Duygusal Özgürlük Tekniği : Yüzünüzdeki 5 Noktaya Dokunarak Stresten Kurtulun!

EFT – Duygusal Özgürlük Tekniği (Emotional Freedom Technique) oldukça basit ve bir o kadar da  etkili akupunktur yöntemlerinden biridir. 

Şüphesiz, akupunkturun sağlık sorunlarını iyileştirme konusundaki şöhretini duymuşsunuzdur. Geleneksel Çin tıbbında sıkça başvurulan yöntemlerin başında gelen akupunktur, genellikle vücudun bazı hassas noktalarına iğneler batırılarak uygulanır.

Ancak iğnelerden hoşlanmıyorsanız size iyi haberlerimiz var! EFT yöntemiyle, sadece parmak uçlarınızla uygun noktalara uygulayacağınız basınç ve vuruşlar, stresten ve diğer birçok sıkıntıdan arınmanıza yardımcı olur. En güzeli de bunu evinizde kendi kendinize uygulama lüksünüzün olması.

Bir dahaki sefere kendinizi stresli, halsiz veya yorgun hissederseniz, EFT ‘yi denemelisiniz. Bu basit yöntemle bir kaç dakika içinde kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Makalemizde  EFT – Duygusal özgürlük tekniği nedir?  EFT – Duygusal özgürleşme tekniği nasıl uygulanır? gibi EFT terapisi ile ilgili sorularınızın yanıtını bulacaksınız.

EFT – Duygusal Özgürlük Tekniği nedir?

Eminim şu soru sizin de aklınızı kurcalıyordur; duygusal özgürlük tekniği başarısı ile ilgili herhangi bir kanıt var mı?  Sizin için iyi bir haber daha; Son yapılan bilimsel çalışmalar ”Duygusal Özgürleşme Tekniği”ni destekler nitelikte.

Çalışmaların sonucuna göre, bazı ”akupunktur noktaları”na yani sinirlerin bağlanıp kesiştiği belirli yerlere  dokunmak, beyin dalgalarını yavaşlatan stres hormonu seviyelerini, en az % 24 oranında azaltan ve beyindeki korku-kaygı merkezinde oluşan aktiviteyi azaltarak sakinleştirici titreşimler üretir. Duygusal özgürlük tekniğini kendiniz deneyimleyerek öğrenmek ister misiniz?

EFT – Duygusal Özgürlük Tekniği Nasıl Uygulanır?

EFT uygulamaları sıkı kurallar gerektirmez; aslında, herkesin EFT ‘i biraz farklılık gösterebileceğinden, kendiniz için en uygun basınç ve vuruş hızını belirleyerek uyguladığınızda, ne kadar kolay ve etkili bir yöntem olduğunu fark edeceksiniz.

Başlamak için, orta parmaklarınızı kullanarak aşağıda bahsedeceğimiz noktalara 10 kez dokunun. Sizin için en rahatlatıcı hız ve basınca karar verdikten sonra vuruşlarınızı sabit ve ritmik şekilde sürdürün.

Duygusal özgürlük tekniği
Duygusal özgürlük tekniği

EFT ‘nin en etkili sonuçlar vermesini sağlayan ve yüzünüzde bulunan 5 temel nokta var;

1. Kaygı gidermek için göz altlarına dokunun: Stresli bir gün mü geçiriyorsunuz?  Öyleyse yapmanız gereken, her iki gözünüzün altındaki kemikli kısma uygun sertlikte ve ritmik bir şekilde 7-10 kez vurmak. Bu noktalara uygulanan basınç ve vuruşlar sinir uçlarını uyararak anksiyete semptomlarıyla savaşır, korku ve kaygılarınızı büyük ölçüde azaltır. Bazı durumlarda tamamen giderdiği de görülmüştür.

2. Enerjiniz düşükse burnunuzun altına dokunun: “Canlanma Noktası” olarak da adlandırılan burnunuz ve üst dudağınızın arasında kalan bölgeye dokunmak, beynin kan ve oksijen akışını arttırarak, hızla  enerji kazanmanızı sağlar. Bu yöntem aynı zamanda baygınlık geçirenlerin, tekrar bilinçlerini açmak için kullanılan, kanıtlanmış ilk yardım tekniklerindendir.

3. Konsantrasyon arttırmak için göz kenarlarına dokunun: Gözün başladığı çizginin biraz sol-sağ tarafına(şakaklara doğru olan kısım) doğru olan kısma baskı uygulayarak hafif-sert vuruşlarla dokunmak, konsantrasyon ve zihinsel işlevleri artırır, aynı zamanda beyin ve göz arasında dolaşan sinirleri etkileyerek göz yorgunluğunu ve azaltırken baş ağrılarını giderir.

Araştırmalar, demansa sahip hastalar üzerinde bu tekniğin uygulanmasıyla, kısa süreli hafıza gelişimi olduğunu göstermiştir.

4. İradenizi kontrol edebilmek için göğüs kemiğinizin üst kısmına vurun: Göğüs kemiğinin üst kısmında bulunan etli girintiye, sert (kendinize zarar vermeyecek şekilde) ve ritmik dokunuşlar uygulamak,  hipotalamusun, duygusal kontrol merkezini uyararak, aşırı yeme isteğinden sigaraya içme isteğine kadar birçok konuda irade arttırarak istek duyulmasını azaltır.

Yapılan araştırmalara göre, bu teknikle hızlı bir şekilde kilolardan kurtulmanın mümkün olduğu anlaşıldı. Bu noktaya dokunmanın iştahı % 80 oranında keserek, aşırı yeme isteğinin önlendiği kanıtlanmıştır.

5. Gerginseniz alt dudağınızın altına vurun: Kaslarınız mı düğümlü? Boynunuz mu tutuldu? Yapmanız gereken vücudunuzdaki bu gerginliği azaltmaya yardımcı olan, alt dudağın altındaki girintili kısma uygun sertlikte vuruşlar yapmaktır. Bu uygulama kısa sürede gerginliğinizi alarak gevşemenizi sağlayacaktır.

Stres ve gerginliğin biriktiği sinir uçları bu noktadadır ve bu noktayı uyarmak sıkışan kasları rahatlatır. Aynı zamanda bu tekniğin, etkili bir ağrı kesici tekniği de olduğunu unutmayın.

Son olarak EFT – Duygusal özgürlük tekniği uygularken tamamen olumlu düşüncelere yoğunlaşarak etki sürecine daha çok katkı sağlayın.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Duygusal özgürlük tekniği hakkında daha önceden hiçbir şey duymamıştım. Ne ilginçmiş gerçekten. Denemek lazım. Teşekkürler.

    1. Duygusal özgürlük tekniği aslında çok geniş bir konu. Ben bu yazıda sadece küçük bir bölümünü ele aldım. Fırsat bulursam daha kapsamlı bir şekilde güncellerim. Ziyaretiniz için teşekkürler 🙂

  2. Duygusal özgürlük tekniğini daha önce duymuştum. fakat ben sadece el bölgesi ile ilgili olan rahatlama tekniklerini okumuştum diye hatırlıyorum. Yazınızın son kısmında belirtiğiniz gibi bu teknikleri uygularken tamamen olumlu düşüncelere yoğunlaşmak çok önemli. bilgilendirme için teşekkürler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı