Düzenli Seks Yapmanın Şaşırtıcı Faydaları

Cinsel doyum, yaşam kalitesini arttıran en önemli unsurlardan biridir. Seks yapmanın keyif verici olmasının yanı sıra pek çok sağlık faydası olduğunu da biliyor muydunuz? Evet, bu doğru;  düzenli seks stres seviyesini düşürmekten kanser ve kalp krizi riskini azaltmaya kadar bir dizi avantaj sağlar. 

Seks yapmak , sizi şaşırtacak pek çok faydaya sahip. Bunların neler olduğunu merak ediyorsanız okumaya devam edin.

1. Seks , kronik ağrıları ve stresi azaltmaya yardımcı olur

Evet bayanlar, ”bu gün olmaz, başım ağrıyor” senaryonuzu değiştirmeniz gerekecek. Zira son yapılan araştırmalara göre, orgazmdan sonra salınan hormonların artması, rahatsız edici ağrıları hafifletmeye yardımcı oluyor. Amerika Southern Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kadın migren hastalarının yarısı, doruk noktasına ulaştıktan sonra rahatlama ve ağrılarında hafifleme olduğunu bildirmiştir.

Uzmanlara göre, Orgazm sırasında serbest kalan endorfinler (morfin benzeri etki gösteren hormonlar) etkili bir şekilde ağrıyı hafifletiyor. Migreniniz mi var? İhtiyacınız olan şeyi artık biliyorsunuz 😉 Ayrıca düzenli cinsel ilişki menstrüel krampları (adet sancıları), kronik sırt ve bacak ağrılarını  gidermede de oldukça etkili.

2. Düzenli seks partnerler arası bağı kuvvetlendirir

İyi bir cinsel yaşam, duygusal ve fiziksel sağlınız için çok önemlidir. Eşler birbirlerinin cinsel arzularını tatmin ettiğinde, ilişkilerindeki tatmin de artar. Düzenli seks, eşler arasındaki bağı ve samimiyet hissini arttırır, endişeleri azaltır.

Orgazm esnasında vücut ”aşk hormonu” olarak da adlandırılan oksitosin hormonunu serbest bırakır. Oksitosin , cinsel partnerler arasında güçlü bir bağ ve güven duygusu geliştirmeye yardımcı olur. Temel olarak, birbirlerine orgazm yaşatan çiftlerin ilişkileri de daha sağlamdır.

3. Kaliteli bir cinsel yaşam kalbinizi korur ve bağışıklık sisteminizi geliştirir

Daha iyi bir kardiyovasküler sağlık yatak odanız kadar yakın olabilir! Vücudunuz (özellikle kalp), cinsel ilişki sırasında daha yoğun çalıştığı için dayanıklılık ve direnciniz artar. Kalp atış hızınız dakikada yaklaşık 70 atıştan 150’ye yükseldiğinde, kalbiniz harika bir egzersiz yapmış olur.

Haftada en az iki kez seks yapan erkeklerin, nadiren cinsel ilişki yaşayan erkeklere oranla, kalp hastalıkları yaşama risklerinde yarı yarıya düşüş olur.

Ayrıca seks sadece kalbiniz için değil, araştırmalara göre bağışıklık sisteminizi güçlendirmede de son derece etkili. Öte yandan cinsel aktivite, östrojen ve testosteron gibi hormon seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Bu hormonların dengesi bozulduğunda, kalp hastalıkları ve osteoporoz gibi durumlar gelişebilir.

Seks, östrojen ve testosteron düzeylerinizi dengede tutar, kan akışınızı hızlandırır ve toksinlerden arınmanızı sağlar. 

4. Daha Genç Görünmeyi Sağlar

Cerrahi ve yaşlanmayı önleyici kremleri unutun!

Düzenli cinsel ilişki, sizi daha genç ve dinç tutan östrojen ve testosteron hormonlarının salınımını arttırır. Yapılan bir araştırmaya göre, haftada ortalama 4 kez cinsel ilişkide bulunanların, gerçek yaşlarından en az 10 yaş daha genç göründükleri tespit edildi.

5. Beyin Gücünü Arttırır

Aktif bir cinsel yaşam, beyninizin daha iyi çalışmasını sağlar ve beynin analitik düşünme becerisini geliştirir. Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda, seksüel olarak aktif farelerin, beyinlerindeki hafıza alanlarının geliştiği görülmüştür.

6. Daha Çok Seks Daha Az Soğuk Algınlığı!

Cinsellik, yaygın hastalıklara neden olan bakteri, virüs ve diğer mikroplara karşı vücudunuzun koruyucu antikor üretme kabiliyetini arttırır. Tabii ki, hastalıklara karşı direnç kazanmak için sağlıklı bir cinsel yaşam ile birlikte yapmanız gereken başka şeyler de var; doğru beslenme, düzenli egzersiz ve yeterli uyku gibi.

Pennsylvania Wilkes Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, aktif cinsel hayatı olanların  immunoglobulin A (IgA) adı verilen antikor seviyelerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu antikorlar, hastalıklarla mücadelede yardımcı olur, vücudu soğuk algınlığı ve gribe karşı güvende tutar.

7. Sex Olası Prostat Kanseri Riskini Azaltabilir!

Bir araştırma, sık boşalma yaşayan erkeklerin ( ayda 21 kez ya da daha fazla) % 20 daha az prostat kanseri riski taşıdığını ortaya çıkardı.

Bu bağlantının doğrulanması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da erkeklerin düzenli seks yapmalarının (ya da mastürbasyon- esas olan düzenli aralıklarla boşalmaları) prostat kanseri riskini azaltabileceği düşünülmektedir. Ancak bu durum 50 yaş üzeri erkekler için geçerli. Daha genç erkeklerde tam tersi bir riskin söz konusu olabileceğini gösteren bazı araştırmalar da mevcut. Bu konudaki incelemeler hala devam ediyor.

8. Libidoyu Arttırır

Şaşıracaksınız belki ama libidoyu arttırmak için en iyi panzehir seks yapmaktır! Seks yapmak aslında cinsel arzuyu daha çok artırır. Ağrı ve vajinal kuruluk bazı kadınların seks yapmasını zorlaştırır. Cinsel aktivite bu sorunlarla mücadelede için yardımcı olabilir. Seks vajinanın nemli kalmasını, kan dolaşımını ve dokuların elastikiyetini artırır. Tüm bunlar daha keyifli cinsel ilişki ve daha yüksek libido sağlar.

İLGİLİ: Cinsel Performans : Erkekler İçin Cinsel Performansı Arttırmanın Yolları

9. Mesane Kontrolünü Geliştirir

Üriner inkontinans (mesane kontrol kaybı- idrar kaçırma), yaşamın belli bir noktasında kadınların yaklaşık % 30’unu etkiler. Düzenli orgazm olması, bir kadının pelvis tabanı kaslarını güçlendirir.

Orgazmlar, Kegel egzersizleri yaparken kadınların kullandığı kasları harekete geçirir. Daha güçlü pelvik kaslara sahip olmak, idrar kaçırma riskinin azalması anlamına gelir.

10. Düzenli Seks Stresi Azaltır

Seks, stresi azaltmada büyük bir etkiye sahiptir. Dokunmak, sarılmak, cinsel yakınlık ve duygusal bağ iyi hissettiren tüm hormonların serbest kalmasını sağlar. Ayrıca cinsel uyarılma, beynin ödül ve haz merkezini uyaran maddeleri de harekete geçirir.

Cinsel ilişki sırasında harekete geçen endorfin, dopamin ve oksitosin hormonları, anksiyete ve depresyon gibi sorunlarla mücadeleyi kolaylaştırır, kaygıları azaltır ve mutluluğu arttırır.

11. Bir nevi egzersiz!

Kalori yakan aktiviteler listesine seks yapmayı da ekleyebilirsiniz! Araştırmalara göre, yarım saatlik bir seks, 75 ila 150 kalori yakılmasını sağlıyor.

Düzenli olarak seks yapmak fiziksel zindeliği artırır; kemik ve kaslarınızı güçlendirir.

12. Düzenli Cinsel İlişki Ömrü uzatır

Orgazm sırasında, dehidroepiandrosteron adı verilen bir hormon salınır. Bu hormon bağışıklığı geliştirir, dokuları onarır ve cilde sağlık kazandırır. Haftada en az iki orgazm yaşayanlar, sadece birkaç haftada bir seks yapanlardan daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürerler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu