağlayacağı faydalar;

• Cinsel Performansı Arttırır.

• Cinsel ilişkiden alacağınız keyif artar.

• Erektil Disfonksiyonu (sertleşme sorunu) tedavi edicidir.

• Erken Boşalmayı önler.

• Ejakülasyon (boşalma) gücünü arttırır.

• Mesane kontrolü sağlar.

• Prostat Sağlığına iyi gelir.

• Güçlü bağırsak kontrolü sağlar.

• Gerginliği alır, stresi düzenler.

Ayrıca okuyun: Düzenli Seks Yapmanın Şaşırtıcı 12 Faydası

Kegel egzersizlerinin hiç bir zararı ve yan etkisi yoktur. Ancak egzersizleri yaparken yanlış kasların (karın, göğüs, kalça) kullanılması hafif ağrılara sebep olabilir. Düzenli olarak yaptığınızda doğru kasları çalıştırmayı da öğreneceksiniz. Kegel egzersizleri gelecekte yaşanabilecek olası sağlık problemlerini önlemek için herkes tarafından düzenli olarak uygulanmalıdır.

Ayrıca Okuyun: Kegel Egzersizleri ile Kısa Sürede İdrar Kaçırma Sorunundan Kurtul!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı