Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Evde Doğal Elma Sirkesi Yapımı

Sağlık açısından pek çok faydası olan elma sirkesi beslenmeden cilt bakımına ve temizliğe kadar çeşitli şekillerde kullanılan çok yönlü bir destekçidir. Ne yazık ki, marketlerde satılan sirkeler genellikle pastörize ve çok fazla işlenmiştir. İşlenen sirkeler ise tüm faydalı bakterilerden arınmış olduğu anlamına gelir ve elbette içerisine eklenen katkı maddeleri de cabası! Bu sirkeleri temizlik için kullanabilirsiniz ama kesinlikle sağlık yararlarından söz etmek mümkün değil. Bu nedenle evde kendi elma sirkenizi hazırlamanız çok faydalı olacaktır. Üstelik sirke yapmak oldukça kolay bir iş. Peki evde doğal elma sirkesi nasıl yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kullanılacak Malzemeler:

 • 1 kilo organik tatlı elma
 • 3 litre Su
 • 3 yemek kaşığı bal
 • 1 çay bardağı kadar nohut
 • Yarım çay bardağı bulgur

Elma sirkesi yapımı:

 1. Elma seçimi hazırlayacağınız sirkenin lezzetini ve kalitesini belirler. Bu nedenle mutlaka organik elma kullandığınızdan emin olun.

 2. Elmaları iyice yıkayın ve küp küp doğrayıp geniş ağızlı bir cam kavanoza doldurun (kesinlikle çelik veya bakır kap kullanmayın).

 3. Tüm elmalar suyla kaplanacak şekilde kavanoza su doldurun.

 4. Bulgur, nohut ve balı da ilave edip tahta ya da plastik bir kaşıkla iyice karıştırın.

 5. Karışımı hazırladıktan sonra kavanozun ağzını tülbentle örtün ve paket lastiği ile sabitleyin. Tülbent, fermantasyon süresince karışımın nefes almasını ve oluşan gazların serbest kalmasını sağlayacak, aynı zamanda meyve sineklerinin karışıma girmesini önleyecektir.

 6. Karışımı güneş ışığı almayan (kiler gibi) bir yere koyun ve 3 hafta boyunca günde bir kez karıştırın.

 7. Birkaç gün sonra, fermantasyon sürecini gösteren kabarcıkları fark edecek ve elmaların tamamen kavanozun dibine battığını göreceksiniz. (Kavanozun dibine inmeyen elma parçaları varsa, aşağı itmek için bir fermantasyon taşı veya elmaları aşağıda tutacak metal olmayan başka bir şey kullanabilirsiniz).

 8. Üç hafta sonra karışımı süzüp posayı atın ve sıvıyı tekrar kavanoza aktarıp kavanozu tülbentle örtün. Fermente işleminin devamı için 3 ila 6 hafta kadar güneş ışığından uzak tutun ve haftada bir karıştırın.

 9. Bu sürenin sonunda genellikle elma sirkesi hazır hale gelir. Elma sirkesinin üzerinde jelimsi bir tabaka görebilirsiniz. Buna “sirke anası” denir ve sirke anasını bir sonraki sirke yapımı için maya olarak kullanabilirsiniz. Elinizde sirke anası varsa, sirke yapımı için bulgur ve nohut kullanmanıza gerek kalmaz. Sirke anasını bir kavanoza alıp serin bir yerde muhafaza edin.

 10. Elma sirkesinin tadına bakın, istediğiniz kıvam ve lezzete ulaşmışsa, sirkeniz artık hazır demektir. Sirkeyi kapaklı bir şişeye aktarın ve buz dolabına koyun. Dilediğiniz zaman kullanın.

Bu yazımızda doğal elma sirkesi nasıl yapılır sorusunu detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Bu konudaki düşüncelerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Elma Sirkesinin Faydaları ve 24 Kullanım Alanı

6 Yorum

 1. Neden bulgur ve nohut ekleniyor diye düşünürken, sirke anası oluşumu yani mayalanması için olduğunu anladım. Çok zor değil yapılabilir, bir kere maya elde edildiğinde yapılması daha da kolaylaşacak. Teşekkürler.

  1. Evet, elinizde sirke anası varken fermantasyon süreci de daha kısa oluyor. Yani bulgur ve nohut ile yapılan elma sirkesi 5-6 haftada hazır hale gelirken, sirke anasıyla 3-4 hafta yeterli olabiliyor. Bir de ev yapımı sirkenin ömrü epey uzundur; serin bir yerde (buzdolabı ideal) ve kapağı kapalı bir şekilde neredeyse ömürlük olur diyebilirim 🙂

 2. Elma sirkesini ben de evde yapmak istiyorum. Henüz bir türlü başlayamadım. Ama tabi evde yapılan sirke daha sağlıklı. Mutlaka deneyeceğim. Teşekkürler..

  1. Yapımı çok kolay. Eee sizin mutfaktaki maharetiniz de göz önünde bulundurulunca, daha ilk denemede ortaya şahane bir sirke çıkacağına hiç kuşkum yok 😊

 3. Elma sirkesi yapmayı düşünüyordum, yazınız çok yardımcı oldu. Hazır sirke kullanmak yerine evde elma sirkesi yapmak çok daha mantıklı. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu