En Tehlikeli Yiyecekler: Dünya’nın En Tehlikeli 8 Egzotik Yiyeceği

Dünyanın en ünlü yemeklerinin ölümcül olma ihtimallerini bile bile yine de sipariş eder miydiniz? Bir çok insan seyahatleri esnasında farklı tatlar denemek adına bu riski göze alabiliyor. Siz de gerçekten farklı lezzetler denemek istiyorsanız, buyurun öyleyse, ciddi bir dikkatle yemeniz gereken en tehlikeli yiyecekler listesi:

1. Pasifik ve Atlantik’in Ünlü Akrep Balığı (Scorpionfish)

Tehlikeli Egzotik Yiyecekler/Akrep Balığı
Tehlikeli Egzotik Yiyecekler/Akrep Balığı

Akrep balığı eşsiz lezzetiyle ünlüdür. Avustralya ve Yeni Zelanda kıyılarında yaşayan akrep balığının bazı türleri de Akdeniz ve Karadeniz’de yaşar. Akrep balığının en tehlikeli yiyecekler arasında olmasının sebebi, dikenli yüzgeçlerinde zehir bulunmasıdır. Bu lezzeti tatmak isterseniz mutlaka deneyimli bir şefin özenle hazırladığından emin olun.

2. Fugu/Japonya Balon Balığı- En Tehlikeli Yiyecekler

Fugu
Fugu

Zehirli bir balık olan Japon balon balığının, sadece lisanslı şefler tarafından hazırlanmasına izin verilmiştir. Fugu yemek isterseniz buna mutlaka çok dikkat etmeniz gerekir. Alınan önlemlere rağmen yılda 100 -‘den fazla fugu zehirlenmesinden kaynaklı ölümler yaşanmaktadır.

3. Carambola / Yıldız Meyvesi

Carambola – Yıldız Meyvesi
Carambola – Yıldız Meyvesi

Carambola, sulu ve gevrek lezzetinin yanı sıra inanılmaz bir şifa kaynağıdır; ancak doğru kullanıldığında.

Meyve seven herkes carambolayı da sevecektir ama bu meyve çok dikkatli tüketilmelidir. Oksalik asit oranı çok yüksek olan bu egzotik meyve aşırı tüketildiğinde özellikle böbrek hastalığı olanlara ciddi zararlar verebilir. Dahası, nörolojik bozukluklara ve halüsinasyona sebep olabilecek nörotoksin içermesiyle en tehlikeli yiyeceklerden biridir.

4. Escamoles/ Meksika

Escamoles
Escamoles

Bu yemek Meksika’daki agave köklerinde yaşayan Liometopum karıncalarının yumurtalarıyla hazırlanır. Bu yumurtalar her ne kadar insan sağlığı için zararsız olsa da, yanlış bir hazırlama ile zehirlenmeye yol açabilmektedir.

5. Casu Marzu- Çürük Peynir

Casu Marzu- Çürük Peynir
Casu Marzu- Çürük Peynir

Sardunya’nın keçi sütünden yapılan geleneksel peyniri Casu Marsu‘nun, belli bir süre üretimi ve satışı yasadışıydı. Ancak 2010 yılında bu peynir Sardunya’nın kültürel bir mirası olarak kabul edildi. Bu peynirin üretimi oldukça ilginç; fermantasyon sürecinin hızlanması ve peynire özel bir tat ve yumuşaklık kazandırması için bir tür sinek kullanılır. Bu sineği kazara yerseniz  ciddi mide-bağırsak problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

6. Ackee

Ackee – Jameika Armudu
Ackee – Jameika Armudu

Ackee, Afrikaya özgü armuda benzer tropikal bir meyvedir. Özellikle Jameika’da oldukça popülerdir. Bu meyvenin belli bir toplanma dönemi vardır. Yeterince olgunlaşmamış ackee bir tür zehir içerir. Olgunlaşmamış meyve sürekli kusmaya sebep olan bir hastalığa yol açar.

7. Yüzyıl Yumurtaları

Yüzyıl Yumurtaları-Çin
Yüzyıl Yumurtaları-Çin

Çin mutfağına ait bu sıradışı ve tehlikeli yemek tavuk ve ördek yumurtalarının 100 gün boyunca tuz, kireç ve kül karışımı içinde muhafaza edilmesiyle hazırlanıyor. Yüzyıl yumurtaları hazır olduğunda güçlü bir amonyak kokusuna, yarı saydam ve jöle benzeri bir dokuya sahip olurlar. Mideniz ne kadar güçlü? Zira bunu yemek için sağlam bir mide gerekecek!

8. Taş Balığı – Stonefish- En tehlikeli egzotik yiyecek

Dünyanın en tehlikeli yiyecekleri – Taş Balığı zehirleme tehlikesine rağmen turistlerin en çok tercih ettiği balık türlerindendir
Dünyanın en tehlikeli yiyecekleri – Taş Balığı zehirleme tehlikesine rağmen turistlerin en çok tercih ettiği balık türlerindendir

Taş balığı için, dünyanın keşfedilmiş en zehirli balığı ve tabi ki en tehlikeli yiyeceği diyebiliriz. Bu balıkların yüzgecinde aşırı zehirli dikenler bulunur. Zehirlenme şok, felç, şiddetli ağrı ve doku ölümüne yol açar. Taş balığı saldırısına maruz kalan insanlar aylarca tedavi görmek zorundadır. Tüm bu risklere rağmen turistlerin ilgisini kaybetmeyen bir yiyecek olarak yenmeye devam ediyor.

8 Yorum

 1. Dünyanın en tehlikeli yiyeceklerini öğrenmiş olduk bir kaç tanesini biliyordum hatta belgesellerini izlemiştim özellikle japonya daki aşçılar bu balıkları temizlemek ve pişirmek için kurslara gidip sertifika alıyormuş. Ama bana en ilginci bu yumurtayı bekletip tuzlayıp saklayıp yemeleri geldi. Şimdi tadını bilmediğimiz çokta yorum yapmak istemiyorum . Değer mi diye de düşünmüyor değilim herkese ölümsüz yemekler diliyorum

  1. Bu tür yiyecekleri yapanların zaten mutlaka eğitimli profesyoneller (veya işten anlayanlar diyelim) olması gerekiyor. Uygun şekilde hazırlandıklarında hayati tehlike yok, ancak her zaman dikkat edilmediği anlaşılıyor; bu besinlerden dolayı her yıl ciddi zehirlenmeler ve hatta ölümler yaşanıyor. Özellikle gezginler çok dikkat etmeli, nasıl hazırlandığından emin olmadıkları yiyeceklere karşı şüpheyle yaklaşmaları hayat kurtarabilir…
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür bizden 🙂

 2. Dünyanın en tehlikeli yiyecekleri, bize bilmediğimiz – emin olmadığımız – şeyleri yemememiz gerektiğini hatırlatıyor.
  Bir de merak ettim, insanlar karınca yumurtasından yemek yapmayı neden düşünür ki? Neyse elinize sağlık. Kolaylıklar, başarılı bir yazı.

  1. Vakit ayırıp yorumladığınız için teşekkürler 🙂 İnsanoğlu çok cüretkardır, her şeyi yapma hakkını görür kendinde. Tuhaf bir türüz vesselam…

 3. Bazılarının görüntüleri bile tehlikeli olduklarını açık ediyor. Bu tehlikeli yiyecekleri dediğiniz gibi mutlaka uzman olanların elinden yemek lazım, yoksa riske girmeye değmez…

 4. Ackee ve yıldız meyvesi bana daha cazip geldi yiyebirim. En azında görüntüsü hoş çürük peynirin içinde kesin kurtlar vardır :.)) hayatta yemem diğer seçeneklerde bana pek uygun değil. Damak zevki ve alışkanlıklar yedirebilirmi diye düşünüyorum ama yok ya insanın midesi almaz bunu özellikle taş balığı ve yüz yıl yumurtaları başımı döndürmeye yetti ::))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu