Beslenme&Tarifler

Dünya’ın En Tehlikeli 8 Egzotik Yiyeceği

Dünyanın en ünlü yemeklerinin ölümcül olma ihtimallerini bile bile yine de sipariş eder miydiniz? Bir çok insan seyahatleri esnasında farklı tatlar denemek adına bu riski göze alabiliyor. Siz de gerçekten farklı lezzetler denemek istiyorsanız, buyurun öyleyse, ciddi bir dikkatle yemeniz gereken en tehlikeli egzotik lezzetlerin bir listesi:

1. Pasifik ve Atlantik’in ünlü Akrep Balığı (Scorpionfish)

Tehlikeli Egzotik Yiyecekler/Akrep Balığı
Tehlikeli Egzotik Yiyecekler/Akrep Balığı

Akrep balığı eşsiz lezzetiyle ünlüdür. Avustralya ve Yeni Zelanda kıyılarında yaşayan akrep balığının bazı türleri de Akdeniz ve Karadeniz’de yaşar. Akrep balığının tehlikeli bir egzotik yiyecek olmasının sebebi, dikenli yüzgeçlerinde zehir bulunmasıdır. Bu lezzeti tatmak isterseniz mutlaka deneyimli bir şefin özenle hazırladığından emin olun.

2. Fugu/Japonya Balon Balığı

Fugu
Fugu

Zehirli bir balık olan Japon balon balığının, sadece lisanslı şefler tarafından hazırlanmasına izin verilmiştir. Fugu yemek isterseniz buna mutlaka çok dikkat etmeniz gerekir. Alınan önlemlere rağmen yılda 100 -‘den fazla fugu zehirlenmesinden kaynaklı ölümler yaşanmaktadır.

3. Carambola / Yıldız Meyvesi

Carambola – Yıldız Meyvesi
Carambola – Yıldız Meyvesi

Carambola, sulu ve gevrek lezzetinin yanı sıra inanılmaz bir şifa kaynağıdır; ancak doğru kullanıldığında.

Meyve seven herkes carambolayı da sevecektir ama bu meyve çok dikkatli tüketilmelidir. Oksalik asit oranı çok yüksek olan bu egzotik meyve aşırı tüketildiğinde özellikle böbrek hastalığı olanlara ciddi zararlar verebilir. Dahası, nörolojik bozukluklara ve halüsinasyona sebep olabilecek nörotoksin içermesiyle en tehlikeli yiyeceklerden biridir.

4. Escamoles/ Meksika

Escamoles
Escamoles

Bu yemek Meksika’daki agave köklerinde yaşayan Liometopum karıncalarının yumurtalarıyla hazırlanır. Bu yumurtalar her ne kadar insan sağlığı için zararsız olsa da, yanlış bir hazırlama ile zehirlenmeye yol açabilmektedir.

5. Casu Marzu- Çürük Peynir

Casu Marzu- Çürük Peynir
Casu Marzu- Çürük Peynir

Sardunya’nın keçi sütünden yapılan geleneksel peyniri Casu Marsu‘nun, belli bir süre üretimi ve satışı yasadışıydı. Ancak 2010 yılında bu peynir Sardunya’nın kültürel bir mirası olarak kabul edildi. Bu peynirin üretimi oldukça ilginç; fermantasyon sürecinin hızlanması ve peynire özel bir tat ve yumuşaklık kazandırması için bir tür sinek kullanılır. Bu sineği kazara yerseniz  ciddi mide-bağırsak problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

6. Ackee

Ackee – Jameika Armudu
Ackee – Jameika Armudu

Ackee, Afrikaya özgü armuda benzer tropikal bir meyvedir. Özellikle Jameika’da oldukça popülerdir. Bu meyvenin belli bir toplanma dönemi vardır. Yeterince olgunlaşmamış ackee bir tür zehir içerir. Olgunlaşmamış meyve sürekli kusmaya sebep olan bir hastalığa yol açar.

7. Yüzyıl Yumurtaları

Yüzyıl Yumurtaları-Çin
Yüzyıl Yumurtaları-Çin

Çin mutfağına ait bu sıradışı ve tehlikeli yemek tavuk ve ördek yumurtalarının 100 gün boyunca tuz, kireç ve kül karışımı içinde muhafaza edilmesiyle hazırlanıyor. Yüzyıl yumurtaları hazır olduğunda güçlü bir amonyak kokusuna, yarı saydam ve jöle benzeri bir dokuya sahip olurlar. Mideniz ne kadar güçlü? Zira bunu yemek için sağlam bir mide gerekecek!

8. Taş Balığı – Stonefish- En tehlikeli egzotik yiyecek

Dünyanın en tehlikeli yiyecekleri – Taş Balığı zehirleme tehlikesine rağmen turistlerin en çok tercih ettiği balık türlerindendir
Dünyanın en tehlikeli yiyecekleri – Taş Balığı zehirleme tehlikesine rağmen turistlerin en çok tercih ettiği balık türlerindendir

Taş balığı için, dünyanın keşfedilmiş en zehirli balığı ve tabi ki en tehlikeyi yiyeceği diyebiliriz. Bu balıkların yüzgecinde aşırı zehirli dikenler bulunur. Zehirlenme şok, felç, şiddetli ağrı ve doku ölümüne yol açar. Taş balığı saldırısına maruz kalan insanlar aylarca tedavi görmek zorundadır. Tüm bu risklere rağmen turistlerin ilgisini kaybetmeyen bir yiyecek olarak yenmeye devam ediyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı