Film

Şimdiye Kadar Yapılmış 17 En iyi Yabancı Film

Tüm zamanların en iyi filmleri hangileridir diye araştırdığınızda karşınıza epey uzun bir liste çıkacaktır. Ancak, biz bu uzun listeyi biraz kısaltıp IMDB’nin şimdiye kadar yapılmış en iyi filmler listesinden en popüler olanların 17’sini sizlerle paylaştık. Siz de bu listeye göz atarak kendiniz için iyi bir izleme programı oluşturabilirsiniz. İşte, gelmiş geçmiş en iyi ve en beğenilen filmler listesi.

Not: Liste belli bir sıralamaya tabi tutulmadan karışık olarak verilmiştir.

1. İndiana Jones Kutsal Hazine Avcıları (8.7) 1981

IMDB - Tüm zamanların en iyi filmleri
IMDB – Tüm zamanların en iyi filmleri

Eğlence ve aksiyonun en iyi şekilde harmanlandığı İndiana Jones serisinin en iyilerinden olan Kutsal Hazine Avcıları, elbette tüm zamanların en iyi filmleri listesinde olmayı fazlasıyla hak ediyor.

2. Kapışma (8.6) 2000

EN İYİ FİLMLER
EN İYİ FİLMLER

Dünya çapında izlenme rekorları kıran Kapışma (Snatch) filmi suç ve komediyi bir arada barındıran ve heyecanı en doruğa çıkaran doyumsuz bir filmdir. Daha uzun yıllar en iyi filmler kategorisindeki yerini koruyacak gibi görünen bu film 10 milyon dolarlık bütçe ile çekilmiştir.

3. Kuzuların Sessizliği (8.6) 1991

en-iyi-filmler-kuzularin-sessizligi
en-iyi-filmler-kuzularin-sessizligi

Film 7 dalda Oscar adayı olmuş ve en iyi film, en iyi senaryo, en iyi yönetmen, en iyi aktör ve en iyi aktris dalında olmak üzere sinema tarihinin 5 dalda ödül kazanmayı başarmış ilk 3 filminden biri olmuştur. Gişede 273 milyon dolar hasılat yapan Kuzuların Sessizliği, 19 milyon dolarlık bütçe ile çekilmişti.

4. Yumurcak (8.3) 1921

en-iyi-filmler-yumurcak-1921
en-iyi-filmler-yumurcak-1921

5. Arka Pencere (8.5) 1954

Eleştirmenler tarafından Alfred Hitchcock’un en iyi filmi olarak kabul edilen “Arka Pencere” aynı zamanda tüm zamanların en iyi filmleri listesinde de yer almıştır. Popüler kültürde referans alınan ve kültürel-tarihsel açıdan önemli olması açısından Ulusal Film Tescili’ne dahil edilmiştir.

6. Soysuzlar Çetesi (8.3) 2009

soysuzlar-cetesi-eniiyi-film-listesi
soysuzlar-cetesi-eniiyi-film-listesi

7. The Matrix (8.7) 1999

Bir Wachowski Kardeşler başyapıtı olan The Matrix, Şimdiye kadar yapılmış en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olarak  kabul edildi ve türüne ilham kaynağı olmayı başardı. The Matrix serisinin özellikle ilk çekileni tüm zamanların en iyi filmleri listesindeki yerini uzun yıllar koruyacaktır.

8. Full Metal Jacket (8.3) 1987

full-metal-jacket-en-iyi-filmler
full-metal-jacket-en-iyi-filmler

9. Kazablanka (8.5) 1942

Bu 2. Dünya Savaşı dönemi draması, en iyi görsel de dahil olmak üzere 3 Akademi Ödülü almıştır. Kazablanka’nın En iyi filmler listesinde olması hiç de şaşılası bir durum değil. Ancak, savaş koşullarında büyük bir gişe rekoru kırmasıyla epey şaşkınlık yaratmış önemli filmlerden biridir Kazablanka.

10. Tanrı Kent (imdb 8.6) 2002

Bu Brezilya suç draması, 60’lı yıllardaki çetelerin gerçek hikayelerine dayanmaktadır. Hikaye, fotoğrafçı olmayı hayal eden bir gencin gözünden anlatılıyor. Bu hikaye, şehri çevreleyen şiddeti, yolsuzluğu ve şehrin en ünlü patronlarından Lİ’L Ze’nin yükselişini ve düşüşünü anlatıyor.
Buscape, bu şiddet dolu korkunç yaşamdan kurtulmanın tek yolu olarak çektiği fotoğraflarla bu vahşeti dünyaya duyurmak olarak görür.

11. 3 İdiots (IMDB 8.3) 2009

en-iyi-film-listesi-3-idiots
en-iyi-film-listesi-3-idiots

12. Sıkı Dostlar-Goodfellas( imdb 8.7) 1990

Martin Scorsese tarafından yönetilen Sıkı Dostlar, gelmiş geçmiş en iyi fimlerden biri olarak kabul edilir. 1991’de 6 dalda Oscar adayı olur, en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında  Joe Pesci’ye ödül kazandırır. Oyuncular:  Robert De Niro,.Joe Pesci, Paul Sorvino, Lorraine Bracco, Ray Liotta.

13. Seven Samurai-7 Samuray (8.7) 1954

7-samuray-en-iyi-fimler
7-samuray-en-iyi-fimler

Bir  Akira Kurosawa filmi… 7 Samuray şimdiye kadar yapılmış en yüksek hasılatlı Japon filmidir.

14. Sil Baştan (imdb 8.3) 2004

Jim Carrey ve Kate Winslet’ın baş rollerini baylaştığı “Sil Baştan” filmi, ayrıldığı sevgilisinden geriye kalan tüm anılarını sildiren bir adamın ve bir aşkın hikayesini konu alıyor. Charlie Kaufman’ın kaleme aldığı hikayede, zaman zaman hepimizin düşlediği bir deneyimin gerçekleştiğine tanık oluyoruz.

15. Otomatik Portakal (imdb 8.3) 1971

Otomatik-portakal-en iyi filmeler
Otomatik-portakal-en iyi filmler

16. Başlangıç (imdb 8.8) 2010

Özgünlüğü ve inanılmaz görsel efektleri ile büyük beğeni toplayan ve IMDB’den 8.8 puan alan Başlangıç (İnception), sayısız ödül kazandı ve muhtemelen son zamanların en tartışmalı sonuna sahip bir film oldu.

17. Bir Rüya İçin Ağıt (8.3) 2000

filmler-en-iyiler-bir-rüya-icin-agit
filmler-en-iyiler-bir-rüya-icin-agit

Şimdilik bizden bu kadar. Sizin eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Keyifli seyirler…


Bunlar da ilgini çekebilir!

Etiketler

YORUM YAP!

Close
Close